• 2. bölümde falcon'un çocukla girdiği "black" diyaloğu efsaneydi.
  • ilk bölümü oldukça beğenmiş biri olarak 2. bölümünü beğenmediğim disney+ marvel dizi.

burdan sonrası spoiler!

--- spoiler ---

bu bölümle alaklı değendiğim tek şey terapi sahnesindeki bucky'nin "steve sana güvendi, kalkanı ve bu görevi sana devretti sen ise gittin onlara verdin kalkanı." repliği ve sonrasında konuyu kendi geçmişine getirircesine "belki de senin hakkında yanıldı ve eğer senin hakkında yanıldıysa bu benim hakkımda da yanıldığı anlamına gelir". diye sam'e çıkışması. bucky'nin içinde bulunduğu çarezlik durumunu anlatmak için çok güzel bir sekanstı. geri kalan kısımları ise beğenmedim.

sam ve bucky arasında yaratılmaya çalışılan tatlı gerilim fikri kulağa çok hoş gelse de uygulamasında sorunlar vardı bence. karakterler bir an çok ciddi bir an çok şakacı. marvel espirilerini genel olarak severim hatta oldukça komik bulurum çoğunu ancak burdaki durum farklı. aralarındaki ilişki hiç doğal hissettirmedi. o terapi seansı sahnesi falan, bucky'nin bir repliği hariç, ne kadar gereksizdi.

ayrıca kurgu açısından da zayıf buldum bu bölümü. bir oraya atlıyor bir buraya. alınan aksiyonlar pek mantıklı değil, olması gerektiği için oluyorlar. halbuki ilk bölüm bu konuda çok iyiydi.

kalkan konusuna gelecek olursak. bu yeni kaptan amerika nasıl bu kalkanı böyle kullanabiliyor? ben bu olay steve rogers'a has bir özellik diye yediriyordum kendime kafamda. bu yeni adam da çok başarılı bir askermiş ancak süper fiziksel güçlere sahip değil ki steve gibi. tamam vibranium bildiğim kadarıyla oldukça hafif ve inanılmaz sağlam bir madde, bu yüzden de kalkanı kaldırmak konusunda sıkıntı çekmiyor fakat daha yeni kaptan seçilmiş ve kalkanı eline yeni almış bir insanın kalkanı böyle doğru kullanması aşırı saçma geliyor bana. kaldı ki fragmanlarda da sam'in kalkanı iyi kontrol etmek için çalıştığını falan gördük. burda öyle bir şey de olmadı, adam direkt kalkana hükmetti amk.

--- spoiler ---

her şeye rağmen yeni bölümlerini heyecanla bekliyorum. umarım tek kötü bölümü budur dizinin.
  • mükemmel başlangıç yapan ve güzel devam eden dizi. bir wandavision etkisi yok tabii* ama yine de izleyeceğiz tabiki de. şimdilik konu güzel dozunda ilerliyor pek sıkmıyor kesin bir yerde bozulucak*
  • ne yalan söyleyim beklentim çok düşüktü. wandavision'dan sonra hiç zevk vermez diyordum. ancak yanılmışım , şu an ilk 2 bölüm yayınlandı ve bence gerçekten çok güzel bir olay örgüsü var.
  • --- 1x2 ---

falcon ve winter soldier'in zıtlaşma sahneleri eğlenceliydi. karakterlerin uyumu iyi görünüyor.

yeni captain'in şimdilik pek numarası yok gibi görünse de boş bir karakter değildir. altından iyi veya kötü bir şey çıkacaktır. yine de mcu'da kalıcı olacağını sanmıyorum.

işledikleri düşman grup büyük çaplı bir konu olmasa da dizi için yeterli olacaktır.

--- 1x2 ---
  • ikinci bölümü ilk bölümü kadar iyi olmamıştır.

