şükela:  tümü | bugün
 • taylor swift'in altıncı stüdyo albümü reputation'ı tanıtım kapsamında yapacağı turne.

  tamamen stadyum şovlarından oluşacak ve önümüzdeki mayıs ayında başlayacak olan turne, bir swift geleneği olarak abd, birleşik krallık ve avustralya dışında tarih bulundurmuyor.

  camila cabello ve charli xcx turnenin açılış şarkıcıları olarak açıklandı.

  cabello için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. kendisi her ne kadar sosyal medyada popüler olsa da abd'de halka inebilmiş değil. havana listelerde birinci olmasına rağmen adult contemporary'de dokuzuncu sıraya ancak çıktı. bu süreçte dinleyici kitlesini genişletebilir. ayrıca cabello'nun sosyal medyadaki pozitif imajını düşünürsek fanlarının swift'in tarafında olması da swift'e avantaj sağlayabilir.

  charli xcx ise tahminimce ingiliz olduğu için dahil edildi. swift'in son zamanlardaki ingiliz düşkünlüğü düşünülürse bir ingiliz'in dahil olacağı belliydi. kasım ve aralık ayı boyunca bu ismin dua lipa olacağı konuşuldu ve hatta bence dua lipa'nın kendisi de turneye dahil olabilmek için harekete geçti. bir ara taylor swift'in speak now turnesinin tişörtünü bile giymişti (dikkatinizi çekerim fearless, red ya da 1989 değil, doğrudan swift fanlarını hedef alan speak now). swift fanları da dua lipa'yı onaylamaya başlamıştı ancak 2016'dan kalma bir video her şeyi tersine çevirdi. dua lipa'nın "taylor swift mi, kanye west mi?" sorusuna kanye west olarak verdiği video bütün swift fanlarını aleyhine döndürdü. geçtiğimiz günlerde fanlardan ölüm tehdidi mesajları aldığını söyleyen dua lipa ise hip hop fanı olduğu için kanye'yi seçtiğini, bunun aralarındaki husumetle bir alakası olmadığını söylese de turneye dahil edilmedi. söz konusu turne yani bilet satışı olduğu için swift'in ekibi doğal olarak fanların suyuna gitmeyi tercih etti.

  the red tour'un, ed sheeran'ın abd'de geniş kitlelere ulaşmasında ne kadar etkili olduğu düşünülürse dua lipa da böyle bir şans elde edebilrdi ama charli xcx'in böyle çıkış göstereceğini sanmıyorum.

  bana göre ise hem cabello hem charli xcx tercihi iyi bir fikir değil, birbirinin muadili olabilecek iki genç pop şarkıcısındansa birini indie pop/country pop şarkıcısı seçebilirlerdi. swift'in country döneminden kalan fanlarının da hoşuna giderdi hem (ki oldukça fazlalar). reputation'dan bir hafta önce yeni albümünü yayınlayan country pop şarkıcısı kelsea ballerini daha iyi bir tercih olurdu bence.

  turneye geri dönersek, daha fazla tarih eklenme ihtimali var ancak mevcut bölgelerin dışında olacağını sanmıyorum. swift'in "dünyayı dolaşıyorum" adı altında birleşik krallık ve avustralya dışına çıkmaması tembelliğinden mi, yeterince tanınmadığını düşünmesinden mi yoksa umursamamasından mı bilmiyorum ama mevcut durumda 3.5 milyon bilet satması zor. yeterince konser yok bir kere. kıta avrupası'na ayak bile basmıyor, güney amerika ve asya yok. japonya'ya ve singapur'a giderdi, bu sefer onlar da yok. billboard ise turnenin tüm zamanların en büyük turnelerden biri olacağını iddia ediyor. eğer bu gerçekleşirse madonna'nın 408 milyon dolar hasılat ile elinde tuttuğu "bir kadın şarkıcıya ait en başarılı turneye sahip olma" rekoru kırılabilir.