• ekşi sözlük ios&android uygulamasını adam edemeyen ex patronları ortaya çıkarmıştır.
  • bir kaç ay önce anonim yazışma için telegram yüklemiş ve kısa süre sonra silmiştim. ilgi alanıma giren bir konuda var olan telegram grubuna girmek için tekrar yükleyecektim ki uygulama dükkanında telegram x ile karşılaşıp bunu indirip yükledim. öncelikle temanın koyu olması gayet iyi olmuş. fakat beni asıl şaşırtan kısım telegram üzerinden gruptan birisinin bana dosya göndermesi oldu. dosya boyutu 378 mb. ve telegram x üzerinden bu boyutta bir dosya gönderilip alınabiliyormuş. ve hatta bunun bir sınırı da yokmuş. wetransfer vs vs uğraşmadan böyle bir imkana sahip olmak oldukça kullanışlı bana göre. whatsapp zaten kullanmadığım bir uygulamaydı, bundan sonra hiç ihtiyacım olmaz.
  • kodu sıfırdan yazılmış resmi telegram istemcisi. daha hızlı ve daha az pil tüketiyor. paylaşım ekranı daha başarılı. birkaç saçmalığı var (mesajları kaydırırken çıkan akordiyon efekti gibi) ama genel olarak daha kullanışlı ve rahat buldum. zamanla toparlar muhtemelen.
  • telegram'dan ne farkı olduğunu anlayamadığım uygulama.
  • telegram gibi bir zirve uygulama bütünlerine “kırk fırın ekmek yemesi lazım” diyen yazarları belli etmiştir.
    editto; diyen ssgleri göstermiştir.

şu an için arayüz ve işlev olarak telegram’dan bir fakını göremedim. irdelemeye devam.

notto; resmi olarak türkçe ve bir çok dil desteği hâlâ yok. böyle bir uygulama için çok büyük bir ayıp ve kayıp. yama ile idare ediniz.

diğer telegram appı ile entegreli ( bünyesinde bulunan değil; telegram appı ayrı, x appı ayrı) şekilde çalışıyor. tüm veriler paylaşılıyor. mesajlaşma nasıl olacak merak ediyorum.
  • gördüğüm kadarı ile yan sanayi telegram istemcisi.
  • 3-4 tane ciddi hatasına denk geldim. eski telegram'a geri döndüm. share menüsü falan güzeldi halbuki. stabilleşmesi için daha kırk fırın ekmek yemesi lazım.
  • klasik telegram istemcisi yerine kurup bildirim sorunundan kurtulduğum şukela uygulamadır.
  • çıktığı günden bu yana kullanıyorum. ( android ) stock uygulamayla arasında çok ciddi bir fark göremedim. galeriden gif paylaşınca oynatmıyor, twitter ve innstagram videoları paylaşınca telegram üzerinde oynatmıyor vs. gibi eksiklikleri yok değil.

ama stock app'e döndürecek derecede bir falsosunu yakalayamadım henüz.

android'de özelleştirilmiş paylaşım ekranı yok, yani atıyorum twitter uygulamasından bir resme paylaş dediniz, stock uygulamada tek dokunmayla telegram'daki x kişisine anında gönderebiliyorsunuz ama bunda önce telegram x'e basmak, sonra paylaşacağın kişiye basmak, sonra da gönder demek lazım. bence en ciddi eksikliği budur.
  • ıos turkiye magazasinda da mevcuttur.

edit: 2018 sonu itibariyle telegram uygulaması da telegram x ile değiştirilmiş, yani ana uygulama da şu anda swift ile yazılmış oldu, dolayısıyla telegram x'in bir avantajı kalmamış.
hesabın var mı? giriş yap