• gta vice city, gta san andreas ve gta iv gibi oyunlarda çok güzel yamalar yapan yetenekli herif. ancak gel gör ki ülkemizde bilişim teknolojisine ve oyun sektörüne gereken destek verilmediği için böyle pırlanta gibi adamın da kıymeti bilinmemiştir orası ayrı.

edit: almanya'ya gitmiş, orada tutunması dileğiyle.
  • acilen rockstar bünyesine alınıp, bir daha da dışarı salınmaması gereken adamdır.
  • türk teknoloji/oyun haber piyasasının çekirdekten yetiştirdiği isimlerden biridir. gençtir, bir çok şeye heveslidir. mod yapmakla, çeviri yapmakla uğraşır. gta ve call of duty hastasıdır. aral, merlinin kazanı, technopat gibi bünyelerde çalışmıştır.

tek sıkıntısı ara sıra su kaynatır. gençliğine vermek gerekiyor diye düşünüyorum. bir de ingilizcesini ilerletirse, ilerleyen 10 yıl içerisinde adını daha da sık duymaya başlarız.

edit: imla
  • kendisini geç tanıdığım ve yaptığı sağlam işlerden geç haberim olduğu ülkemin anlaşılamamış degerlerinden birisi. ülkemiz diyorum ama ülkemizde bu kalifiye elemanın kendini gösterebileceği alanlar sınırlı. ileride güzel yerlerde göreceğimizi düşündüğüm başarılı insan.
  • hemen hemen tüm gta serisini bu lavuk türkçeleştirdi ve gta turkish city falan gibi modları çıkardığını biliyorum.

şu an ara sıra shiftdelete'de yazılarını görüyorum. bi de site açmış kendisine, reklam tıklatıyo paso www.tayfunkumas.com *
  • kendisi türk oyun ve teknoloji sektörürün kıymeti bilinmeyen editörlerinden biridir.
    zamanında gta modlarıyla özellikle gta:türk city moduyla hafızlarımızda yer etmiş aral, merlinin kazanı, shiftdelete gibi yerlerde çalışmıştır.
    iyi bir yazar olmasının yanında trollükleri de meşhurdur. gece saat 12'de eminünü köprüsünde balıkçı amcalardan birine "amca kerhane ne tarafta memleketten yeni geldim de " demişliği vardır.
  • kendisini 2009'dan beri facebook üzerinden takip eden biri olarak demek isterim ki; değerinin anlaşılmaması birazcık da kendinden kaynaklı bir şey. çünkü dönemine göre imkansızlık içerisinde bir takım işler başarmış ve yabancı oyunlara türk araçları eklemeyi ortaya çıkaran ve hatta diğer mod yapımcılarına ilham veren de tayfundu.

gta modlarını yaptığı dönem evinde interneti olmadığını, evde gta toollarına hakimken bir şeyler hazırlayıp, lisedeki okul harçlıkları yada tirrekler gibi çocuklardan topladığı 50 kuruşlar ile internet cafelerde bu modlarını upload ettiğini söylemişti. 256mb'lık flash bellekler bile 2006 ve 2007 gibi yıllarda 70 liraya denk geliyordu. 700 tl asgari ücreti göze alırsak 300 küsür gibi rakama denk geliyor günümüzde. bir liseliye göre büyük miktar. cd yazdır, kopyala vs iyi maddiyat harcamış. 10 sene önceki internet ve teknoloji ile bile büyük bir fark var. bu imkansızlıklarda bunları yapan bir liselinin, şu anki internet bolluğunda bir şeyler yapamaması üzgünüm ama kendinden kaynaklı bir şey.

18 yaşında aral'da çalışan, technopat'ın kuruluş ekibinde yazan bir insan, sonradan modlamayı da, yazarlığı da bir nebze azaltınca unutulması kendine bağlı bir sorun. bilişim okumaması bile babasının ve dalyarak hocalarının sorunu. o konuyu da konuşmuştuk onla.

youtube'a odaklanıp, mod videoları hazırlasa çoğu youtuberım diye geçinen salakları geçerdi. hem maddi olarak, hem çevre olarak.. yapmadı.

çevre demişken de gerçekten geniş bir çevresi var. hem de her daldan. ea, activision, crytek, ubisoft gibi şirketlerde çalışan türklerden ve diğer oyun yapımcılarından tut, grup vitamin gibi efsanelere kadar arkadaşları var. cem uzan'dan tut, şahin k'ya kadar... harbiden şahin k da en samimi arkadaşı. sasha grey ile de yazışmaları vardı. yerli kardeşlere hiç değinmiyorum. hatta obama döneminde beyaz saray'ın eski iletişim danışmanı ve eski thq ile google play yöneticilerinden mark deloura ile istanbulda buluşmuşluğu da vardı. tercüman olarak da yanına aral müdürlerinden birini çağırmıştı. dediğim gibi tercüman aldı patronunu manyak ve türkçe yamalar yapan bu adamın dil sorununun kendine ne kadar engel olduğunu o dönem anlaması lazımdı. yine de hatayı kendinde buluyorum. tayfun cidden beklentisi olan geleceği büyük olan ve vizyoner bir adamken, ne yazık ki gelen gidene laf sokmaktan, siyasi ve dini paylaşımları, kezbanlarla uğraşması, şu aralar twitter nude nude nude diye ortalığı trollemesi yüzünden kendine zarar vermiştir. yahu abi siyasi olarak akıl işi göndermeler yapıyorsun eyvallah da ne gerek var amk? bunu işlerinde belirt ne gerek vardı? imajına zarar ama rahat adam. biraz da gençliğine veriyorum bunları.

https://twitter.com/…key/status/1064138549644197888

son olarak artık almanya'ya yerleşti. nerde çalıştığını bilmiyorum ama üstteki cem uzan trollüğüne attığı tweete bakılırsa şu an thq nordic'te. türkiye sana göre bir yer değildi. gelecekte daha büyük işler bekliyorum senden. bunları okuyorsun biliyorum. hakaret yada küfür de etmiyorum. alınıp giydirme bana da. sadece o kaybettiğin motivasyonunu geri sağlarsan, birazcık da kendine güvenirsen çok daha iyi yerlere gelebilirsin.

ne nerd bir tipsin, ne ezik. vardır ya pc başında zaman geçirenlere denen laf. onlardan bile farkın var ama birazcık da öyle olsan daha üstün işler çıkarabilirsin sanki. hatta elon musk gibisin. daha ne abi?

ayrıca şu tarz videolara devam et: https://www.youtube.com/watch?v=gw0rmwwoqv8&t
    https://www.youtube.com/watch?v=myko80ongke&t
  • sektörde varlığı ile yokluğu bir kişi... ne istediğini bilmediği için ve dökülen saçlarına taktığı için bir arpa boy yol alamadı, unutuldu gitti.
  • bu kişinin saçı dökülmese şuan rockstar’da çalışıyordu
  • sanılanın aksine rockstar'da çalışacak ne teknik bilgiye ne de tecrübeye sahiptir. üç beş hazır model export edip mod yapıp olmuyor o işler.
hesabın var mı? giriş yap