• --- spoiler ---

june tecavüzcü bir pisliğe yapılması gerekeni yapmış, içimize az da olsa su serpmiştir. you are next serena.

--- spoiler ---
  • sezon finali yorumu için geldim tekrar

--- spoiler ---

sanki ilk 9 bölümü başka biri yazmış da son bölümü yazması için verdikleri kişi alel acele sezon finali olacak bi bomba patlatalım şeklinde bişiler yazmış gibi kaç bölümdür bize gösterdikleri tabloyu bir anda alıp tam tersini vermeleri bunun göstergesi gibi geliyor.
    sahipsiz topraklar dedikten sonra june çıkınca çok sevindim bir de düdük çaldıktan sonra june ordusunun ortaya çıkışı da iyiydi. fredi öldürdükten sonraki hali ve bakışları fredi öldürmesine rağmen içindeki nefretin küçülmesi yerine büyüdüğünü gösteriyordu adeta içi soğumak yerine daha da ısındı.
    en sonda june bana 5 dk ver gideceğim dediğinde acaba rehabilitasyona mı gidecek yoksa politik intikamına devam edeblmek için kendine ayrı bir yol mu çizecek dedirtti. bir de serena'nın bebeğini kaçırıp herkesten uzak kendi büyütecek gibi geliyor.
    vehasıl bekleniyorsun 5.. sezooonnn

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

bir koca yil bekliyorum hic istediğim gibi olmuyor her yil ayni sey.

ızlediğimin sezon finali olduğunu bile sonradan farkettim. linc sahnesi fazla olmamis. hatta emilynin gülüsünü ve olaya katilma anini cok beğendim geri sarip bi kac kere izledim. ama fredin diğer komutanlarin karariyla oldurulmesi daha iyi olurdu.

bu siktiğimin gileadini ne zaman yikip gececekler sabirsizlikla bekliyorum 5. sezonda boyle durağan olursa benim icin son sezon olacak. cunku hep diyorum june un ters ters senelerdir kameraya bakmasi beni sinir ediyor.

edit:5. sezon zaten son sezon olacakmis.

--- spoiler ---
  • kendi yarattıkları iğrenç devlette hepsinin ayrı ayrı yargılanmasıyla gerçekleşecek olan adalet duygumuz tavana çıkacaktır.

--- spoiler ---

açık konuşmak gerekirse, karnıma ağrılar giriyordu. bu şereften yoksun fred elini kolunu sallayarak, tecavüzcü ve pislik karısıyla birlikte isveç'te muhteşem bir hayat yaşayacaklardı. bu beni çok geriyordu. fakat aldıkları bilgiler de çok yeterliydi. sonrasında aşırı barışçıl bir tavır sergileyen kanada hükümeti esir değişimi yapma kararı aldı. siki taşağına denk olan fred çok değer verdiği, karısının parmağını uğruna çat diye kestirdiği muazzam giliad'ına gönderildi. içerden bakınca bunun acımasız bir karar olduğunu düşünüyoruz ama, bu cidden o ortamda harika barışçıl bir eylem. adam beni onlara vermeyin beni öldürecekler de demedi. mahkemede tecavüzlerini itiraf etti, yine olsa yine yaparım dedi. dünya yok oluyor falan dedi.

yani gliad rüyasına desteğini alenen açıkladı. e bu durumda esir değişimiyle gitmesi daha uygundu. bir komutana karşılık, 20 isyancı. çok duygulandım o sahnede. o kadınların heyecanla koşturmaları ve fred'in ayvayı yedim bakışları çok iyiydi.

açık konuşmak gerekirse, kimsesiz topraklardaki kadınların infazı biraz orta seviye izleyiciye meze oldu. yani aşırı mantıksızdı. gliad'a mahkemeye çıkarılacak olan komutanımız fred, yargılanıp türlü işkencelerden sonra duvarda sallandırılsa da bence yeterdi. ama orta seviye izleyiciye bir adalet duygusu verilmesine gidildi.

