• internet sitesini dolaşabilmek için çok zeki olmak gerekiyor. benim gibi ortalama zekaya sahip insanlar için kullanışlı değil, kendileri acaip kreatif oldukları için, bu dilden anlıyor olabilirler. kreatif dünya... you'll never know... *sighs*

tbwa/istanbul; deli manyak ödüller aldık, effie patron çıldırdı 556+ 895 ödül aldık diyor; sağına tıklıyon, soluna tıklıyon, laptop'i baş aşağı çeviriyon, yine de hangi alanda, hangi reklamda ödül almış bulamıyon.

bi reklami hakkında ara diyon, ajansın sayfasında bilgi çıkmıyor, lan kim yapıyo sizin reklamlarınızı, künyeniz ne? fikir kimden çıktı, kim çekti, metni kim yazdı? yok mu bi ekip bunu yapan? muhakkak sayfanın bir yerinde yazması lazım, mutlaka bir giriş yolu vardır. ama dediğim gibi... aşırı zeki insanlar için dizayn edildiğinden olmadı. ben şimdilik bulamadım, fakat ısrarla deniyorum, bulacağım. şimdi laptop'i aynaya doğru tutçam, belki aynada yansıma şeklinde görünüyordur. bu da işe yaramazsa, ekrana mor ışık tutmayı düşünüyorum.

ha ben sağlak olduğum için ekranı hep sağdan sağdan kaydırıyormuşum, 1.000.000 tane şey geçip bulamayınca strese girdim, halbuse soldan çekip kaydırsam, hop en azından karşımda referansa benzer bir şey çıkıyormuş. müthiş. ama nasıl user friendly bir site. manyak ya inanılmaz. ahah ay ilahi siz ya nerden geliyor bu fikirler aklınıza.
  • nöroteknoloji kisvesi ile, reklama aşık stajyer bulmaya çalıştığını iddia ederek, gencecik ve öğrenmeye aç çocuklar üzerinden kendine imaj kampanyası hazırlamaya teşebbüs edebilen reklam ajansıdır.

ve bu olaydan hemen sonra ajansın başkanı olan (bkz: cem topçuoğlu)'na tarafımdan şöyle bir mektup yazılmıştır.

sevgili cem,

bu mektubu size, başkanı olduğunuz ajansın son dönem stajyer programının yanlışlığını anlatmak için yazıyorum. o kadar şaşkınım ki; ajansınızın ihtiyacı olmadığı tanıtımı, size ihtiyacı olduğunu düşünen gençler üzerinden nasıl yapabiliyorsunuz, hala bunu sebeplendirmeye çalışıyorum.

bu sektöre nasıl dahil oldunuz bilmiyorum ama, sanırım size bu işi öğreten ustalarınızdan bir şeyler öğrenebilmek için, zamanın teknolojisiyle bir çok teste maruz kaldınız. bir dolu sınavdan geçtiniz. belki de, ustalarınızın sinsi imaj kampanyarına alet edildiniz.
    türkiye’de istihdam edilen yaklaşık 3000 reklamcının %20’si senin de başında olduğun bol müşterili, bol kazançlı ajanslarda çalışıyor. bu %20‘lik bölümün yaklaşık %30’u da ajansın yaratıcı işlerini üretiyor. yani koskoca ülkenin reklam kamyonunu, dönüşümlü olarak bu 200 kişi kullanıyor.

bu yolculuk sırasında planlamacılar direksiyonu tutarak kamyonu nereye götüreceğine, reklam yazarları gaza basarak oraya ne zaman gidileceğine, sanat yönetmenleri uzun yol şarkılarını derleyerek yolculuğun nasıl geçeceğine, kreatif direktörler frene basarak nereye gidilmemesi gerektiğine karar verirken, ajansın yönetici kadrosu da vites büyütüp küçülterek motorun sağlıklı çalışmasını sağlar. bazen de kamyon kendi yolunda devam ederken, gideceği noktaya daha hızlı ulaşmak isteyen bazı hevesli gençler, o kamyona binebilmek için otostop çeker.

sizin de bu reklamcıların en az %10‘unu istihdam ettiğinizi varsayarsak yılda en az 20 iş günü, reklam kamyonunun vitesine hükmetmeniz gerekiyor. eğer gözünüzü yoldan ayırıp, kamyonun kasasına aldığınız gençleri, gereğinden fazla ön plana çıkarmak için çabalarsanız, ya motoru gereğinden fazla bağırtırsınız ya da kamyon teklemeye başlar.
    gençler de kamyondan indiğinde, kendini newton’un başına düşmüş elma gibi hisseder ve hayatları boyunca elma olarak kalır.

ve siz böyle gencecik çocukların heveslerini, kendi büyüklük kampanyalarınıza alet etmeye kalkacak kadar küçülürseniz, o kamyon bir gün devrilir.

