• kıraç'ın çıkış parçası. bir tv programinda kirac ile yapilan roportajdan aklimda kaldigi kadariyla sanirim, kirac'in produktoru mu tam olarak hatirlamiyorum ama birisi bu parcanin albumun ciki$ parcasi olmasini istememi$ (belki de kendisiydi bilemiyorum), bunun nedeni ise $arkinin fazla arabesk olmasiymi$.
  • kıraç biraderimizin ilk kasetinde söylediği ... sözlerini yazmak gerekirse;

"...
    şu dünyanın gam yükünü çeken var mı benim gibi
    gece gündüz gözyaşını döken var mı benim gibi

talihim yok bahtım kara böyle hayat batsın yere
    sinesine vura vura ölen var mı benim gibi
    - burada yok diye bağırılacak-

gitmez ki başımdan atam ben bu derdi kime satam
    saçlarını tutam tutam yolan var mı benim gibi
    - burada da yok diye bağırılacak-
    ..."

editörün notu: hafızamda cem karaca'nın da söylediği kalmış amma velakin yanılma ihtimalim çok yüksek..
  • bu sözleri olsun müziği olsun hakikaten acıklı bir şarkıdır.
    insanın gözüne üzüntüden göğsüne vurarak ağlayan, sıkıntıdan saçlarını yolmaya çalışan insanlar gelir. zaman zaman insan öyle daralır ki rahatlamak için derin derin nefes alır yetmez. saçlarını yolası gelir yolamaz, keser ama gene olmaz.
    işte böyle anları hatırlatır bu şarkı/türkü herneyse. iç sıkar hafif. sıkıldım misal ben şimdi düşününce.
  • askerliğimi sanlıurfa orduevinde müzisyen olarak yaptığım sırada, sıkça çaldığımız bir parça... o ana kadar herkes eğlenirken bu parça ile beraber feci bir sıkıntı yaratır ve ardından hızlı birşeyler çalmak zorunda kalırdık....
  • zamanında annem dizisinin izleyicisi olmamı sağlayan şarkıdır.hemen hemen her sahnesinde fonda bu şarkı çalardı başında sonunda ya da herhangi bir sahnesinde.kıraç'ın yorumu da şarkıya ayrı bir güzellik katmıştır.hangimizin kendimizi orta yerinden çatlayacak kadar kötü hissetiği anlar olmamıştır.kendinizi kötü hissetiğiniz zamanlarda dinlediğinizde ilaç gibi olan rahatlatan gevşeten kendinizi iyi hissetiğiniz zamanlarda dinlediğinizde ise durduk yere adamın amına koyan şarkılardandır.
  • edip akbayram'ın da kıraç'tan önce söylemişliği var.
  • tam aksi de söylenmiş şarkıdır.

(bkz: küşade talihim hem bahtım uygun)
  • zeynep bakşi karatay tarafından söylenen versiyonu şu an beni yerle yeksan etmiştir
hesabın var mı? giriş yap