• 'trendeki kız' (doğaldır ki) adıyla ithaki yayınlarından çıkan roman.
  • gerilim romanı. türkçeye trendeki kız adıyla çevrilmiş bestseller. dün iş çıkışı merak edip aldım, eve gelip başlayayım dedim. kitabı bitirip bıraktığımda gece 1di. pişman mıyım? hayır!

tom sana laflar hazırladım yalnız.
  • çok üzülerek ve ara ara acı çekerek okuduğum, içine zıplatan kitap. bir süre sonra tren camından bakıyorsunuz ister istemez.

--- spoiler ---

insan rachel'a o kadar üzülüyor ki; ister istemez kendisini onun yerine koyuyor. eski kocası pislik tom tarafından aldatılan rachel içimi yaktı resmen. daha kitabın 55. sayfasındayım ve hissettiğim duygulara bak..

kitap bitirilince editlenecek bir entrydir bu.

edit: ciddi strese sokan bir kitaptı. insan çok alakasız bir yerde okusa da kitabı anında modu değişiyor. rachel, megan ve anna isimli üç kadının yollarının kesiştiği, bir cinayetin çözümünü anlatır kitap aslında. fakat rachel isimli ana karakter en çok etkiler insanı. bir kadının kendisini nasıl mahvettiğini okursunuz. gerçek hayatta var mı böyle kadınlar? evet hem de çok fazla.

kendisini aldatan bir koca, boşanıp daha diğer kadınla evlenip bir de ondan çöocuk yapan hatta ve hatta rachel'in çok severek alıp döşediği evine getirip yerleştirip orada yaşattığı bir kadın. alkolün içinde yüzen ve hayatta ne yapacağına dair hiçbir fikri olmayan 30'larında bir kadın. diğer tarafta güzeller güzeli ama ciddi salak bir megan. her sayfada şaşırıyorsunuz bu yüzden elinizden bırakamıyorsunuz. rachel ile eve gidip, trenlere biniyorsunuz, sorgulanıyorsunuz, eski evinin civarına gidip içiyorsunuz. bu duygular çok güzel anlatılmış.. sonuçta;

son zamanlarda okuduğum en yoğun ve sürükleyici kitaptı. filmi için oyuncuları bile belirledim kafamda. iyi bir yönetmenle çok şahane bir film yapılabilir nitelikte kitap.

--- spoiler ---
  • çok iyi bir polisiye roman olabilecekken grinin elli tonu ya da twilighttan artma kitap köşesinde yerini alacak, içi bomboş kitap. hele erkekler lütfen uzak dusun. valla demedi demeyin okurken gizem,gerilim yaratmak yerine sırf bunalım yaratıyor yazar. o kadar gereksiz boş bir kitap çıkmış ki ortaya resmen ilk kez bir kitabı okuduğuma pişman oldum. kitaptaki her karakter mi bunalımda, depresyonda olur el insaf. yazar belli ki çok berbat bir ilişkiden yeni kutulmuş sırf kendi içinde intikam almak için böyle her halta çemkiren kadınarın olduğu bir kitap yazmış. okurken resmen yazarın zehir kustuğunu hissediyorsunuz. zaten sonunda katilin kimin çıkacağı zaten burdan da çok analşılıyor. gone girl ile kıyalanıyor ama gone girl'ün tırnağı etmez. gerçi filmi çekilirse iyi bir iş ortaya çıkabilir, çünkü kitaptaki kahramların iç dünyası,düşünceleri falan olmayacağı için belki ucundan kotarır gibime geliyor. eğer yeni bir ayrılık yaşadıysanız alın okuyun içinizi bir güzel okurken dökersiniz. onun dışıdakiler uzak dursun aman diyim.
  • aldığı olumlu yorumlara ve goodreads'teki 4 yıldızına güvenerek okudum, ancak hiç beğenmedim. bok gibi kitap. zaten hepi topu beş karakter var tüm kitapta. ne katilin kim olduğu gizemi var, ne de ciddi bir gerilim. karakterlerin katille karşılaşması bile yalancı bir yarı-gerilim havasında geçiyor. katilin psikolojisini anlayacağız diye de beklemeyin, o da yok, son sayfalarda birkaç basit cümleyle geçiştirilmiş. sözün özü beğenmediğim bir kitap. büyük beklentilerle okumanızı tavsiye etmem.
  • okuduğum en iyi 10 kitap arasına 8. sıradan giriş yaptı. gerilim dozundaydı, katilin kim olduğunu merak ettim açıkçası son ana kadar da bilemedim. yani ben on küçük zenci'de bile katili şıp diye bilen ben ya çok tozlandım ya da okurken kafam dağınıktı bilemiyorum tahmin edemedim işte.