sonuç olarak heyecanla serana'nın esir değişimine gönderileceği günü bekliyorum. gliad'da bebeğiyle birlikte harika bir handmaid olacağı günleri hevesle bekliyorum. ben bir sonraki sezonda devrim olacağını zannetmiyorum. o düzenin yıkılması savaş dışında başka bir şekilde yıkılamaz. hiç zannetmiyorum.
    --- spoiler ---
  • 4. sezonu da bitirdikten sonra yüreğime oturan öküzle beraber yazmaya geldim. ben böyle ruh emici, depresyona sokan ağır bi dizi daha görmedim ama bundan manyak gibi de zevk alıyorum. görüntü yönetmeninin ellerinden ayrı öperim her bölüm sinema tadında.
  • 4. sezon finalini geçen gün izledim ve bir kaç gündür içimde muhasebesini yapıyorum. "altı üstü dizi ya saçmalama" diyebilirsiniz ama gerçek hayata göndermeler yapan, taşı gediğine oturtan bir kurgu bu.

adalet isteği!!! altı üstü sana haksızlık yapanların kanunlar aracılığıyla layığını bulmasını istiyorsun.
    üstelik bu tecavüz, işkence, adam kaçırma gibi suçlar...
    pamuk gibi insanı bile ne hale getirir. böyle travmatik olaylar yaşayanların hayatına devam ederken iki seçeneği var. ya intikam duygusuyla güçlenecek; ya pasif, ezik bir tip olacak. june bu karaktere kolay evrilmedi. müthiş bir güç, müthiş bir özgüvenle çok şey başardı. çok düşündüm o vahşet sahnelerine gerek var mıydı diye. tecavüzcün, işkencecin, çocuğunu kaçıranlar,hayatını mahvedenler, seni köle ilan edenler hak ettiği cezayı almıyorsa insan bir noktada gerçekten bir canavara dönüşebilir.

bariz kilo artışı var ama elizabeth moss buna takar mı? kemerli burnu, sivri çenesi, yakın çekim cilt lekeleri, çok fazla olan selülitleri mükemmel oyunculuğuna engel olmuyor. kendini olduğu gibi sevip, normal olanı gösterdiği ve özgüveni için kendisini ayrı tebrik ediyorum. beden olumlama hareketine çok güzel öncülük etmiş oluyor.
  • --- spoiler ---

benim fred için beklediğim son bu değildi, ben daha uzun süre acı çekmesini bekledim. evet çok korktu ama daha uzun sürmeliydi cezası bence, bu intikam tam içime sinmedi bilemiyorum. ayrıca june'un içinin soğuyacağından da emin değilim, serena'dan da intikamını alacak muhtemelen ama yine de yeterli olmayacak. o noktadan sonra ne yeterli olabilir ki? bu kadınlar arasında moira'nın olmaması da ayrıca dikkat çekici, başından beri öfkeden uzak durmaya çalışıyor canım benim. 5.sezonda bu tavrında değişiklik olacak mı merak ediyorum.
    --- spoiler ---
  • yıllardır başlamayı düşündüğüm ama bir türlü başlamadığım dizi.
    edit: başlamama gerek kalmadı çünkü kitabı okudum.
  • 4. sezon finali ile artık gilead'ın yıkılışının temelini attık. 5. sezonda yıkacağız orayı ve özgürlükkk!!
    teyzeler, komutanlar ve eşlerinden damızlık kızlar intikam alacak nihayetinde -ne kadar olursa artık- mutlu sona ereceğiz.

tüm teyzeleri ve eşleri ve kumandanları ve hatta kanada 'da bile "gilead gilead" diye çığırtkanlık yapanları da duvarda görmek istiyoruz! öff tüylerim diken diken oldu. şahane bir sezon finaliydi. fred'i görmek istediğimiz yer tam olarak orasıydı. tüm tecavüzcülerin sonu böyle olmalı! içimiz biraz olsun soğudu.

intikamlar alındı yeminler edildi. şimdi daha kanlı ve vahşi bir sezon gelecek. altın kapılarınız kan olacak abi! badass june back bitchezzz!!
  • ilk iki sezondan sonra fade out olan dizi. son sezonu sıkıntıdan ileri sara sara izledim. tadında bırakılsaymış keşke.
hesabın var mı? giriş yap