• bu türün en güzel tarafı; yolun sonuna geldiğinde kendisinden başka suçlayacak hiç kimsesinin olmamasıdır insanın. açık uçlar bırakmaz. iyi yalnızlıktır, güzel yalnızlıktır.
  • kredisi olmayan seçmeli derstir.
  • kendi kendini eğlendirebilme yetisine sahip insanların yalnızlığıdır. kişi kendini, yine kendisinden başka birisinin oyalayamayacağı hakikatını öğrenmiştir. lakin alışkanlık hâline getirildiği vakit bir ömür kronik yalnızlık çekme riski taşır. alışmadık götte don durmaz demişler. yalnızlığa uzun süre kendisini alıştıran insan, bir daha sittin sene ayar tutmaz. bir başkasının nefes sesi, yemek sesi, öksürme tıksırma sesi bile cinnet çanlarının çalması için yeterlidir. bu durumdaki insanlar için tercih edilmiş bir yalnızlık vardır evet, lakin tercih edilmiş bir birliktelik söz konusu olamaz bu saatten sonra. birliktelikler minimum süreye indirilir ve bir an evvel yalnız yaşantıya dönmek hedeflenir. böyle sikimsonik bir yaşam biçimidir malesef.

her ne kadar yalnızlık çekmek, toplumlar tarafından çekmek eylemiyle eziyet kisvesine büründürülmüşse de, yalnızlık bazıları için keyiften öte bir şeydir ama arkadaşlar iyidir.
  • schopenhaeur'a göre bunu tercih eden kabalıktan vazgeçmiştir.
    "dünyada tek bir seçim vardır: kişi ya yalnız olmayı ya da kabalığı seçer" *
  • nekadar kendi seçimin gibi dursa da başkasının tercihine de bağlı yalnız kalman..

ama necip fazıl gibi "yalnızım diye üzülmüyorum, çünkü biliyorum yalnız insanın ihanet edeni de olmaz" diyerek bu yalnızlıktan mutluluk payesi çıkarmak kesinlikle senin tercihin olucaktır.
  • tercih edilmiş yalnizlik bir süre sonra zorunlu yalnizlik olur. bunu kafaniza yazin. ben zamaninda terchi etmiştim bu yolu. simdi yaşlı alkolik dedeler gibiyim... tercih etmeyin.
  • insanların saygı duymadığı yalnızlıktır.
  • seçilmemiş olanı ya da nadiren seçileni seçmektir.
    (bkz: the road not taken)
    (bkz: robert frost)
  • mecburi yalnızlıktan bir tercih farkı önde olan yalnızlık.
  • yalnızlıktan pek korkulur; ama tercih edilen türü sokmaz da ısırmaz da. enteresan olan, tercih edilmiş bir yalnızlığa ne zaman adım atılsa tam da o an yalnızlığın son bulması için ağ örmeye başlamasıdır kaderin. o halde yeni türkü'den çember şarkısı bu döngüyü durmaksızın yaşayanlar için gelsin.
hesabın var mı? giriş yap