kamyonu devirmek sizin umrunuzda olmasa da, reklamı ve üretmeyi seven bir genç olarak benim umrumda. eğer bu anlattıklarım sizi etkilemez ve ajans menfaatlerini ön plana çıkaracak kampanyalarınız için, onlar ve onlar gibi düşünen gençleri kullanmaya devam ederseniz, reklamcılık adına bildiğim her şeyi sizi mahvetmek için kullanır, elinizde tek bir hesabın bile kalmadığı güne kadar elimden geleni yaparım.

umuyorum önerilerimi ve uyarılarımı subjektif anlar, objektif değerlendirirsiniz.

sevgilerimle...
  • nusr-et'in önünde mangal yapmaktadırlar kendileri. görüntüler süper:

http://i.imgur.com/qfciimc.jpg
    http://i.imgur.com/m6sock1.jpg
  • ykm için 2005'de tasarladıkları poşetler, almanya'da bir ajansın meridian spa health club'a yaptığı işten arak olduğu ortaya çıkmış ve madara olmuş ajans..

yaratan:
    http://img109.imagevenue.com/…208&image=87679_1.jpg

araklayan:
    http://img144.imagevenue.com/…c85&image=62c3d_2.jpg
  • 2006 yılında elektrik, yakıt, benzin, uçak seyahati gibi nedenlerle doğaya salınmasına sebep olduğu co2 miktarını 323,1 ton olarak ölçümlemiş ve bunun karşılığı olarak dengeyi sağlamak adına dikilmesi gereken ağaç sayısını 970 olarak hesaplayarak, çevreye yaydığı karbonu oksijene dönüştürmek için 1000 ağaç dikmiş ajans.
  • büyük ihtimalle, siyasetten falan anlamayan bu işten para da kazanamayan bir stajer veya deneyimsizin elinden çıkan film, ajansın içinde patlayıverdi.
  • işe alacakları yeni mezunları kimi zaman 1 seneye kadar ücretsiz olarak çalıştıran bir yer.

evet, yanlış okumadınız, burası baya diyor ki burada çalış ama para vermeyiz, adın da stajyer olacak. bu süre bazen 5 ay, bazen 12 ay. modern kölelik diyebilir miyiz?

duyduğum kadarıyla bu durum hala bu şekilde devam ediyor. fikrimi söylemek gerekirse, yeni mezuna vereceğiniz maaş maximum, en maximum 2 bin 500 lira, ücretsiz mesailer neredeyse her akşam saat 9-10'u buluyor, reklam ajanslarının kral olduğu ve cool gözüktüğü dönem 2000'lerin başında kaldı, mazi oldu. artık kimse bedavaya sabah akşam çalışayım, stajyer olayım, happy hourdan story atıp bir iki ofis kahvaltısına katılayım, bu cool'luk bana yeter demiyor.

zaten tbwa veya diğerleri, bana fikrimi sorarsanız türkiye'de bir bütün olarak reklam ajanslarından uzak durmak en mantıklısı. o kadar uzun saatler hangi sektörde çalışsanız çok iyi yerlere gelirsiniz.
  • simdi bunlar reklamla bir ilgimiz yok diyor, olabilir ama dun instagram hesabinda soyle bir paylasim vardi bugun silmisler.

https://pbs.twimg.com/…aawmku?format=jpg&name=large

reklam ajansi olarak da media cat'te tbwa istanbul yaziyor.

http://www.mediacatonline.com/…ere-1-nisan-destegi/

sen de bunu instagram'da paylasmissin ama sonra tirsip silmissin. bunu nasil aciklayacaksin? illa ki ulker'in elinde de ajansin tbwa olgununa dair belgeler mevcuttur. bunu neden sildiniz bu nokta onemli?

ıkincisi de bizzat ulker tarafindan uzerinde oynandigi soylenen reklam ulker'in resmi hesabindan tweet atildi mi, atildi. o zaman bu twitter hesabinin kontrolu kimde? o deforme edilen video, tweet'i atan kisinin eline nasil gecti? eger hesap sizdeyse ilk suphelenecek kurum normal olarak tbwa istanbul olacak tabii ki. bunlari aciklayip tek tek cevap vereceginize yok ilgimiz yok, yok hukuki yollar diyip isin icinden cikamazsiniz. insanlar aciklama bekliyor.
  • insanı şoke edecek kadar kötü bir websitesine sahip olan eycınsi.
  • etiler'e taşınmalarını etiler dili ve edebiyatı ile anlatan ajans. mavranın dibine vurmuşlar. karşı atak olarak kadıköy'e taşınacak bir reklam ajansından da bir kadıköy sound bekliyorum.

http://guneysoykan.blogspot.com/…ves-to-etiler.html
hesabın var mı? giriş yap