• bi' ara aklıma aşureyi getirmiştir ve ben aşureyi sevmem.
  • klişelerin hepsini topla sonra avel seyirciyi bunların içine at. ama çaktırmadan da başka ipuçları ver. sonra ip uçları yavaşça toplanıp topaklansın. insanları merak içinde bırak ama sonunda da tam sonucu verme. tam bir korku filmi değil. şiddet ve vahşet var ama dozunda. içiniz kalkmıyor. ama işte enteresan bir senaryo var. orjinal. daha önce kimse temas etmemişti böyle bir şeye.

işte film için tanımım bu. süper film! kesinlikle izleyin.
  • --- spoiler ---

lost bittiğinde nasıl boktan, kandırılmış, aldatılmış hissettiysem, nasıl birçok şey kursağımda kaldıysa aynısı bu filmde de oldu.

zaten filmin içinde bir yerde geçiyordu. o bildiğin bütün korku filmlerinin temel noktasını anlattıklarını zannediyorlar. iyi hoş güzel. her klişeyi yaptın. bari sonunu yapma.

--- spoiler ---
  • film klasik bir zombi filmi gibi başlıyor, bir arkadaş grubu haftasonu için dağlık bir yere giderler. gittikleri yerde garip olaylar vuku bulmaya başlar falan filan... ama aslında öyle olmadığını filmin tüm korku filmlerine ve amerikan korku filmi endüstrisine güzel bir taşlama niteliği taşıdığını son yarım saatte anlıyoruz.

filmde yer alan şirket aslında hollywood'u temsil ediyor. korku filmlerini yaratan labaratuvarımsı bir ekip var ve her şey onların kontrolünde. bir yandan da japon ve diğer ülkelerdeki korku filmlerini izleyip en iyi korku filmi nasıl oluşturulur onu araştırıyorlar. bir de tabi şirket çalışanları aslında biz izleyicileri de temsil ediyor. mesela yöneticilerden biri filmdeki bakire kızın ölmesini istemiyor, bu bizim filmleri izlerken karakterlerle yaptığımız empatiye bir gönderme. en sondaki sürpriz oyuncu da yine filmin eleştirel atmosferine çok uygun. korku filmlerinin güçlü kadın karakteri deyince ilk akla gelen isim, hayır daha fazla spoiler vermeyeceğim.

filmin sonu belki biraz daha görkemli bitirilebilirdi ama o kadarcık da kusur olsun artık diyelim. korku filmi meraklılarına tavsiye edilir ne de olsa josh whedon var işin mutfağında.
  • göz açıp kapayıncaya kadar bitti.
  • eğer korku filmi seviyorsanız, bulmacalara meraklıysanız, gerilim de arıyorsanız tam size göre. mükemmel bir senaryo. tek diyebileceğim bu. mükemmel bir senaryo. ben sıfır beklentiyle başladım. hatta başlangıç oldukça klişe geldi. ama saniyeler geçtikçe asıl olayı anlıyorsunuz ve hayran kalıyorsunuz. tek kelimeyle harika. uzun zamandır bu kadar güzel korku-gerilim izlememiştim. bu kadar övdüm övdüm size dünyanın sırrını vermesini beklemeyin filmden. sadece izleyin. pişman olmayacaksınız. büyük bir coşkunlukla koştum geldim buraya daha ne desem bilemiyorum. biraz durulunca tekrar gelir editlerim belki.
  • burada yazanlarin ekseriyetini okuyunca acaba ben mi yanlis film seyrettim diye dusundum. ilk baslarda iyi gibi giderken, filmin yarisindan sonra canavarlar, sagdan soldan cikan garip yaratiklar, yeraltinda siginaklar, sacma sapan kan govdeyi goturuyor sahneleri, baglantisiz alakasiz sahneler ile sasirtandir. ama iyi bir sasirtma degil. once bir filmin ikinci yarisini seyredin, hosunuza giderse komple seyredin derim.
  • sonunda ki kurbağa adam ile gülümsetmiştir. o adım adım ilerlerken, lovecraft'ın betimlemeleri satır satır gözümün önünden geçti sanki. en son sahnede " aha kadimleri de göreceğiz!" derken bitti. onlarıda bi görseydik hayırlısıyla.. gene de film, korku filmi-edebiyatı meraklıları haricinde ki kitleye biraz enteresan bir senaryodan başka çok fazla yeni birşey vermiyor.
  • korku sinemasının slasher alt türüne ait klişelerini kör göze parmak sokarak klişeleştiren film ve bilim kurgu sularında yüzen diğer hikayesini de klişeleştiren; sadece popüler kültürün alt metinlerinden beslenen başarılı bir film/klişe.

güldürmeli mi yoksa korkutmalı diye yönetmenin dilemması yok ortada. amaç sadece eğlenceye yönelik.

en önemlisi de amerikalılar neden gençlerden nefret eder? sorusuna cevap bulmak isterken karakterleri bireyselleştirirken, olaya hakim olamaz(belki kabullenildiği için bu nefret) ve oldu bittiye getirilerek bitirirler filmi. halbuki, ben de neden taşrada yaşayanlar şehirden gelenden nefret eder? merak ederim.
  • korku turlerinin hepsi ile saygida kusur etmeden dalga gecen bir film..

--- spoiler ---

1- adim adim teen slash klasigi nasil cekilir karakterler nasil islenir/yola getirilir? ders 1.
    2- ot yararlidir! sizi istemediginiz kimyasallardan korur!
    3- zombie redneck torture family! (daha evil ini yaparim diyosaniz buyrun tum malzeme burada!!)
    4- reality show mu? oda ne biz daha buyuk bir seye oynuyoruz!
    5- japon korku sinemasi sucks! holluwuuud rocks!
    6- korku filmi karakterlerinin dibine nasil vurulur ders 2.
    7- evil unicorn? (zuhahahahahah)
    8- kan golu yaratma rekor denemesi (piranha 3d final sahnesi ile kapisir)

--- spoiler ---

kendini ciddiye almayan bol eglenceli bir film!
hesabın var mı? giriş yap