• başka hiçbir yerde görmediğim adet.
    bence bursalılar ibneliğe bahane arıyorlar.
  • çocuğa zaten istemediği şey yaptırılmış.haber yapıp milyonlarca kişiye bunu yaymak sosyal zorbalıktır. bilin istedim.
  • nereli olduğundan bağımsız olarak, ülkenin bir çok yerinde böyle saçma sapan "adet" adı altında işkenceler mevcut.

özellikle kız alma denilen, gelini baba evinden alıp, düğüne götürme seremonisinde ( ki böyle bir seromoniye ne gerek varsa) damattan istenen paralar, gelini saklamalar, damada zorluk çıkarmalar, bu ve benzeri işkenceler, dışarıdan bakınca komik gelebilir ama tamamen aptallık dışında bir şey değil.

bir sözüm de sevgili damatlara;
    eşinizi ve eşinizin ailesini doğru düzgün insanlardan seçin!
    eğer sırf kızlarıyla evleniyorsun diye sana böyle salak saçma "gelenek görenek adet" adı altında aptalca şeyler yapmaya kalkar yada para isterlerse o anda terk edin orayı düğünü iptal edin.

böyle çomarların anlayacağı tek dil budur.
    inanın o an yaşadığınız pişmanlık, sonra yaşayacağınız pişmanlığın yanında bir hiçtir.

bir de bu işkenceyi, eğlence adı atlında arkadaşlarınız yapıyorsa, karakterli olun kendinizi arkadaşlarınıza ezdirmeyin.
    ısrar ederlerse kavga çıkarın, düğünden kovun.

kadınların, insanların dalga geçtiği, ezik biriyle bir ömür geçirmek isteyeceklerini sanmıyorum.
    evliliğinizde saygıyı yitirmeyin.
  • bursa'nın köylerinde yaygın olan anormal antipatik örf/adet.
    kimse yanlış anlamasın ama benim için bunu yapan, yaptıran, gülen, eğlenen herkesi ıq/eq olarak düşük buluyorum. bu genelleme de benim ayıbım olarak kalsın.
  • bursa köylerinde yaygın olan bir nevi "yes man" eğlencesinin şehrin içinde kalmış ürünlü köyünde, çağın dejenerasyonuyla karışıp grotesk sahneler sunan icrasıdır. ayrıca askerde gözlemlenebilen ve en alt sınıf anadolulunun "geyli el-kol şakaları" mefhumunun da aynı kültürden çıktığını anlayabilirsiniz. aynı şekilde arkadaşının götüne kompresör sokarak şaka yapanlar vs.

katılanların yarısı işsizdir ve iş de aramıyordur ayrıca, her iddiasına varım. sattığı tarlanın parasıyla bir hırka iki lokma yaşıyor, anasının amındaki arsasına imar çıkınca müteahhite verip "zengin" olmayı bekliyordur.

aman diyeyim bursalıyla muhatap olurken dikkat edin, aşırı karışık bir şehirdir bursa, huylusu var, türlüsü var. sadece şu kadar diyeyim, son 30 yılda nüfusu en az 4 katına çıkmıştır. gerçi bu boku yiyenler cidden yerlisi bursa'nın, bak yine ağız tadıyla göçmen gömemedik.
  • bu eger bunu damat geline karsi empati gelistirsin diye yapildiysa damadin rizasi varsa, gule eglene gecip gittiyse super olay. buna, kizan kadin olma durumunu hakaret ve alcaltici olarak goren insandir, gordugum yerde suratina tukurur gecerim.

eger, damada kadin kiyafeti giydirmek, kadin isleri diye addedilen isleri yaptirmak bir asagilama amaci guduyorsa, "ahhaha kari gibi" alt metni varsa o zaman kotu, cunku ilkindeki "kadinlik = dalga konusu" olma elestirisini percinliyor.

ben ilki gibi dusunmustum, ama millet "ben kicimi pimbi tisirt bili giydirmiyirm" yazmis, kocasi pembe tisort giyiyorsa noluyosa artik... neyse.
  • şunu antik yunanda gladyatörlere yapsan götüne mızrak sokarlar amk
  • bu bir hastalıklı ruh halinin,oyun,adet,gelenek görenek zerzevatı olarak dışa vurum halidir çünkü niye?gelişmemiş 4.sınıf toplumlarda kadının yaptığı eylemler,günlük işler(çamaşır yıkama yemek yapma vs)aşağılanır ve küçük görülür ve hatta bir erkeğe ceza vermek istendiğinde”sana etek giydirecem”gibisinden aşağılayıcı bir sözlü tacizde bulunulur.
    kadının yıkadığı çamaşırı giyip meydanlarda sözlü dışkılayan canlılar,sözümona bu tarz küçümseyici komiklikler yaparak kadına jest falan mı yaptığını sanıyor?
    bu tarz ortamlarda benim en çok canımı yakan;oradaki kadınlar oluyor,kendilerini ve yaptıkları işleri aşağılayan bir grup primat kümesini gülüp eğlenerek izliyorlar yazık size!doğurduğunuz çocukları da böyle hastalıklı yetiştirip ortalığa salacaksınız.sizinle aynı cinsiyeti taşımak ne acı!
  • (bkz: sissy cuckold)
  • sonrasında türk erkekleri neden yabancılarla evleniyor. bu rezilliği çekeceğine gider yabancı hatunla kilisede sade evlenirsin çok daha mantıklı.

bu arada bu olaylardan sonra sizin yapacağınız düğünü vereceğiniz kizi sikeyim deyip ortamı terk etmeyen kılıbık adamda da suç var.
hesabın var mı? giriş yap