şükela:  tümü | bugün
 • trabzon'da moloz (yanlış anlaşılmasın sadece adı moloz) civarında bulunan müthiş bir pilavcı. üstelik 1856'dan beri sülaleden devam eden bir gelenekmiş. neredeyse hiç bozmamışlar diyebiliriz. güleryüzlü oğullara, torunlara devrolmuş küçük bir lokanta. ilginçtir, pilav masanıza gram hesabıyla geliyor, üstüne de ister kavurma ister kuru fasulye tercih edebiliyorsunuz. ilk kez yiyecek biri için 250 gramlık sipariş yeter herhalde. ömrünüzdeki en lezzetli mi bilinmez fakat en farklı pilavını yiyeceğinizden emin olarak gidin.
 • trabzon'un lezzetlerinden bir tanesidir. kalkanoğlu pilav'ın tarihi 1856'ya dayanıyor. o dönemde padişahın pilavcıbaşısı süleyman ağa, trabzon'a yerleşip kendi dükkanında pilav satmaya başlıyor ve bugünlere geliniyor. kalkanoğlu pilav'ın lezzetinin sırrı malzemesinde saklı. pilav yapımında kemik suyu kullanılır. kemik ve kemik iliği 24 saat buyunca büyük bir kazanda kaynatıldıktan sonra elde edilen su pilavda kullanılır. ayrıca özel pirinç kullanılıyor. kalkanoğlu'nda pilav hala ilk günkü gibi kilo ile satılıyor.
 • müthiş bir lezzet, en kısa sürede istanbula da açarlar umarım.
 • trabzon'a gidildiğin de mutlaka uğranılması gereken yemek mekanlarından biri. yanında kayısı hoşafı istemeyi de unutmayın.
 • henüz daha lezzetlisini tatmadığım pilavdır.
 • trabzon'u bilmiyorum, istanbul taksim'de kalkanoğlu pilavı'nın tadına baktım, gayet güzeldi.

  "kalkanoğlu’ndan sonra taksim’de acıktığımda kavurmalı pilav ilk aklıma gelen seçeneklerden birisi oldu..."
 • pirinci ulaşabileceği en şerefli noktaya taşımaktadır.
  zamanında kırım seferi için padişah emriyle trabzon'a gelmiş, sonra trabzon valisi'nin ricası üzerine şehirde bir aşevi açmıştır.
  daha sonra pilav dağıtımında zaman zaman miktar tartışması olması üzerine, yine vali talimatıyla tartı ile dağıtıma geçmişlerdir ki bugün de hala bu şekilde satılmaktadır. pilav akşamüstüne doğru biter, bir daha da yapmazlar. değişik bir tok satıcı tarzları vardır.
 • pilav severlere kesinlikle önermediğim lezzet. daha sonra insan başka yerde pilav yiyemiyor. hoşaf ile birlikte pilavını yemek isteyenlerin erken saatlerde gitmesini de önerelim, hoşaf erken tükeniyor.
 • istiklal caddesindeki şubesine taksim meydandan gitmek isterseniz şu şekilde bir yol izlemeniz yeterli olacaktır: yol tarifi ayhan ışık sokağa girince az bir şey ileri gidince sağda.

  kavurmalı pilav gerçekten başarılı, porsiyon bazılarına biraz ufak gelebilir ancak yeterli, yanında hoşaf da içilebilir. vedat milor'ün programında görünce çok merak edip gittim, pilavı beğendim. 2014 nisan'da kavurmalı pilav ve hoşaf 11.5 tl idi.