şükela:  tümü | bugün
 • taksim cumhuriyet anıtı üzerinde iki adet kadın figürü de bulunur. bu figürler portre şeklindedir. abidenin iki tarafında en üst kısma oldukça yakındır. birisi mutlu, diğeri mutsuz bir ifade ile tasvir edilmiştir.

  bu kabartmalardan mutsuz olan, yani peçeli, sadece gözleri görünen kadın figürü yeni yapılan taksim camii tarafına bakmakta iken, mutlu olan, yani peçesini açıp güler yüzle gökyüzüne bakan ise atatürk kültür merkezi tarafına bakmaktadır.

  edit: yazmamışım. bu iki kadın figürü, cumhuriyet öncesi türk kadını ile cumhuriyet sonrası türk kadınını temsil etmektedir.
 • dünyaca ünlü heykeltraş pietro canonica tarafından 1927-28 yıllarında (1,5 sene) italya'da, 16.500 ingiliz lirasına (bugünün kuru ile 37,5 milyar tl) yaptığı anıt.

  bu proje ilk olarak havuzlu düşünülmüş (anıt bu havuzun ortasında bulunacaktı), fakat gerekli 30.000 tl belediye tarafından sağlanamayınca vazgeçilmişti.

  taksim cumhuriyet anıtı, havuzsuz ve çevresi düzenlenmemiş bir halde, 8 ağustos 1928 günü yapılan bir törenle, meclis başkanı kazım özalp bey tarafından açıldı.

  o gün, taksim düzlüğünü dolduran yaklaşık 30.000 kişinin hep bir ağızdan söylediği istiklal marşı'ndan sonra meclis başkanı, anıtı örten beyaz ve üzeri yıldızlı örtünün iplerini bir çakıyla kesti.
 • terzinin biri yıllar önce anıtın önüne gelmiş ve dakikalarca anıtı incelemiş... sonrasında ''atatürk'ün ceketinin düğmeleri ters yapılmış!'' diyerek bu dünyaca ünlü heykeltraşın uğraşlarına, ortaya çıkan bu heykele gölge düşürmüş... daha dikkatli olunmalıymış...
 • istanbulun sifir noktasi.
 • ya kim olursa olsun, ister bir futbol takımı destekçisi, ister bir siyasi parti destekçisi yahut bir eylemci.
  çıkmayın şu anıtın üstüne, ayıptır, yazıktır.*
 • aylardır, hatta diyebilirim ki bir yıldan fazla bir süredir kendi haline bırakılmış, leş gibi olmuş, kuş pisliğine sıvanmış durumdaki anıttır...yer yer yeşile çalmıştır...hepimizin gözünün önünde çürümeye başlayacağı günler yakındır...
  istiklal caddesinin durumu ile paralel gitmektedir bakımsızlığı... (bkz: #9583064)
  10 kasım hayvanları koruma günü ile birebir bağlantılı olduğundan şüphem yok...
  birileri bir şeyleri kirletmeye çalışıyorlar, baktılar ki başka türlü pislik tutturamıyorlar atatürk'e ve eserlerine, şimdilerde heykellerini pisliğe mahkum ediyorlar... okul bahçelerindeki atatürk büstlerine saldıran meczuplar da aynı takımın oyuncuları, bunlar da bir o kadar meczup...

  lütfen önünden geçerken bir kez bakın o heykelin durumuna... ben hiç bu kadar pis ve sahipsiz görmemiştim o heykeli....
  tıpkı istanbul gibi... tıpkı türkiye gibi....
 • pietro canonica yaparken atatürk'ün yanındaki askerlerden birine kendi portresini koydugu,yıllardır genclerin bulusma noktası olarak kulanılan yapıt.
 • atatürk'ün emriyle yapılan cumhuriyet anıtlarından biridir. tasarımı meydan çeşmesi olarak yapılmış fakat ödemesinde yaşanan sıkıntıdan ötürü havuzları tamamlanamamıştır. çeşme tasarımı da taksim kelimesinin etimolojisi ile ilgilidir. bugün meydanda bulunan sergi salonu, öncesinde istanbul sularının ''taksim edildiği'' maksemlerden biridir. bu sebeple anıtın mimarı canonica, semtin ismine de gönderme yaparak bu anıtı bir çeşme olarak kurgular. çevre planlaması da etrafında düzenlenecek törenlerin merkez noktası olarak anıtı alır.
  en dikkat çekici özellikleri olarak; asker figürlerinin üzerinde bulunan rozetlerin birinde cumhuriyet öncesi peçeli kadın, diğer cephede ise eşarbı uçuşan özgür cumhuriyet kadını tasviri yer alır.
  bir de atatürk heykelinin olduğu grup tasvirinde kızılordu mensubu iki generalin heykeli vardır. bu figürler, savaş esnasında sscb yardımlarına karşılık bizzat atatürk'ün emriyle eklenmiştir. 1 mayıs'ta meydanın ısrarla kapalı olması bu açıdan fazlasıyla ironiktir.
 • sağında ve solunda, iki yanında su kurnası bulunmaktadır. heykelin iki yanından gelecek olan su, bu kurnalar sayesinde tekrar havuza dökülecekti. lakin heykelin çevresi için düşünülen havuz taksitler öden(e)mediği için yapılamayınca kurnalar da dekoratif birer unsur haline gelmiştir.