şükela:  tümü | bugün
 • üst edit: başlığın altına banka seviciler, ayrıntıları kaçırmakla suçlayanlar, cahillikle suçlayanlar dolmuş. 4 kişilik bir aile eve kapanmışız, firma kapanmak üzere, kaygı ve stres en üst seviyedeyken; haklısınız küçük yazılardaki ayrıntıyı kaçırmışım, çok özür hem bankadan hem sizden(!)

  rezalet de yazabilirdim ama inanın ki stresten gözüm karardı başlığı yazarken bile. yalanını s.... diyen ekşicileri de inandırmak için ne yapabilirim, inanın bilmiyorum!

  destek mesajları için ayrıca teşekkür ederim sözlük ahalisi.. saygılarımla

  salgın başladığından beri stresteyim. çünkü ev kredisi ödüyorum, işyerimizin durumu iyi değil. ilk etapta 10 günlük bir izin verdiler; sonrası ise meçhul.

  dün öğleden kredi ödediğim teb bankası "ekonomiye destek paketi" adı altında kampanya başlattı. günlerdir ilk defa stressiz bir uyku çektim.
  bu sabah ilk işim bankayı aramak oldu. 15 dakika sonra bağlandığım temsilci ben arasındaki konuşma:

  t: günaydın nasıl yardımcı olabilirim?
  b: günaydın. ev kredi mi ötelemek istiyorum.
  t: 1 ay, 2, 3 ay ,hangisi efendim?
  b: 3 ay lütfen.
  t: ilk ödeme yapacağınız aya gecikme faizleri yansıtılacak belirtmek isterim.
  b: ama öyle bir şeyden bahsedilmiyordu. faizsiz vs. diyordunuz.
  t: böyle maalesef, istiyor musunuz?
  b: hayır...

  özet geçiyorum. halkını evlere kapatıp, çalışana hiçbir destek sağlamayan devletin ülkesindeki bir bankanın müşterilerini aldatması, kamuoyunu aldatması durumu.

  hesaptan anlamam ama 1 krş bile ceza ödemek istemiyorum. zira bankaya 4.5 yıldır bir gün bile ödeme geciktirmedim!

  burası dert anlatma yeri değil ama sözlük kardeşlerimle paylaşayım dedim. stresim devam ediyor, sevgiler...

  edit : imla
 • bence bu tip durumlarda bankayı suçlamak yanlış. sonuçta vatandaşın zararını banka neden karşılaşmalı ki? mücbir sebebi banka mı çıkardı o da mağdur. elini taşın altına koyması gereken devlet. vatandaşa maddi destek vermesi, bankalarla anlaşma yapıp gerekirse onların da zararını karşılaması gereken devlet. ama böyle birşey asla olmayacağından, faiz eklemesi ile de olsa borç ertelemeleri ufak bir destek gibi değerlendirilebilir. ben de en az 30 nisana kadar boşu boşuna işyeri kiramı stopajımı, ofis aidatımı, faturalarımı ödeyeceğim. bu süre zarfında ofisin kapısından bile girmeyip ofisimi kullanmayacağım. işyeri sahibime bunları 3 ay sonra al demem onu zarara sokacak bir talep. bu mücbir sebep nedeniyle ortaya çıkan zararlara ilişkin düzenlemede zararın şahıs ve kurumlarca değil devlet tarafından tazmini gerekli. başa sarıp duruyorum farkındayım ama bu da asla olmayacak ve kendi başımızın çaresine bakıyor olacağız. buna alışsak iyi olur.

  edit: okuduğunu anlamayan nesle aşina olduysak da beyinsiz nesle alışmakta zorlanıyoruz. durumun banka sevicilikle hiç bir alakası yok, bankayı kim neden sevsin allah aşkına?

  ben diyorum ki kendim dahil hepimizin maddi zararı var, zararı başkasının üstüne atmaya çalışarak bu işi çözemeyiz. sen zarara banka katlansın dersin, ben mal sahibi derim, diğeri borçlu şirket anlayış göstersin der bu böyle sonsuza dek devam eder. şunu düşünüyor muyuz peki? ben zararı kendimden savdım benden sonraki kime savacak? işte bu yüzden devlet müdahalesi gerekli şahıslar/kurumlar ( söz konusu banka da olsa) bu konunun muhattabı değil.
 • ben ücretsiz dediğini duymadım, görmedim. bankalar da hayır kurumu olmayacağına göre gülünü seven dikenine katlanacak.

