36 entry daha
  • çapulcunun tdk'daki şu anki tanımı (ki bir kelime için şu anki tanımı demek, tanımların gün içinde değişebileceği endişesi taşımak da ayrı bir tartışma konusu) : düzene aykırı davranışlarda bulunan, düzeni bozan, plaçkacı.

tdk'nın veri tabanını izinsiz kullanan bir site vardı, ilk aklıma gelen oraya bakmak oldu zira veri tabanı senkronize değil, güncellenmiyor. oradaki çapulcu tanımı 'çapul yolu ile başkasının malını alan, `talancı`, `yağmacı`, `plâçkacı`.'

sonra tdk'nın sitesinde çapulun anlamına baktım, -ki benden önce de bakanlar olmuş- zira çapulcu 'çapul yapan kişi' olarak tanımlanmış. çapul da soygunculuk, plaçka, yağma olarak tanımlanmış tdk'da. en azından şimdilik.

son olarak da plaçka nedir diye baktım çünkü eski tanımla yeni tanım arasındaki tek ortak nokta bu, o a çapul demekmiş ki o da soygunculuk ve yağma demek tdk'ya göre, tabi ki şimdilik.

bir değişiklik olduğu kesin. tdk veritabanına izinsiz mi girildi (daha önce böyle bir olay yaşandı ve kısa sürede düzeltildi) veya bu değişiklik olaydan önce mi yapıldı bilmiyorum ama eğer başbakanın açıklaması sonrasında değiştirildiyse sebebi bu tabir nedeniyle tazminat talep edeceklerin işini zorlaştırma çabası olabilir, işe yaramaz.
31 entry daha
hesabın var mı? giriş yap