şükela:  tümü | bugün
  • atom çekirdeğine doğru çekilen elektronların çekim kuvvetinin ,çekirdek-elektron arasındaki mesafenin karesiyle orantılı olarak azalması durumu.
  • (bkz: gauss yasası)
  • mantığı şudur;

    fizikte şiddet aslen yoğunluk ile analogdur. yani nasıl bir katı, sıvı, gaz için yoğunluk=kütle/hacim ise, radyasyon şiddeti, ses şiddeti, aydınlanma şiddeti yanı sıra elektromanyetik, kütle çekim gibi temel kuvvetlerin şiddeti de frekans/kütle/yük/ışık şiddeti bölü dalganın/parçacığın alıcıda kapladığı bölgedir. kütle nasıl ki "o parçacıktan elimizde kaç tane var?" sorusunun cevabı ise frekans, yük, ışık şiddeti de aynı sorunun cevabıdır. hacim nasıl ki "o parçacık kendini ifade ettiği bölgede/alıcıda (kütleli bir nesne için bu uzay) ne kadar yer kaplıyor?" demekse, ters kare kanunun uygulandığı şiddet sahibi nesneler için de etkileşim kurduğu nesnede, ulaştığı bölgede (uydu alıcısı gibi) birim yüzey başına düşen sinyal/taşıyıcı parçacık, şiddet yani bir nevi yoğunluğun temsilidir.

    hacim arttıkça yoğunluk azalır. ve eğer sinyalin/taşıyıcı parçacıkların bir "kare" piramit şeklinde yayıldığını düşünürseniz, uzaklık arttıkça durak noktalarındaki kaplayacakları alan da artacaktır, şiddet azalacaktır.

    neden kare piramit? çünkü bir noktadan (verici) yola çıkan ışınlar üst üste binmez de farklı yolları takip ederlerse geometrik olarak piramit şeklini oluştururlar. bunu karanlıkta bir fener ile ya da sadece imajine ederek veya çizim yoluyla ->bir noktadan 180 derece yatmayacak ve aynı yönde ilerleyecek şekilde pek çok farklı rotalı düz ışın çıkararak görebilirsiniz. peki neden "kare"si? şuna bakalım öncelikle. gördüğünüz üzere uzaklık arttıkça kare şeklindeki taban dolayısı ile alanı dolayısı ile sinyalin kendini ifade ettiği bölge de genişliyor. yan ayrıt, yükseklik bir birim artınca kare tabanın bir kenarı da bir birim artıyor. bu kare tabanın alanı da bir kenarın karesi ile bulunduğundan ters kare kanunun müdahil olduğu formüllerin paydasında; uzaklık^2 (d^2/r^2) ifadesi bulunuyor.