şükela:  tümü | bugün
 • herbie hancock'ın yapıp yapabileceği en iyi albüm.

  empyrean isles ve maiden voyage'a rağmen bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum, çünkü henüz yirmi birindeki hancock'ın hard bop dönemini tam olarak yansıtan belki de tek albümü olmasının yanı sıra modaliteye hafiften ısındığı, gelecekteki modal caz şaheserlerinin sinyalini veren; diğer yandan dexter gordon, billy higgins ve freddie hubbard gibi efsane statüsüne çoktan erişmiş genç ustaların müzikal destek verdiği albüm aynı zamanda takin' off. hani sadece playliste atılması yeterli olan, parça seçimine gerek bile kalmayan, hemen tüm şarkısı birer caz standardı haline gelmiş albümler vardır;** işte o albümlerden biri bu.

  watermelon man adlı hard bop yerine bluesy desek hiç de yalan olmayacak harika bir standartla başlıyor albüm. gordon'ın tonunu, freddie'nin stilini hemen fark ediyoruz. butch warren göz kırparken billy higgins'in ortalığı birbirine katan tınılarıyla irkiliyoruz. halbuki durun, her şey yeni başladı!

  three bags full ve empty pockets gibi sayısız cazcının yorumladığı iki caz standardında modaliteyi biraz fark ediyoruz. eh, ne de olsa 11 yaşında klasik müzik konserleriyle yeri göğü inleten bir deha hancock. klasiğin üzerine caza geçince ancak bir yere kadar kalıpların dışına çıkabiliyor. varsın olsun, dikey modal armoni sürdükçe hancock tükenmeyecek. driftin' ile son serinliği yaşarken alone and i bizleri derinden vuruyor. dexter gordon'ı dale turner tolüyle 'round midnight'ta seyredenler bana hak verecektir bu şarkıyı dinlediğinde.

  evet, albümün ortasındaki parçayı en sona bıraktım. the maze bana hank mobley'nin remember'ını, freddie hubbard'ın gypsy blue'sunu, thelonious monk'un ruby, my dear'ını anımsatıyor; boyut değiştiriyorum. sizlere hangi duyguları hissettirdiğinin farkına varmam imkansız. ancak inanın, the maze bir başka soluk. gizli kalmış bahçenin en güzel meyvesi.

  bayanlar baylar, caz tarihinin en iyi albümlerinden birini sizlere sunmak benim için bir onurdu. bir başka sunumda görüşmek üzere, güzel günler.
 • (bkz: 1962) yılından herbie hancock jazz albümüdür... insanı smokin ve martinili bir hayata götürür. fakir hayatımın zengin albümü, ders çalışma vakitlerimin vazgeçilmezidir.
hesabın var mı? giriş yap