bir de çocukluğum bir tren istasyonunun hemen dibinde geçtiği için bu kitap beni etkiledi. zaten friends'in her bölümü'nü 300 kez seyreden (anna) bir karaktere sahip kitap nasıl kötü olabilir ki, haaaa bir de ana karakterinin adı da rachel. söyleyeceklerim bu kadar.
  • --- spoiler ---

okutuyor kendini tamam da gizem dozu düşük bence. suçlunun kim olduğunu megan'ın ilk iş gününde anladım ben örneğin. ki çok kötüyümdür böyle tahminlerde.

ancak rachel çok yaktı canımı. dün bütün gün mutsuz dolaştıysam sebebi kendisidir, rachel'ın depsresyonu ve düştüğü durumlar çok güzel anlatılmıştı. sırf bunlar için bile okunabilir.

bir film de bundan bekliyorum ama bir gone girl olamaz sanırım. bakacağız.

--- spoiler ---
  • akici ama siradan bir kitap.

--- asiri spoiler ---

5 tane ruh hastasi birbirini düdüklüo. (rachel, tom, anna, megan ve scott)
    bu 5'liden tom kisisi iclerindeki damizlik buzagi, kitap boyu tom'un zikini okumaktan fenalik gecirdim. ne sikmis kardesim oku oku bitmedi.
    rachel ile alkolizmin ve basiboslugun ucurumuna yelken actik ama kitabin sonunda karinin bir anda alkolik olmaktan vazgecip organik beslenmeye gecmesi cok siritti.
    diger karakterler ve yan roller icin diyecegim bisi yok, hepsi birbirinden göt, birbirinden bok.

--- asiri spoiler ---
  • --- spoiler olabilir gibi ---

ilk baslarda bir gone girl vakasina donecek diye korktum ama oyle cikmadi. belki de kafamda surekli gone girl ile karsilastirma yapiyor oldugum icin katilin kim oldugunu son ana kadar bilemedim. bu yuzden olsa gerek sonunu da cok begendim.

ha bir de bir tesaduf eseri bu kitabi euston'a giden bir trende okumaya basladim, ayni rachel gibi. onu da kisisel bir not olarak duseyim buraya..
    --- spoiler ---
  • askerde iken okuduğum surukleyici gerilim romanı. bestseller olayından haberim olmadan aldım. üzerinde bestseller yazıyor ama fark etmemiştim hiç.

--- spoiler ---

rachel denen hatun insanı öyle çok uzuyor ki içi parçalanıyor insanın. 30lu yaşlarında aldatılmış evinin her köşesini aşık olduğu adamla duzmuş, fakat oradan kovulmuş, alkolun dibine vurmuş bi ablamız. yazar kitabı 3 kadının ( rachel, anna, megan) ağzından yazmış ama tamamen rachel'ın psikolojisi üzerine ilerliyor. rachel alkolik, bilincini sürekli kaybeden, tom'a olan hisleri aşktan saplantıya donen, kilo alıp bakımsızlıktan aşırı çirkinleşen biri. okurken hissettiklerini öylesine güzel yansıtmış ki yazar kahroluyorsunuz.
    --- spoiler ---
    edit yazım hatası
hesabın var mı? giriş yap