şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yararlı olacağı düşünülendir.
  ihtiyacınızı karşılayacak özelliklere sahip bir telefon almalısınız.
  çevre faktörü etkili olmamalı,
  önce eskiyen ayakkabını değiştirmelisin yada boyası gelmiş saçlarını boyatmalısın.
  hava atayım caka satayım derken komik duruma düşmemeli.
 • -eğer sürekli kullanım durumu varsa şarj olayı önemli. ne kadar dayandığına dikkat edin.
  -ucuz diye atlamayın. gray market diye tabir edilen şekilde getirilmiş cihazlar orjinal olmalarına rağmen garantiye işiniz düştüğünde sıkıntı çıkartabiliyor. aklınızda olsun.
  -flip cover alacaksanız ebay'den çok çeşitli modellere ulaşabilirsiniz.
  -iphone almayacaksanız işletim sisteminin android olmasına dikkat edin. windows phone işletim sistemine sahip cihazlarda hem uygulama sıkıntıları oluyor(instagram yoktu mesela, şimdi var mı bilmiyorum. gibi gibi..) hem de microsoft alışkanlığını bozmadan yeni işletim sistemi çıkartınca eskisinden desteğini çekiyor.
  -samsung'larda uygulama yalnızca dahili belleğe yüklenebiliyor(muş). yani 16gb alayım sonra sd kart ile desteklerim derseniz buna dikkat edin.
  -iphone bataryasını sömürüyor resmen bilmeyen kaldıysa diye söyliyeyim.

  aklıma bunlar geldi. ben de bu ara alacağım ve araştırmaktayım.
 • şuanda ihtiyacım olan tavsiye türüdür. 900 lira civarı, kaliteli kullanışlı android telefon tavsiye edecek olanlar mesaj atarsa çok sevinirim.
 • androidden vazgeçin artık arkadaşlarım.bunca yıl androidle sürünmüşüm.bi geçiş yaptım apple'a.bütün sorunlarım çözüldü.hızdı,grafikti,işlemciydi falan filan.diğerleri solda sıfır kalır.şaşmican abi apple'dan
 • parası olan zaten iphone alıyor, onlara sözüm yok.

  bizim gibi sefil takımına gelince; android işlemcili telefon alacaksınız haliyle;

  o nedenle değişik işlemci türlerinin kol gezdiği günümüzde çok temel bir bilgisayar bilgisi işinize yarar.

  ram miktarı ne kadar çoksa işlemci o kadar az yük biner. daha doğrusu tek seferde daha fazla veri işleme kapasitesine erişir. bu nedenle hem bilgisayar hem de telefon alırken ne kadar yüksek ram alırsanız, o kadar çok işlemci verimi ve haliyle verimli batarya kullanımına erişirsiniz.

  bu nedenle en az 2gb hatta 3gb mümkünse 4gb kapasiteli bir telefon edinin ve samsung'tan uzak durun. dokunmatik teknolojisi diğerlerinden önde olduğu aşikar. fakat malzeme kalitesi ve bitmek tükenmek bilmeyen ısınma sorunu kronik problem olarak en azından orta ve orta alt seviye telefonlarında çözümlenebilmiş değil. 2bin üzeri para veriyorsanız, oha artık e telefon ısınmaz tabii ki.

  şu durumda asus zenfone 2 türkiye'nin tartışmasız şampiyonu. çok ergonomik olduğunu söylemek mümkün değil ama beklentilerinize fazlası ile yanıt verecek.

  general mobile 4g ise kendi şartları içinde ve güncelleme desteğinin öncelikli olması sebebiyle hiç fena bir alternatif değil. fakat discovery modelinin tüm başarısını iyi yönetemediğini düşündüğüm firma, marka olarak bana güven vermiyor. bu yüzden daha güçlü ve ithalatçıdan telefon almak yerine üreticiden almayı tercih ederim.

  yok efendim adamların kendi geliştirme ekipleri varmış, tasarım yapıyorlarmış, donanım derlemişler vs. çocuk mu kandırıyorsunuz amk? fiyat performansı üst seviyelerde amerikan ve uzakdoğu tasarımlarına kendi markanızı vurduğunuzu bilmiyor mu insanlar?

