• ev nasıl temizleniyor falan yazılmış da, bence ev sıfırıncı günden itibaren pis? 9. bölümde koridor kenarlarına doğru mesela dikkatle bakın yığınla toz var, flash back sahnelerinden bahsediyorum bu arada. günümüzdeki versiyonda zaten köpek bağlasan durmaz. merdivende ot bitmiş.

evi yapmışlar ve sonra bir daha tabiki de hiç temizlememişler. duvar rutubetten yumuşamış, evin her yani siyah küf ve nem? bodrumdan çürümüş ceset çıktı, adam kendi üstüne duvar örmüş kimsenin umrunda değil yani ne temizliği çok affedersiniz?

zaten o kadar leyla bir annenin titiz olması beklenemez, bana ihtiyacınız olursa “i’m in my reading room, kids” ?
    5 çocuk ve çürük bir ev var ortada, kocası elini parçalatmış, kadın daha çay demleyip var olmayan okuma odasına gidiyor. böyle bir anne mi temizlik yapacak, ipek kadife geceliklerle? hiç zannetmiyorum, lütfen siz de bu kadar bu meseleye takılmayın.
  • dostum korku demişsin ama bu aile draması =)

her ne kadar beni korkutmayı pek beceremese ve finaliyle hikayeyi başarılı şekilde bağlayarak noktalayamasa bile teknik anlamda bu türde son yıllarda izlediğim en kalite yapımlardan biri olduğunu söylersem haksızlık etmemiş olurum.

bir de carla gugino resmen parlıyor. hayır, oyunculuğunu ve güzelliğini mübalağa etmek için demiyorum; hatunun yüzü teni her sahnede gerçekten parlıyor yav
  • diziyi beğenmeyenlere, hunharca eleştirenlere bir çift sözüm var;
    böyle çok iyi değil mi? çizginin o tarafında olmak. ne gelirse eleştir, itibarsızlaştırmaya çalış, sırf kendini ifade edebilmek uğruna önüne ne denk gelirse bokla.

bu tiplerden etrafınızda varsa dikkat edin, hiçbir şey üretmezler, falanca dizi, film vs. çok iyi yaa demezler. sadece ve sadece boklarlar.

diziyi izlememişlere tavsiyem, bu tarz eleştirenleri dikkate almayın, izleyin. en azından ilk bölümü izleyin, en fazla hayatınızdan 45 dakikanız boşa gider.
  • sezon 1, bölüm 6'da mükemmel bir "long take" kullanan dizi. buraya kadarki bölümlerde ışıklandırma da nefisti. bir de genç kızın gördüğü korkunçlu boynu bükük ringu ablayı bağlama şekillerini çok beğendim.
  • dikkatli izleyicilere bir sorum var

--- spoiler ---

kaçıncı bölümdü hatırlamıyorum. bir kaçış sahnesinde babası theo'nun kolunu tuttu, theo ne gördüyse korku ve nefretle kolunu babasının elinden kurtardı. ne gördü orada? sonuçta babası kötü kalpli biri değilmiş?

--- spoiler ---
  • ister korku deyin ister drama son dönemlerde izlediğim en güzel dizidir. korktuğum, sıçradığım, gerildiğim, üzüldüğüm bir çok sahnesi oldu. izleyeli bir aydan uzun zaman oldu ama hala ismini duyunca tüylerim ürperiyor, içimi bir sıkıntı kaplıyor. umarım devamı gelir.
  • içinde çocuk olan bi şey izlemek benim için çok zor, niye bilmiyorum. çocuğa bi şey mi olacak, anam çocuk gidiyo falan diye o kadar geriliyorum ki anlatamam. o yüzden afişte bebeyi görürsem, zart geçerim.

ama bu lanet şeyi izledim. badilerim övmüş de övmüş, dayanamadım izledim. şimdi yarak kürek ve nesnel görüşlerim ile huzurlarınızdayım.

