• bugün "eski dost" cevat prekazi ile hasret giderdikten sonra aklıma gelen, adı anılması gereken bir başka "özel adam". kendisini seyretmeye yaşım yetmedi, birkaç seneyle kaçırdım. lakin, galatasaraylılıklarına saygı duyduğum benden büyük ne kadar (bugün 40'larında olan) adam varsa, idol futbolcuları arasında mutlaka tarik hocic'i ilk sıralara koyar. hepsine, "neden?" diye sormuştum. gelen cevap aynı olmuştu: "olm adam fener'in kocasıydı. her maç kaskallardı." kaskallamak fiilinin o döneme ait olduğunu keşfetmem bir yana, rüya takım maçında kendisine gösterilen ilgi ne kadar sevildiğini bir kez daha anlamamı sağladı.

derken yıllar geçti, benim de yolum saraybosna'ya düştü. başçarşı'daki restoranına uğramamak olmazdı. ben gittiğimde kendisi yoktu, göremedim. gördüğüm ise; duvarları tamamen galatasaray fotoğraflarıyla dolu, amerikan servislerin galatasaray amblemli olduğu, ismi bile galatasaray olan bir mekandı. saraybosna'nın kulağı kesiklerinden olan dayıma onu sordum. rüya takım maçından dönüşte dükkana gelir gelmez bütün gün ali sami yen'i anlattığını ve koskoca adamın kendini tutamayıp (kendisine yönelik sevgi gösterilerinden dolayı...) hüngür hüngür ağladığını söyledi. dükkandaki fotoğraflar tozlandığında kendi elleriyle sildiğinden ve her temizlikte fotoğraflara birkaç saniye bakmadan geçemediğinden de bahsetti.

rüya takım maçına, işte olduğum için gidememiştim. yani tarık hocic'i canlı olarak hala göremedim. lakin, galatasaray'ın bazı insanlar için neler ifade edebileceğini duymak, dahası bazı insanların hayatta ne tür şeylere kıymet verdiğini "öğrenmek" sanırım çok daha önemliydi. bir gün seni görmeli miyim, bilmiyorum hocic. böyle masal kahramanı olarak daha bir güzelsin sanki...
  • seksenli yillarda galatasarayin formasini giymis bosnali futbolcu. kendisinin saraybosna'da, sehir merkezinde "sur galatasaray" adli bir restorani bulunmakta ve merak edip iceriye dalanlari "ben tarik hodzic, fenerin kocasi" diye karsilamaktadir. oldukca sempatik ve hossohbet bir restoran sahibi oldugundan saraybosna'ya giden vatandaslarimizin ugradigi bir mekana sahiplik etmektedir.
  • bir dönem nasıl gol kralı olduğunu, golü nasıl kokladığını galatasaray'ın 100. yıl şöhretler maçında kısa bir süre içinde de olsa göstermiş, bugünün golcüyüm diye geçinen çamaşır makinalarına şu yaşında gözdağı vermiş biridir aslan yürekli hocic.
    türkiye birinci liginin ilk yabancı gol kralı olmasına rağmen daha sonraları o kadar bizden, o kadar galatasaraylı oldu ki kimse onu yabancı futbolcu diye anmaz ve ilk yabancı gol kralı şota der.
  • türkiyeye gelir gelmez oynadığı ilk fenerbahçe maçında 2 gol atmış, tribündeki okul kaçkını fenerbahçelileri* üzmüştür.
  • pek bilinmez, yaşı ilerledikten sonra türkiye' de babaeskispor' da da top oynamıştır.

kendisinin attığı tek golle kazanılan bir deplasman sonrası otobüsle babaeski' ye giriş yaparlar. her tarafta davullar zurnalar... otobüste babama dönüp "babaeski şampiyon?" diye sormuş.

o gün attığı golle kümede kalmışız.
  • saraybosna'ya gitmişken fırsat bu fırsat ziyaret ettiğim, dükkanından ayrılırken "burası türkiye toprağı, galatasaray toprağı, her zaman gel" diyerek beni duygulandıran galatasaray efsanesi.
  • basketbol milli takımı'nın bosna hersek ile oynadığı maçın öncesinde eski bir dost, g.saraylı tarık hosiç'e rastladık. g.saray'la ilgili anılarından söz eden hosiç, "avrupa'nın birçok takımında oynadım. g.saray'da bulduğum sevgi ve saygı ortamını hiçbir yerde bulamadım" dedi. ölene kadar g.saraylı olacağını da söyleyen hosiç, eski sarıyerli çelebiç ve f.bahçeli zeyneloviç türkiye'deki günlerini unutamadıklarını söylediler. hosiç, "g.saray'da en iyi gollerimi fener'e attım. türkiye'deki en iyi müşterim f.bahçe kalecisi yaşar'dı" dedi.
    pasfotomac.com.tr
  • yolunuz saraybosna'ya düştüğünde elbette "başçarşıya" uğrayacaksınız; çünkü yüreğidir başçarşıya sarajevo'nun. o yürek içinde küçük bir dükkan vardır, adı: "sur galatasaray". sahibi tarık hocic. hep görürsünüz kendisini ordada. hatta "ben galatasaraylıyım" dersiniz; ve tüm kapıları açar o altın kelime. başçarşıya'da hangi dükkana sorsanız gösterir yerini. çünkü o kentle özdeştir biraz... dükkanı küçük yüreği büyük adam.

en sarı kırmızılı saygılarımla... afiyet bal şeker olsun... (unutmadan, çalışan güler yüzlü bayana bahşiş bırakırken sarajevo'nun yüreği kadar açık olsun eliniz.)
  • turkiye 1. liginde gol krali olmus ilk yabanci futbolcu; galatasaray'dan sonra 1 sezon da sariyer'de futbol oynamistir.
  • galatasaray'da oynadigi donemde 7 numarali formayi giyerdi.
    (bkz: futbol formalarinda 7 numara karizmasi)
hesabın var mı? giriş yap