şükela:  tümü | bugün
 • once imf e eyvallah demek zorunda kalan sonra da kim kaparsa onun elinde kalan topraklarin ulkesidir bu ulke." insan kendi bindigi dali keser mi hic ? " demiyoruz... cunku dali kesen halk degil, kendi zulasini yedi ceddine yetecek kadar doldurmak dusuncesiyle hareket ederken, halkin , ulkenin ne hale gelecegi umrunda olmayanlardir.
 • bir tarım arazisine greyder, kepçe dalıp bina yaptıktan sonra, bu binayı yıkalım yeniden tarla yapalım demek için 700 yıl geçmesi gerekiyor. toprak bu sürede anca kendine geliyor. bu yüzden medeni ülkeler tarım arazilerine yapı yapılmasını yasalarla kesinlikle yasaklamıştır ve çok sert yaptırım / cezaları vardır. gelişmekte olan ülkelerde ise ( misal türkiye gibi ) hem rant adına ( ki belediye meclisinde kalkan eller ile bir tarım arazisi çok rahat imar alanı haline dönebiliyor ) , gerekse yeni fabrika alanlarının açılması adına ( yabancı yatırımcı diyoruz ya hani arada, işte bu yatırımcı doğal olarak liman vs ulaşımı kolay yerden toprak istiyor ) tarım arazilerimiz yok olmaktadır.

  gap projesinde ise bilinçsiz sulama yüzünden tarım arazilerimizi yok etmekteyiz. aşırı sulama yüzünden ziraat mühendisleri bu hızda devam ederse 25 yıl sonra gap bölgesinde ekilebilir alan kalmayacağından korkmaktadırlar ( ki aslında bu gelecek neslin sorunu bizi şimdi burada ne geriyorsa artık ).

  karadeniz bölgesinde ise toprağı olan herkesin fındık ekmesi sonucu ürün çeşitliği bitmesi ( karadenizden kastım artvinden adapazarı arasında bir bölge ) yüzünden bununda bir çeşit tarım alanının yok olmasına sebebiyet vermektedir ( * ).

  yediğimiz içtiğimiz bir çok şeyin artık yurt dışından gelip, yerli bir isimle türk malı gibi satıldığını düşünürsek tarım arazilerini yok eden ülke bir nevi kendisini yok eden ülkedir, zira bu işten geri dönüş çok maliyetli ve yıpratıcı olacaktır.
 • ciftciye anani al git buradan diyenlerin ulkesi. bu arada amerika nin elinde kalan hormonlu tahila da etek dolusu para dokup afiyetle halkina yedirmistir ....
 • tarım alanlarını yok etmek, tarım arazileri yerine hizmet binaları dikmek marifet değil, ancak aksini yapmakta dünyada sizi gelişmiş toplum olarak kabul etmek anlamına gelmiyor. bundan 20 yıl önce sanayi toplumu gelişmiş ülkeler için kullanılıyordu şimdi biraz bilişime döndü bu. bundan sonraki 20 yılda farklı bir isim alabilir ancak kesinlikle tarım toplumu adını tekrar almayacak. tarım elbette vazgeçilmez, verimliliği arttırmak ve israfı azaltmak önemli. bu itibarla tarım alanlarını yok eden tarım ülkesi olmak kötü bir olgu değil aksine avantajları giderek artabilecek olabilecek bir durum.
 • türkiyenin içine dahil olması muhtemel ülke çeşidi. sanayisinin büyük miktarı tarıma dayalı olan türkiye gibi bir ülkenin kendi ayağına kurşun sıkması durumunda olan ülkenin tanımı. ancak yine de durumun böyle olması afaki bilgilerle hükümete giydirmekle giderilmiyor. hiç değilse eleştirilirken zahmet edip veritabanlarını karıştırıp ona göre hakkında ahkam kesilmesi gereken ülkedir.

  türkiye'nin amerika'dan tahıl ithal etmediğini göstermek üzere: http://www.ers.usda.gov/data/wheat/ybtable25.asp

  ha, toprağı böyle kullanan çiftçiye, ormanları yakıp arazi açma meraklısı olan çiftçiye ben anani al git buradan'dan daha ağırını da söylerdim ama neyse.
 • tarım ülkesi olarak kalmakla, ülkenin tarımını sikip atmanın arasındaki farkı bilmeyen vatandaşların ülkesidir.

  elbette sanayileşeceğiz ama bu tarım alanlarımızdan fedakarlık etmek karşılığında mı olmalı?
  sanayileşti diye gıpta ile baktığınız abd, ingiltere, avustralya gibi ülkelerin tarım üretimlerinin miktarı biliniyor mu?
  sadece abd'nın yılda 36 milyar dolarlık tarım üretimi var be.

  yarın buğday bile üretemez hale geldiğimizde tekstil ürünlerini, araba yedek parçalarını mı yiyeceğiz?