  burada amaç belirsizlik bitene kadar insanlara hareket imkanı verebilmek. çoğu insan ücretsiz izinde. kimi kovuldu, şu şartlarda iş bile arayamıyor.

  bu kampanyalar, paketler senin gibi taksitlerini bir gün bile geciktirmeyenler ve fırsattan istifade etmek isteyen memur ya da kurumsal büyük firmalarda çalışan işçiler için değil, parasız, pulsuz,işsiz kalan garibanlar için.
 • sahtekarlik falan degildir kapitalist dunyada yasiyoruz. bi salgin oldu vs diye de yarin sabah oraklı cekicli kızıl bayrağın göndere cekilecegini dusunuyorsaniz yaniliyorsunuz.

  ayrica yazarin bildirdigi durumda eksiklik var. bankaya olan borcunuza faiz isletiliyor ama ayni zamanda kalan taksit sayiniza bolunuyor.

  yani ornegin 200.000 lira ev krediniz var ve bunu 30 taksitte odeyeceksiniz. yani aylik odemeniz 6.600 lira falan diyelim. banka diyo ki ben bu odemeyi sana 3 ay ertelerim ama 4.500 lira faiz koyarim. ama bu 4.500 ü de 30 a bolerim . her ay 6.600 odeyecegine 6.750 odemis olursun. kisacasi işine gelirse.

  uygulama olarak dogru mu ? hayir bence de yanlis ama dedigim gibi kapitalizmin hukum surdugu bir dunyada yasiyoruz ve geceden sabaha bir seylerin degismesini bekleyemezsiniz.
 • bütün bankalar bu şekilde öteleme yapıyor.
  buyurun, iş bankası'nın borcun 3 ay ötelenmesi halinde oluşacak faiz borcu için açıklamasına.
 • yapıkredi bankasının borç ertelemek için 3 aydır geciken borcumu ödememi söylemesi ile benzerdir.
 • bak hele ya millet de gelmiş bankalar mağdur mu olsun diye çemkiriyor. bankalar ne zaman mağdur olmuş acaba şu dünyada. neyin kafasını yaşıyorsunuz arkadaş. kapitalizm köleliği dedikleri şey tam da bu galiba.
 • herkes devletin bu durumda iki tarafında zararını ödemesi gerektiğinden bahsetmiş. bak güzel kardeşim bankalarda risk altında batmamak ya da en azından zarar etmemek istiyorsa ekonominin bir şekilde dönmesini sağlamak için en az devlet kadar sorumluluk almalı. bu panik durumu 1 2 ay daha sürerse banka ya gelen ödemeler düştüğü gibi bankada ki yatırımlarda çekilir.

  bizim paramız bütün dünyada karşılığı olan dolar değil ki sınırsız basıp piyasaya sürelim. bu haliyle ekonomi yıkılmasın isteniyorsa bankaların kârdan zarar etmeyi göze alması lazım. eğer bunu göze almıyorsa şu dönemde işten çıkan doktoru deftere yazan devlet. bunu yapmayan bankayı da deftere yazıp vergilendirme aşamasında götünden kan alması lazım. varsın ülkede 30 tane banka olmasın amq.

  edit. bu vesileyle aklıma gelen kemal dervişin bir tur daha yedi ceddini...
 • ne teb’in ne de diğer bankaların yaptığı bir sahtekarlık yok. bu sabah aramadan önce dün akşam tv’yi açıp haberleri izleseydin eğer bu durumdan haberdar olurdun.

  bu durumun sebebi yüce haşmetli reis ve devletimizdir arkadaşlar. çünkü virüs salgını önlemleri sebebiyle böyle bir karar almışlar. demişler ki “siz borçları 3 ay erteleyin; ama 3 ayın sonunda ilk ödeme yapılacak aya o 3 ayın zarar faizini ekleyin” diye.

  yaz ezcümle kimse seni kandırmamış dostum, sadece bir tık cahil kalmışsın. arada bir gündem takip et. ha bankayı savunduğumdan mı ? hayır, hepsinin sistemini sikeyim; ama durum bu.

  t: olmayan sahtekarlık
 • bankayı hayır kurumu zanneden bir yazar beyanı

  bankaların yaptığı iş çok basittir,parası olandan faiz karşılığı alıp parası olmayana faiz karşılığı satmaktır

  bu nedenle banka herhangi bir müşterisine nasıl ki size bu ay mevduat faizi vermiyorum diyemeyeceği gibi size de sizdende faiz almıyorum demez,diyemez

  bunu gurur meselesi haline getirmeyin,bu sistemin gerekliliğidir