• eski mersin-pozantı yolunun üzerinde yeralan ormanları,temiz havası ve muhteşem sonbahar manzaralarıyla ünlü yayla..özellikle adanalıların sıcak yaz günlerinden korunmasını sağlayan,pazar günleri köylülerin kurduğu sokak pazarında kuruüzüm,kuşburnu,kuru nane,kırmızı biber gibi köy mamullerinin satıldığı,fırından yeni çıkmış ekmeğin arasına tahin helvası koyup yerken gezilebilecek harika mekan..
  • yayla'lıktan eser kalmamış mekan,

torosların inanılmaz güzellikteki ormaları içine

bazı ayılar evler apartmanlar yapmış,

kimse onlara ses çıkarmamış

başka ayılar daha gelmiş onlar da evler apartmanlar yapmış,

yine kimse ses çıkarmamış,

böyle yapa yapa,

yakında tekir il olsun diyecek insanların,

oturmaya başladığı

tekir şehri çıkmış ortaya,

dikkatle bakanlar

sitelerin apartmanların evlerin arasında

ağaçları görebilirler.

birileri çıksa da,

şu geriye kalan ağaçları kurtarsa bari dedirten mekandır.

yazıktır.günahtır.
  • adana da olanı için konuşuyorum, damağınıza bayram ettirecek bir yer olduğu aşikar. ilk başta yayla falan demişlerdi şaşırdım, ben trabzonluyum, bizim yaylalarda inekler gezer çayırda, çimende, otlar; burada ise hepsi bacağından asılmış kasaplarda. kasabadaki her 3 dükkandan 2si kesinlikle kasap ve fırın. kasaplar fast food kavramını getirmiş durumda, mangal her daim önlerinde tütüyor. hayatımın en iyi baklavalarından birini yedim burada ayrıca rastgele bir tatlıcının önünden geçerken bıyıklı dayının ikramıyla. ayrıca atari salonunda bana nostalji de yaşatmış bir yer. çok sevdim ben adana tekir i. seve seve davete icabet edilir.*
  • adana'ya otoyol üzerinden araçla kırk dakika uzaklıkta olan devasa yayla, yayladan öte, ilçemsi yerleşim yeri. dağlara su pompalamak masraflı olduğundan 15 haziran'a kadar ilçede su yoktur, zaten mayısın öncesinde borular donmuş vaziyettedir. kışın bel hizasına kadar kar yağar, nüfus bir kaç bine kadar düşer (yalnız bu kış pek yağmamış, diyenlerin yalancısıyım)

otoyolun iki tarafında uzanan yayla, adana istikametinden gelirken, çarşı sol tarafta bulunur. gişelerden geçip en azından bir sucuk ekmek yenmesi lazım gelir.
  • bağlı olduğu pozantı ilçesinin 6 katı büyüklüğünde olan belde. kışın sadece 30-40 kadar bekçi ve bir o kadar da sokak köpeği bulunur. yazın ise, nüfusu 150-200 bin hatta hafta sonları 300 bine dayandığı olmuştur. bürücek ve üçoluk mahalleri çukurova bölgesinin en kalburüstü ailelerinin yazın ikamet ettiği yerlerdir. ana yolları haricinde ne yol ne de doğru düzgün su imkanı vardır. şehrin suyu 20 km uzaklıktaki şekerpınarı'ndan pompalanmaktadır, bu nedenle oldukça yüksek su faturaları belediyeyi zengin eder. ormanları özellikle büyüktekir ve küç
    ktekir mahallerinde tamamen yok olmuştur ancak namı hala tüm çukurova'da devam etmektedir. bölgenin en iyi yaylaları ise (bkz: armutoluğu) ve (bkz: kızıldağ) yaylalarıdır.
  • adana'ya bağlı olan tekir, bir dağın yamacında, bir diğerine bakan, giderek baktığı yamaca da taşan, kısmen vadi gibi bir mekandır. sonradan yamacına sirayet ettiği dağ, rushmore dağı anıtı'nı andırır. adana'ya 100 km civarında bir uzaklığı var, az sonra pozantı'ya geliniyor.
  • efendim bu tekir yaylasi ayni zamanda alemci gayserili tayfasinin en sik ziyaret ettigi ugrak yerlerindendir. hava kararinca gurup halinde yaylaya akmalar baslar. rakilar alinir, turkuler soylenir, gramofon avrat oynatilir, silahlar sikilir felan... erciyes daginin hasmeti altinda sergilenen guduk eglence anlayislarinin gizli/kapakli islerin donduruldugu bir mekandir. lakin, dedigim uzere yabani ottan gecilmezdir.
  • kimse yazmamış, bozkurt yeğitlerim burada kurultay yaparlar her sene. toplaşırlar, dabanca patlatırlar, dolunaya karşı ulurlar, geçmiş yılın muhasebesini yaparlar, "bu yıl türklük için ne yaptık" falan derler sanırım. erciyes kurultayı, erciyes zafer kurultayı, zafer kurultayı gibi isimlerle anılıyor. satırlarla gelmek serbest mi bilmiyorum. (bkz: ulku ocagi demirbas listesi)

(bkz: erciyes kurultayi)
  • yeme içme üzerine kurulu bir mekandır, yaz ayları 200.000 gibi bir nüfusa sahip olup hafta sonlarında 300.000'e kadar çıkartabilmektedir bu popülasyonu.
hesabın var mı? giriş yap