• conan osiris'in portekiz adına bu sene yarışacağı esc 2019 şarkısı. "cep telefonu" anlamına geliyor portekizcede. şarkının şovu ve müziği çok güzel, adamın sesinden pek emin olamadım, ama dikkate değer bir şarkı. bence ya ilk beşte ya son beşte, orta sıralarda olmayacağı kanaatindeyim naçizane.

yine de aday şarkılardan bence inercia çok daha güzeldi, o da sonuncu oldu zaten, demek ki ben pek bu işlerde iyi değilim, bilemedim.

eu parti o telemóvel
    a tentar ligar para o céu
    pa' saber se eu mato a saudade
    ou quem morre sou eu
    e quem mata quem
    quem mata quem mata
    quem mata quem
    nem eu sei
    quando eu souber, eu não ligo a mais ninguém
    e se a vida ligar
    se a vida mandar mensagem
    se ela não parar
    e tu não tiveres coragem de atender
    tu já sabes o que é que vai acontecer
    eu vou descer a minha escada
    vou estragar o telemóvel
    o telele
    eu vou partir o telemóvel
    o teu e o meu
    e eu vou estragar o telemóvel
    eu quero viver e escangalhar o telemóvel
    e se eu partir o telemóvel
    eu só parto aquilo que é meu
    tou para ver se a saudade morre
    vai na volta, quem morre sou eu
    e quem mata quem mata
    eu nem sei
    a chibaria nunca viu nascer ninguém
    eu partia telemóveis
    mas eu nunca mais parto o meu
    eu sei que a saudade tá morta
    quem mandou a flecha fui eu
    quem mandou a flecha fui eu
    fui eu
  • bir conan osiris eseri.

şarkı ismi cep telefonları

şair kaybettiği yakınları ile özlem gidermek için eğer bir sihirli bir telefon olsa idi onlar ile iletişime geçebileceğini düşünüyor.

klipde kullandığı maske eski mısır tanrısı osiris maskesi replikasi.

kostümler melek kostümü bu daha önce 2008 eurovision şarkı yarışmasından azerbeycan için yakından tanıdığımız yarışmacılardan elnur ve tanımadığımız samir* tarafından da kullanılmıştı.

şarkının bir diğer manası ise cep telefonlarının sevdiklerimiz ile cidden aramızı açtığını ve eserde belirtiği gibi cep telefonunu kırıcam kırıcam deyip en sonunda şarkıda kırdığından bahsediyor. yine cennet yada yer altındaki diğer dünyanın merdivenlerinden indiğini bahsediyor.

eser koreografisinde dans eden diğer kişi işe* “ kendi benliği “ ve conan telefonu kiricam deyince kendini yere atiyor `:arka planda arada bir cep telefonu kirilma sesi geliyor`

cidden çok derin bir eser, günümüz hayatına uyarlanmış ve güzelce ifade ediyor. otantik vokal sesi de biraz daha güçlü olsa imiş tadından yenmezmiş.

klipte hayvan gibi dans eden arkadaş ise (bkz: joao reis)*******

büdüt : portekizli ahbaplarim tarafindan hic begenilmemis sarkidir.

bir röportaja conan’a soruyorlar : -cennet’e telefon açman için yurtdışı kullamıms açtırman* gerekiyor mu ? diye soruyorlar, o da benim telefon tarifemde gerek yok diyor .

destekliyoruz efenim.

sim be annem.
  • seni de harcadılar be güzelim! şimdi onlar düşünsün. bırak, say na na na dinlesinler.
  • çeşitli ülkelerden gelen bilgilere göre eurovision yayını sırasında birçok ülkeden farklı izleyicinin oy veremediğini, teknik bir sıkıntı oluştuğunu dile getirdiği şarkı.

konuyla ilgili minik bir imza kampanyası da mevcut ancak bir yere varmayacağı kesindir.
  • 2019 eurovision şarkı yarışmasında ilk yarı finalde hakkı yenen ve kafamdan bir türlü çıkaramadığım portekiz şarkısı. conan osiris'ın kafa hareketlerini de arada yapıyorum, delirdim.
  • ilk dinlediğimde
    + ne diyo la bu manyak?
    + bu ne kadar kopuk bir parça, ritmi belli diil.
    + bu adam ağlıyor mu ne amk
    + tipe bak hele

v.s. demisimdir.
    sonrasında ise bir şekilde loop a atıp arka arkaya 10 kere dinleyip kendimi "telemoveez hallelleeeyy yelleey" derken bulduğum, (bkz: conan osiris) gardasimin inanılmaz parçasıdır.

bu parçayı bir kere dinleyip karar vermek kesinlikle kayıp olacaktır.
    özellikle lyric video ile söylediklerini anlar iseniz, klibi ve dansları esnasındaki hareketleri de anlam kazanıyor.

+ "telefon seni firlatacagim" dediği anda adamın düşmesi.
    + sonlara doğru bir yayı gerip bir ok firlatmaktan bahsetmesi v.s. beden dili ile gayet güzel tasvir edilmiş.

bu arada sözlük formatına uygun olması için belirtelim: telemoveis portekizce de mobile phone yani bizim anladığımız şekliyle cep telefonu demektir.
  • bana hep simyacı kitabını hatırlatan. atmosferi çok güzel, canlı performansta aynı mistik ve melankolik havayı alamıyorum ama.
  • çok hoş bir piyano coverı bulunan şarkı. nedense günde en az bir kez dinlemezsem eksik hissediyorum kendimi.

https://youtu.be/c8ctwilopxo
  • eurovision'a fazla gelen şarkı. kitle soldi soldi'yi yiyor n'apsın, electro-fado gibi alternatifin dibi bir türün alıcısı olmamış. televoting'de fransa ve ispanya'dan 12 puan almış olsa da jüriden puan toplayamamış.

genel anlamda son yıllarda dinlediğim en ilginç şarkılardan biri.
hesabın var mı? giriş yap