• ankara'da diğer şehirlere oranla çok daha verimsiz olan kurum. duştasınız. şampuanlanmışsınız bi güzel. ama bi ürperti geliverir. su buz gibi çünkü elektrik 10 saniyeliğine kesilmiş kombi sönmüştür. tekrar yanması için birkaç dakika suyun dışında beklerken kıçınızın lobları soğuktan birbirine çarpar.
    öğlen olmuştur. rezil bir duşun ardından başladığınız yeni güne temizlik yaparak devam edilecektir. raflar, masalar herşey bezle silinir. sıra elektrikli süpürgeye gelir. emektar cihaz haftalardır olduğu yerde dururken üstü toz bağlamış, işlevi ile ironik bir vaziyet iştirak etmiştir. fiş takılır ama yanıt yoktur. hmm elektrik gitmiş. bir dakika kadar beklersiniz. alışmışsınızdır çünkü. sanki tedaş çalışanının çocuğu gidip çat diye elektriği kapatıyor sonra da açıyor. yok ama bu sefer gelmez elektrik. temizlik bir başka bahara ertelenir. gazete okuyup çay içerken televizyonun kırmızı ışığı yanar ve buzdolabından garip sesler gelir. aha elektruk geldu diye fırlarsınız hop kırmızı ışık yeniden söner. bu işlem kesinlikle abartmıyorum akşam 5'e kadar 6 kez tekrarlanır.
    eh mevsim kıştır. sabah sabah soğuk suyla duş alıp kombisi çalışmayan bir evde battaniyeye sarınsanız da fayda etmez. o akşam sinirlerinizi biraz olsun yatıştırma amaçlı, belki biraz mastürbasyon amaçlı tedaşa ayar veren bir entari girmeye kalkarsınız. uzunca ve özenilmiş bir yazının sonlarında oda ampulünüzün 80 wattlık güçten 20'ye düştüğünü gördüğünüzde göz bebekleriniz büyür. bilgisayar voltaj düşüklüğünden resetlenmiştir. ve beyaz bayrak sallayıp haykırır peygamber sabrı olmayan kimse:

sen kazandın tedaş! merhamet!
  • herhangi bir elektrik arızasında kesinlikle aranmaması gereken kurum.

sokaktaki elektrik direğinden kıvılcım çıkıyor, yangın çıkabilir diyerek, elektrik arızayı aradım az evvel. çalışanlar, oturdukları yerden olaya hakimler; elektrik kaçağı vardır diyorlar. evet, bunu ben de görebiliyorum kıvılcım çıkıyor dediğimde ise sinirlenip, adresi alıyorlar ve telefonu insanın suratına kapatıyorlar.
  • ankara eryaman'da, tesisin içinde üç yaşında bir veledin olduğuna inandırırcasına seri elektrik kesintileri yaşatan, cinnet geçirten, flash disk bozdurtan kurumdur.

bu elektrik kesintisi de nedir ey tedaş?
    bana kalsa derim sana naş naş
    dilekçe manyağı yapmak lazım bunları vatandaş
    bıktım artık, yok mu ulan daş
  • ks. turkiye elektrik dagitim anonim sirketi. canımdan çok sevdiğim bir şirket, ve fakat (bkz: senden elektrik alamıyorum)
  • bize şöyle şeyler yaşatan elektrik dağıtım firmasıdır:

- lülülülü
    - alooo
    - aşkım çamaşır yıkarken elektrikler kesildi, çamaşırlar makinede kaldı. naapiyim, kapatiyim mi makineyi?
    - yok yok sakın elleme.
    - e noolucak?
    - o makine nasıl olsa türkiye'nin zırt pırt elektrik kesilen şartlarına göre ayarlanmıştır. elektrik gelince devam eder kaldığı yerden.
    - peki o zaman. haber veririm ben sana.

