• sarkinin sonuna dogru giren klavye melodileri daha cok duayi andiriyor, bir sekilde unholy prayer tarzi birseyler. cok kan, cok ceset kokuyor cunku... matem daha cok.
  • sonlardaki klavye melodisi bir yana, ics vortex abimizin muhteşem clean vokali alır insanı götürür bi taraflara...
  • bir kere dinledikten sonra kafanızdan çıkmayan, bütün gün sonundaki klavye melodilerini ve clean vokallerini mırıldanıp kendinizden geçtiğiniz harika dimmu borgir şarkısı...
  • bir stuttgart konserinde (ne zamandır bilmiyorum) ics vortex bu şarkının sonunda coşar. zaten neredeyse stüdyo versiyonundan daha iyi çalınan şarkının sonunda vortex pavarotti havasına bürürür ki burada dinleyenin gaza gelip cennete ulaşması an meselesidir.

http://www.youtube.com/watch?v=sp-pxqimmtu
  • 5:32'den sonrasını dinleyen biri dimmu borgir'i kolay kolay bırakamaz. şimdiye kadar dinlediğim en duygulu black metal parçalarından biri.

"oh, dreadful angel of mine
    enrich me with the vastness of your being
    rigid father, teach me to comprehend
    i'll commit myself to understand"
  • spiritual black dimensions'ın en iyi şarkısı.
  • dimmu borgir'in en güzel parçası. burun farkıyla the serpentine offering'in önündedir benim gözümde.

o malum canlı performans ve ics vortex'in vokalini biliyoruz. onun dışında bir şey söylemek gerekirse. basit olsa da beni hazdan haza koşturan ve enteresan bir biçimde psikopatça gelen bir soloya sahip şarkı. bahsettiğim solo 2:33'te başlamakta. 5:33'ten sonrası ise zaten malum. mükemmel.

(bkz: oh dreadful angel of mine)
  • bu şaheser için herkes 5.30 itibariyle başlayan o hicazlı bölüme işaret etmiş, ki haksız da sayılmazlar. ancak kanımca bu şarkının arşa çıktığı bölüm 3.20 itibariyle başlayan o klavyenin ardından 4.04'te başlayan solo gitar... orada diyecek hiçbir şey bırakmamış adamlar. o kadar melodik ve öne çıkan bir ezgisi var ki, sanki lead gitarist hayatı boyunca o anı beklemiş de atmış o soloyu. zor bir solo değil, ama çok oturaklı bir solo.

tabi öte yandan ben bu şarkıyı 15 yaşımda nasıl dinliyorsam, yıllar sonra açıp dinlediğimde de tüylerimin diken diken olmasına engel olamıyorum. o zamanlar -99 sonları, 2000 başları olmalı- arkadaşta orijinal kasedi vardı da, kendime çekmiştim bu albümü. dinlerken kafayı yiyordum. hoş, aynı şeyler şu yaşımda da zühur edebiliyor.

bir şey nitelikliyse 7 yaşında da yakalıyor kısacası, 70'nde de yakalıyor. bu...
  • benimle birlikte birçok kişinin de bu parçayı içtenlikle anlaması içimi cız etmiştir. ve anladım ki kutsal bir birliğin bir parçasıymışım

neyse, 1999 yılından beri dinlediğim albümün muhteşem bir parçasıdır. hesaplayalım: 19 yıl.
    beni en çok etkileyen kısım ise son pasajdır.

oh, dreadful angel of mine
    enrich me with the vastness of your being.
    rigid father, teach me how to comprehend.
    ı'll commit myself to understand,
    for ı am the accomplice...

özellikle burası:
    "rigid father, teach me how to comprehend.
    ı'll commit myself to understand,
    for ı am the accomplice..."

anladığım kadarıyla insan tanrıya dua ediyor.
    diyor ki;
    "sert baba, nasıl anlayacağımı öğret.
    kendim anlamaya çalışacağım,
    çünkü ben suç ortağıyım..." (google translate)

yani; tanrım beni çamurdan yarattıgın halde şeytan bana secde etmeyerek senin meclisinden kovulduğunu anlamam için bana yardım et. çünkü bu konuda ben suç ortağıyım. (yani burada insan (insanoğlu) şeytan kendisinin sebebiyet verdiği bir olay neticesinde cennetten kovulduğu için suçluluk hissediyor)

ben böyle anladım.

not: şarkının tamamını türkçeye çevirmedim. dinlerken hep coşkuyla söylediğim liriklerdi. yıllar sonra anlamını öğrenmek istedim ve buraya geldim*.

ekşisözlük satanic versus'la dalga geçenler derneği bildirdi.
  • sonunda giren klavye melodileriyle biraz da çağrı filminin müziğini hatırlatan şarkı. sonra birden arabesk fantezi şarkılarını hatırlatıyor. ama vokalle beraber alıp götürüyor allah için.
hesabın var mı? giriş yap