• #96436182 diyen, güzel demiş.

benim de bu türküyle ilgili bir anım var. sene 1998. lise son sınıftaydım. kıraç ilk albümünü yeni çıkarmış, ben de 16-17 yaşın verdiği bohem bunalımları yaşıyordum. o sene kahramanmaraş afşin'den sınıfa ibrahim kıraç adında bir arkadaş gelmişti. şarkıcı kıraç da afşinli olunca soyadı benzerliğinden dolayı takılırdım, "akraba mısınız" diye. bir süre sonra ibrahim'e "talihin yok bahtın karacığım" demeye başladım. kendimce sevdiğim iki şeyi eşleştiriyordum. aylar geçti, bahar geldi. sevgili ibrahim lösemiye yakalandı. 2 mayıs 1999 günü de vefat etti. gerçekten talihi yok ve bahtı karaydı kardeşimin. yıllar geçse de o kara gözlerini hala üzerimde hisseder, ona takılma biçimimden dolayı ince bir suçluluk duyarım. hayat tesadüfleriyle güzeldir. yıllar geçti, ben öğretmen oldum. talih ilk görev yeri olarak beni elbistan'a sürükledi. afşin'i, ibrahim'in memleketini karşıdan izledim yıllarca. vicdanımdaki sızı hem yüzleşmemden hem de onun insanlarına hizmet etmemden dolayı biraz azaldı. yine de hala kendimi affedemem. insan, vicdan sahibiyse en basit söylemine bile dikkat etmelidir. hayat alınacak derslerle doludur ve evet, insan en acıklı canlıdır.

:(

ek: ben seni içimde yaşatıyorum ibrahim. iri gözlerinle bana bakıyorsun hala.
  • 1998 tarihli deli düş albümüyle popülerleştiğinden kıraç şarkısı olarak biliniyor ve kıraç'ın albümü de dahil olmak üzere pek çok yerde söz müzik anonim olarak geçiyor. ama şarkının sözleri muhtemelen selahattin sarıkaya'ya ait. her ne kadar bir ali tekintüre kadar tanınmasa da kendisi arabesk müziğin en önemli söz yazarlarından biri.

"bu dünyanın gam yükünü" ya da "çeken var mı benim gibi ya da "sinesine vura vura" gibi adlarla da okunan "talihim yok bahtım kara" adlı bu şarkı, arabesk, türkü, rock ve jazz formunda okunagelmiş. örnekler bol, mesela:
    nurcan opel,
    abdurrahman kepekçi,
    yıldız tezcan,
    ayfer ünler,
    halit araboğlu,
    erol büyükburç,
    edip akbayram,
    bilal ercan,
    selahattin bölük,
    zeynep bakşi karatağ,

sözleri için selahattin sarıkaya'yı işaret ettik ama müziğinin özgünlüğünden pek emin olamadım. çünkü bulgar müziği yapan atesh and venera adlı grubun 2007 tarihli broken frets adlı enstrümantal şarkısının bir bölümünde çalan ezgi bildiğin "talihim yok bahtım kara." 1970'lerden eskiye giden bir balkan ezgisi durumu söz konusu değilse eğer, bulgarlar selahattin sarıkaya'dan intihal yapmış diyeceğim.
  • edip akbayram'ın da kıraç'tan önce söylemişliği var.
  • tam aksi de söylenmiş şarkıdır.

(bkz: küşade talihim hem bahtım uygun)
  • askerliğimi sanlıurfa orduevinde müzisyen olarak yaptığım sırada, sıkça çaldığımız bir parça... o ana kadar herkes eğlenirken bu parça ile beraber feci bir sıkıntı yaratır ve ardından hızlı birşeyler çalmak zorunda kalırdık....
  • kıraç biraderimizin ilk kasetinde söylediği ... sözlerini yazmak gerekirse;

"...
    şu dünyanın gam yükünü çeken var mı benim gibi
    gece gündüz gözyaşını döken var mı benim gibi

talihim yok bahtım kara böyle hayat batsın yere
    sinesine vura vura ölen var mı benim gibi
    - burada yok diye bağırılacak-

gitmez ki başımdan atam ben bu derdi kime satam
    saçlarını tutam tutam yolan var mı benim gibi
    - burada da yok diye bağırılacak-
    ..."

editörün notu: hafızamda cem karaca'nın da söylediği kalmış amma velakin yanılma ihtimalim çok yüksek..
  • insan yaşamı boyunca en az bir kere bu şarkının kendisi için yazılmış olduğunu düşünür.

düşünsene, hiç var mıdır talihim yok bahtım kara demeyen.

talihim yok bahtım kara
    böyle hayat batsın yere...
  • hepimizin şarkısıdır. insan şu dünyadaki en acıklı, en yaralı, en eksik canlıdır.
  • bir eskişehir konserinde canlı canlı dinleme fırsatını bulduğum kıraç parçası.

varoluşsal sancılar çektirdiği kesin insana.
hesabın var mı? giriş yap