10 dakika sonra:

- lülülülü
    - alooo
    - aşkım elektrikler geldi. makine kaldığı yerden devam ediyor.
    - hah ben demedim mi sana.

istisnasız her akşam eşimle birlikte eve gelince:

- off yine elektrikler kesilmiş. saat ayarı bozulmuş bunun. bıktım yaa her gün saat ayarlamaktan.

sevgili sony ve philips yetkilileri. sözüm size. ürün sattığınız ülkenin durumunu biliyorsunuz. o yüzden lütfen elektrikle çalışan ve dijital saat içeren her türlü ürününüze*** back-up pili gibi bir şey koyun. ya da en azından pil yuvası koyun, pilini biz koyalım ki elektrik kesildiğinde en azından o aletin dijital saatinin ayarı bozulmasın. biz de "sabah saat 7'de müzikle uyanalım" derken, gece gitmiş elektrikler yüzünden uyuyakalmayalım. bakınız arçelik olayı ne güzel çözmüş.
  • kuşadası'ndaki evin zamanında yatırılmamış faturasını kuşadası veya yaşadığım şehir olan izmir'den değil, yalnızca ankara'dan ödeyebileceğimi söyleyerek beni dumurdan dumura koşturan kurum, kuruluş.
    (bkz: turkey welcomes you)
  • her ay 70 tl civarı gelen fatura yetmemiş olacak ki, bu ay 25580 tl'lik bir fatura bırakmışlar. kalemle üstünü çizip "yaklaşık 80 tl" yazmışlar. gel gör ki bankadan ödeme yapmaya çalıştığımda 25580 tl borç gözüküyor. her eve ortalama 50 tl fatura geldiğini düşünsek, tam 500 evin faturasına tekabül ediyor. her cihazdan evde 500 tane olması ve sürekli çalışması gerekiyor. "borcu ödeyin, sonra itiraz edin" falan derlerse, nasıl bir tepki verebilirim bilemiyorum.
  • 2 haftadır saat 1 ile 3 arası elektrikleri kesmelerini en başlarda ciddiye almamıştım. fakat sonra yazı tura atıp şalteri (şehrin şalteri var evet çizgi filmlerde gördüğümüz) indirip kaldırmalarının artık keyfi bir şey veya bir gece aktivitesi olduğuna inanmaya başlayarak buradan, oturduğum ilçede şalterden sorumlu olanların annelerine sevgi dolu öpücüklerimi gönderiyorum.

not : bu kıyasıya açma kapama işlemi devam ederse bilgisayarımın elektrik devresi falan yanabilir, internet kafeden haber vereceğim sözlük.
  • sabahtan bu yana 4 defa uzun aralıklarla yeşilpınar mahallesinin elektriklerini kesen ve sonunda d-smart kutusunun bozulmasına vesile olan kurum. yayında ve yapımda emeği bulunanların tüm akrabalarını bir güzel hatırladım. sabahtan beri arıza mı var ne halt varsa kesersin 5-10 saat, düzeltirsin açarsın tekrar. mına kodumunun işini aç kapa aç kapa oyun parkına çevirdiler. köpürüyorum sinirden.
  • özelleştirilmeden önceki çalışma durumu şu şekıl olan kurum;

sabah 8.30 mesai başlangıcı, ama mesaiye gelme saati 9.00-10.00.
    10.00-11.00 arası kahvaltı-sohbet-taşak üçlüsü.
    12.00 resmi öğle paydosu.. uygulamadaki paydos; 11.30..
    paydos bitişi; 13.00. uygulamadaki bitiş 14.00.
    bir yerden arıza nedeniyle telefon gelirse cevap; "şu anda uzman ekip yok".
    can sıkıntısı baş gösterirse temel aktivite; tavla.. eleman yeterliyse; okey.
    mesai bitişi 17.00..
    mesai bitiminden sonra gerekli olan ne kadar tamirat, tetkik, iş, uğraş varsa yapılır.
    amaç; fazla mesai.

özet: her kuşun eti yenmez.
hesabın var mı? giriş yap