--- spoiler ---

belki de buradaki temel sorun dizinin kısa oluşundan ötürü bazı şeyleri daha çabuk vardırmak istemeleridir. dört bölüm sonra dizi bitiyor ama anlatacakları şeyler rahat bir 8-9 bölüm sürmesi daha uygun gibi.

falcon ile ws’nin bir araya gelmesi çok oldu bitti idi. karşılarındaki grup yani flag smashers bu kadar çekingen düşünceye sahip olmamalıydı. walker’ın antrenmanları uzun uzadıya gösterilebilirdi daha fazla bölüm olsaydı.

senaristler biraz john walker’ı sevmeyelim istiyorlar sanki ama ben nezarethane sahnesine kadar tutmuştum. kendini nazikçe kabul ettirmeye çalışan, bizimkilerle işbirliği yapmaya çabalayan oydu. ama belli bu hikayeden sonra cap o olmayacak.

isaiah idi sanırım o hikaye ilginçmiş. captain america pek sevdiğim bir karakter değildir(endgame’de hayran kaldık mjölnir sekanslarıyla o ayrı) ama hikayesi marvel dünyasında x-men ve spiderman ile birlikte en güzel olanı, işleneni. ve hazır x-men ve f4 de işin içine dahil olacakken cap ve ironman erken ayrıldı platformdan.

neyse konu dışına çıktık. üçüncü bölümde zemo var!! muhtemelen madripour’a da öyle geçerler ve bucky için özellikle bir heroluğa devşirilme hikayesi işlenebilir.

kalkan muhabbetinde kim en haklı belli değil. ama en haksızı muhtemelen falcon. kullanmak zorunda değilsin aq worthy birini görürsen verirsin bu kadar basit.

dizi iki karakteri beraber işleme konusunda güzel bir fikirle yola çıktı ama dengeyi ayarlamak genellikle güç oluyor sanırım böyle hikayelerde. bir taraf daha ağır basıyor. terazi şu an için bucky yönüne kayık gibi. göreceğiz.
    --- spoiler ---

edit:
    --- spoiler ---

bu arada birinci bölümün sonunda falcon o maskeli adamı ve gücünü görünce birinden şüphelenmişti. o kişi bucky idi galiba. ama ikinci bölümde bu atlandı. yani, koca bir ayrıntı atlanılmış bu iyi değil.
    --- spoiler ---
  • ilk bölüm güzeldi ama 2.bölüm sanki arada bölüm kaçırmışım hissi verdi,olaylar hızlıca olmaya başladı. falcon ve bucky hemen bir araya geldi,yeni kaptanı herkes hemencecik kabul etti. yani arada 2 bölüm varmış ama izlememiş gibiyim.

tek iyi yanı hepsi gücünün farkında ve güçler sokak seviyesine çekilmiş.black falcon muhabbetiyle başlayıp karakolda biten ırkçılık sekansı iyiydi. marvel mizahı yine bildiğimiz gibi işte.
  • us agent kimdir?

capam 323.sayıda çıkmış. çizgiromanda aşırı milliyetçi ve daha sert. sağ kolu battlestar yine. 333.sayıda capam unvanı alıyor.1988’de 341’de battlestar çıkıyor. powerbroker serumlarını kullanmışlar. avengers west coast la geçinememiş. kree’lerle savaşmış. bir dönem enerji kalkanı kullanmış. starz ekibine lider olmuş bi ara. avengers'a beceriksizlikle suçlanıyor. civil war döneminde kanadaya kaçmaya çalışan süper kahramanları yakalamaya çalışmış. sonra mighty avengers'a katılmış. nuke ile savaşıp sakat kalmış. süper güçlü hapishanesine gardiyan olmuş. bir simbiyotla kolu bacağı onarılınca dark avengers'a katılmış sonra orduya geri dönüp ortadoğuda görev yapmış. hükümet sam wilson ı halk desteklemez diyor ama us agent kalkanı istemiyor.steve rogers’ın hydra ajanı olduğu dönemde sam le arasını açıyor steve. 10 ton ağırlık kaldırabiliyor. copunun adı convincer yani ikna edici. cap am 323-355. sayılar; force works 1994 serisi,, 2012'deki dark avengers 179-190.sayılarda görünmüş. 1993 ve 2020'de kendi çizgiroman serisi çıkmış.
  • son bölümde gittikleri siyahilerin ağırlıklı yaşadıkları yerde. bir an luke cage göreceğiz sandım. bu luke da sanırım bir deneylere maruz kaldı. artık şu adamları bu evrene yedirin ya. ne inat ettiniz. hayr hakları da geçti arık size süresi doldu.

eee milyon tane referans gördük o dizilerde zaten. aynı evrende geçiyorlar. tony stark adını da duyduk. salın artık kardeşim bırakın şu inadı

https://www.youtube.com/watch?v=n-w4rer5nam

https://youtu.be/35l7xutdjqm?t=72
  • neden chris evans sonrası, temel reis'e benzeyen ebleh bir tipi captain america ilan ettikleri bilinmeyen dizi.
hesabın var mı? giriş yap