• (bkz: müteferrik)
  • *
    girmeden tefrika bir millete düşman giremez.
    toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez

mehmet akif ersoy.
  • gazetelerde günlük ya da haftalık olarak romanların bölümler halinde yayınlanması.
    sözgelimi, melih cevdet anday'ın bütün romanları önce tefrika edilmiştir, sonra kitaplaştırılmıştır. o yüzden de bir kitabında, gazeteden aktarma olduğu için, romanın bir yerinde okur yorumlarından da dem vurmuştur.
  • bu kelimenin öpöz türkçesi "bölümce" imiş. bunu da öğrendik ya boyumuz iki santim daha uzadı.
    (bkz: necmettin kamil sevil)
    (bkz: sanatın kuralları)
  • "tefrika şiirler azıcık da hicaz makamıdır
    onlar ki adi bir cinayetin
    acilen devamıdır"
    k.iskender
  • parça parça. bütün halinde değil.
  • iki aylık sohbet muhabbet dergisiymiş. içinde öykü, şiir, söyleşi, tiyatro, sinema falan fistan var. üçüncü sayısı çıkmış bile. ben temmuz/ağustos sayısına yetiştim. son sayısında liseli söyleşisi ve en kahraman kahraman güldürdü. dil zaptiyesi ise çok iyiydi. daha hepsini okuyamadım. zaten 2 aylık dergi. yeni sayısına kadar yavaş yavaş okuyayım öyle ac gibi hepsini okumak olmaz. büyük ihtimalle okumadığım kısımları da okuduğum kısımları kadar iyidir.

lan bu kadar mükemmel bir şeyi ilk ben bulmuş olamam değil mi? dur bi bakayım. ha siktir ben bulmuş olamamaşım. öbür sözlüklerde yazmışlar bile ikinci sayısının olduğu vakitlerde. hipster gözlüklerim ağladı.
  • 7.sayısı(mart/nisan 2015) zevkle okunan sohbet muhabbet dergisi.

''hayaller paris,hayatlar texas'' diyerek içinde bulunduğumuz durumu çok güzel özetlemişler.

ayrıca dünyadaki en asi 7 numara cantona'ya da selam çakmışlar, 7.sayılarında...
  • aziz nesin'in tabiriyle "gazete romanı".* sürükleyici olması için merak duygusunun en yüksek olduğu yerden kesilirmiş tefrikalar. daha sonra biliyorsunuz yerlerini fotoromanlar aldı. daha sonra da televizyon dizileri... bir nevi dizi yani.

gene aziz nesin'in söylediğine göre* bu türde en iyi yazanlar nizamettin nazif tepedelenlioğlu ile iskender fahrettin sertelli imiş.

*babıali'nin şu son kırk yılı, demirtaş ceyhun, sayfa 213
hesabın var mı? giriş yap