--- spoiler ---

ben bu çocuk castingini yapanlara ne diyeyim, allah sizi kahretmesin diyeyim. yav o nell ile luke nedir, o küçük karizma teyo nedir? mına koduumun evi diye tvye saldırasım geldi o bebeler korktukça.

neyse efenim işte bi ev var, hayalet huzurevi bi nevi. çok sevdiğiniz biri varsa verin eve öldürsün, sonra bol bol ziyaret edersiniz. bazı yan etkileri var tabi ama olsun, o kadar kusur kadılı evde de var.

abigeyıl’a o saçı yaparsanız ev de öldürmeye çalışır, büfe de öldürmeye çalışır. ıvanhoe gibi geziyodu kızcağız. ıvanhoe nedir altta paylaşıcam, bakma şimdi boşuna.

ibne ev nell’e takmış, ilerde ölmüş halini göstermek ne yaa kıza. luke’a da takmıştı ama onu da nell kurtardı yine. büyümüş nell, gel beni bul. her akşam hatim indirir yine seni bırakmam. instagramına biraz foto koy bari ara sıra :(

luke’daki ses luke’daki ses bam bam. dedim ben mi ibneleşiyorum giderek yoksa bu ses o ses mi. neyse yazan çok olmuş, o nasıl bi ses tonudur diye. her sabah küllük yalayıp, buzlu su içiyorum bi haftadır. du bakalım olacak inş. sen de öleydin çok kötü olurdum valla luke. ayrıca senden çok iyi kötü adam olur bence.

teyo keşke eldiven reklamı alsaymış lan. beybi bulaşık eldiveniyle gezseydi mesela. yapımcıda bendeki kafa olcaktı ki işte, piiiii ne para kırardı. teyo çok güzeldin evet ama nell aşırı tatlı, özür. capon manitan da suicide girl olabilir, arşive bakıcam bi. haber ederim.

mezarcı şörli, steve ve baba. daha az sorunlu, daha normal gibiler. herkes uçlarda manyak olmayacak tabi, gürse birsel dizisi mi amk bu?

baş sorunlu anneydi ama. çocukları gebertiim de çokzel korurum öyle sonra diye diye bi tanesini aldı adi kadın. adi ev daha doğrusu. yani aslında uzaktan bonba tipi bi şeyle eve girişilemez miydi bilemiyorum? ibne evin de eli uzun gerçi. ay aman neyse, steve götü düşünsün artık.

velhasılı kelam, güzel diziydi. merakla izledim. sinirimi de bozdu, gerdi de, üzdü de. e daha napcak lan dizi?

ivanhoe: https://eksiup.com/3c38cf579712

--- spoiler ---
  • ortalama netflix dizisi. pek eşi benzeri yok diye hype'lanıyor. kendi kalitesinin çok üstünde bir 6. bölüme sahip.
    fakat jumpscare'lerle dolu, yavan bir senaryonun etraflıca işlenmesinden başka bir şey değil.

hype ta hype, hype ta hype! anlamıyorum bu milleti. netflix'e para verince diziler daha mı güzel gözüküyor gözlerine nedir bu kadar abartı?

la casa de papel ve stranger things'e de aynısı yapıldı. hepsi sinema için değil tv için yapıldıklarını belli eden ve sürekli seyirciye oynayan işler. günün yorgunluğunu atmak isteyen ortalama bir izleyiciyi memnun edebilirler fakat sinema ile yatıp kalkan insanların uzak durmalarını tavsiye ederim.
  • gece 4 itibariyle, iki günlük bir maraton sonucu bitirdiğim şükela mini dizi.

james wan evrenine aşina olanlara biraz stephen king biraz da alacakaranlık kuşağı sosuyla bezenmiş bu yapımı şiddetle öneriyorum.

karakterlerin derinliği ve kendi aralarındaki etkileşim gayet iyi. konunun işleniş biçimi ortalamanın üzerinde. türün klişelerini barındırsa da bütünlük açısından yeni bir soluk.

theo'yu angelina jolie'ye benzetmekten diziye odaklanamadım bir ara. daario naharis olarak tanıdığımız steve yine romantik film karakteri sığlığında. bütün bu sevimsiz ailede nell bir pırlanta gibi parlıyor. nell'e üzülmek ile geçti bütün sezon.
  • korku serisi diye takip ettiğim ancak, aile dramı yüzünden kederlendiğim netflix yapımı güzel dizi.
hesabın var mı? giriş yap