  şunları bir okuyup öyle laf sokmaya kalkın ülkenin tarım alanları elden gidiyor diye endişelenen insanlarına :

  http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=1166
  http://www.karasaban.net/…-dusuyor-ithalat-artiyor/
 • avrupa birliği (bkz: ab) kapısındaki bir ülkenin yapacaği bir şeydir. çünkü avrupa birliğinin tarıma bakışı budur. oraya girmek isteyen ülke liderleri de, çaktırmadan, gerek psikolojik hareketlerle vatandaş nezdinde, gerek somut hareketlerle tarımı bitirir ülkesinde. bir çok ülke gibi denizin ortasına tarlalar kurar orda üretimini yapar.. tabi iğrenç, verimsiz toprakta yetişmiş, adeta yapay sebze meyve yer, ama önemli mi?

  yavaş yavaş daha da fazla kapitalleşir bu ülke.. bir avuç zengin, iyice zengin olur.. geriye kalan büyük fakir çoğunluk, daha da fakirleşir, ezilir.. bu fakir çoğunluk din ile uyutulur.. mutlu olmaları sağlanır..

  "şimdi fakirsin ama sabret.. sabır derviş işidir.. derelerinden kevser sularının aktığı, memeleri yeni tomurcuklanmış bakire huriler seni bekliyor orda.. sabret vatandaşım sabret.."

  bu süreç içerisinde bu ülkede yaşayan vatandaşlar atatürk'ün o meşhur, traktör üzerindeki resmini, "köylü milletin efendisidir" (artık maalesef ne kadar saçma kalan, geçersiz bir söz haline dönüştürülmüş olsa da) diyen bir lideri özler.

  halbu ki bu ülkede yeterli her şey var.. üreten bizsek tüketen de biz olmalıyız.
 • topraklarinin yuzde 70 i tarim alani olmasina ragmen gelirinin sadece yuzde 30 unu tarimin karsiladigi ulkedir. bunun tam tersini basarahilmis ulkeler de vardir. (bkz: hollanda)
 • artik soyle aciklamalar yapan insanlarin ulkesi;

  "
  "pamuk ovamız var pamuk ithal ediyoruz. zeytinyağı, mercimek ithal ediyoruz. bu ülkenin toprağı yok mu?. son 5 yılda 27 milyar dolarlık tahıl ithal etmişiz. yediğiniz elma, kavun ithal. türkiye ne zaman ithalatı bırakır, üretime, teknolojiye yönelirse sorunlar o zaman çözülür.... "

  (bkz: http://www.hurriyet.com.tr/…140&srid=3506&oid=9&l=1)

  ""canım çok sıkkın.

  adamın yüzünden, aralarında benim de bulunduğum türk erkeklerinin yüzde 98'inin eciş bücüş tipler olduğu ortaya çıktı.

  *

  kızlar bir sawyer'a bakıyor.

  bir de bize.

  kınıyorum algida'yı!

  *

  şaka bir yana, "kıyas" iyi bir şey aslında... gerçeğin kabak gibi ortaya çıkması için, "onu" ve "bunu" yan yana koymak gerekiyor... mesela, tarım!

  *

  sene 2001...

  mersin limanı'ndan 800 bin ton tahıl "ihraç" ederken, 200 bin ton tahıl "ithal" ediyormuşuz. yani, 4'te 1.

  sene 2007...

  aynı mersin limanı'ndan 200 bin ton tahıl "ihraç" ederken, 600 bin ton tahıl "ithal" etmişiz. yani, 3 katı.

  *

  gelen, inanılmaz şekilde artmış.

  giden, dramatik şekilde azalmış.

  *

  sene 2001...

  mersin limanı'ndan 70 bin ton pamuk "ihraç" ederken, 210 bin ton pamuk "ithal" ediyormuşuz.3 katı.

  sene 2007...

  aynı mersin limanı'ndan 70 bin ton pamuk "ihraç" ederken, 700 bin ton pamuk "ithal" etmişiz. 10 katı.

  *

  böyle bu işler çünkü.

  *

  memleket de insan gibi...

  bakacaksın.

  dikkat edeceksin.

  özeneceksin.

  çekidüzen vereceksin.

  bakarsan kendine, "yakışıklı yakışıklı" dolaşırsın dünyanın her yerinde... bakmazsan, getirirler sawyer'ı, parayı da o alır, kızları da... sana mısırın koçanı kalır. """

  iste boyleee azizim galileo galilei iste boyle ...

  (bkz: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…743551&yazarid=249)

  not = ahkam kestigimi ifade eden yazarin ve sevgili romalilarin dikkatine; hormonlu tahili turkiye nin satin aldigi turk basininda yayimlandi ve bu yazi onbin uzerindeki entrylerimden birinin icinde. buldugum anda yazinin linki ekranlarinizda arz i endam edecektir.
 • yillardir vatandaslarinin uyudugu, uyananlarin uyku ilaci ile uyutuldugu, adile nasit in kuzucuklarinin yasadigi ulkedir.

  ucaktan istanbul a bak. print screen yap. turkiye haritasina arka plan olarak ata. hangi sehir hangi alan dogru planlanmis ki, tarim alanlari sanayi alani olmasin?