  aklın yolu birdir, azami 2 sene kullanım ömrüne sahip akıllı telefonlar için asla 1000 tl üzeri masraf etmeyin.

  gelgelelim temel kullanım prensiplerine:

  ilk olarak kullanmadığınız uygulamaları telefonda tutmanızın alemi yoktur. gereksiz hem işlemci hem de veri kapasitesi yüküdür.
  android yüklü her telefon, linux işletim çekirdeği ve üzerine yazılmış bir işletim sisteminin yanı sıra bir sanal makineyi gövdesinde barındırır. iphonelarda ise bu sanal makine yoktur. sırf bu yüzden çok daha küçük işlemci ve ram ile çok daha fazla iş yapar. bu eksikliği giderebilmek adına, bana sorarsanız tam bir amelelik olan yüklü programları işlemci arkaplanında hazır tutmak gibi bir yöntem izlenilmiştir. bu nedenle telefonunuzu hiç kullanmıyor olsanız ve hiçbir program açmasanız bile bellek kapasitesinin önemli bir kısmının dolu olduğunu gözlemlersiniz.

  bu nedenle çare olarak rootlu olsun olmasın, tüm telefonlar için greenify mutlaka telefonunuzda yüklü olsun ve gerekli işlem basamaklarını takip edin. whatsapp ve kullandığınız e-mail programı haricindeki programları buradan pasifize ederek önemli miktarda ram kurtarabilirsiniz.

  root önemli ve bilgi gerektiren bir hadise. mutlaka tecrübesi olanlardan yardım alarak girişin ve ilk rootunuzu bu kişilerden biri ile birlikte yapın. telefonunuzu çöp etme riskinizi böylece aza indirgersiniz. cyagenmod gibi güzel ve iyi tasarlanmış yazılımlardan bu sadece istifade edersiniz. batarya ve işlemci verimi bu durumda üst seviyelere çıkar. güvenlik için de kendi tedbirlerinizi yaratabilirsiniz. (programlar için pin kodu atama vs)

  diğer yandan sefil takım, yani biz, android kullanmasını fırsat bilen telefon üreticileri ve program geliştiricileri siz telefonu ve haliyle çeşitli uygulamaları kullandıkça telefonunuzu işe yaramaz veri çöplüğüne çevirirler. bu nedenle cleaner programlar tüm telefonlarda hazır yüklü olarak geliyor. oldukça popüler olan clean master temizleme programları içinde en popüler olmasına rağmen bu popülerliğini abuk bir şekilde değerlendirerek salak eklentilerle telefonunuza her güncellemede acayiplikler ile muhatap ettiğinden şahsen eski dostum ccleaner ile yoluma devam ediyorum.

  sorularınız olursa yanıtlarım.
 • 2017'ye girilmeden telefon alacaklara önerilerim şöyledir;

  lenovo p2: şarjı 3 gün gider, yazılımı iyidir parası ucuzdur.

  samsung note 5: note 7'nin çıkması ve çıktığı gibi patlaması sonucu fiyatı düşen, büyük ekranlı sağlam amiral gemisi.
 • orta segment telefon araştıriyorum. yazar veya çaylaklardan tavsiyelerini rica ediyorum.

  -batarya en az 1 günü aktif kullanımda tamamlayabilen,
  hafızası min 32 gb olan,
  -yazılımsal desteği iyi,
  kamerası olsun yeter iyi kötü fark etmez, bir telefon arıyorum.

  edit: en çok gelen tavsiye xiaomi mi6. ıthalatci garantili olmasi dışında elestirilecek tarafı yok gibi telefonun.
 • (bkz: nokia 8110)
 • samsung a serisini değerlendirebilirsin. a5 2017 ve a7 2017 kullanmış biri olarak özellikle a7 nin bataryası konusunda çok memnun kalacağını söyleyebilirim.
 • xperia xa serisini deneyebilirsin.