blastphemer

  • 1491
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

tywin lannister

öncekine ek olarak entry i uzatalım.

tywin lannister, ayaklar altına inen lannister ailesini en büyük gücüne ve kudretine taşıyan, king "mad" aerys'in güçlü hand'i. duskandale kuşatmasında * orduya komutanlık etmiş, house reyne'i silip süpürmüş* westeros'un en güçlü lordu.

babası tytos lannister ailenin adını çok düşürmüş, diğer lordlar arkasından gülmüş/alay etmiş ve itibarı beş paralık etmiştir. zenginliğin içinde güçsüz bir figür olarak düşmüştür. babasının bu ezikliği ailenin sonraki başı olan tywin'i çok hırslandırmış ve bu hırs da kendisini güçlendirmiştir. kendisine ayaklanan house reyne i katletmiştir, yanlış yapanın gözünün yaşına bakmamıştır. roma'nın gölgesi ibaresi gibi bir ihtişamın peşinde koşmuş, ve buna bir şekilde ulaşmıştır da güç konusunda.

mad king aerys'in sağ kolu (hand) iken tywin, halk krallığı tywin'in yönettiğini düşünür. bu dedikodular king aerys'i paranoyasının başlarında yakalar ve tywin'e cephe almaya başlar kral.. aerys'in tywin'e vuracağı en büyük darbe "oğlu" jaime'yi toprak ve rütbe/ünvan (kısaca babasına varis oluşundan) alıkoymak için jaime'ye 17 yaşında beyaz pelerini(white cloak) giydirir. kalan tek erkek oğlu tyrion'u asla kendisinin varisi olarak görmeyen tywin'e bu evladı ölmüş kadar koymuştur. bu süreçte tywin kızı cercei'yi aerys'in varisi prens rhaegar targaryen ile evlendirmek ister, royal blood* önündeki hedeftir. bu düşüncelerini aerys'e açtığında hiç beklemediği bir cevap alır; "senin kızın benim oğlumla evlenecek asillikte ve kanda değil" diyen aerys'in bu sözlerini tywin asla hiç unutmaz.. beklemediği bu cevabı ağır bir hakaret olarak sineye çeken/çekmek zorunda kalan lord tywin hand of the king görevinden ayrılır ve warden of the west olarak casterly rock'a geri döner.

robert baratheon'un büyük isyanında riverrun savaşını prince rhaegar kaybeder ve orada ölür. bunun üzerine doğudan gelen arryn ve baratheon aileleriyle kuzeyden aşağı inen stark birlikleri artık isyanın finalini belirleyecektir ve targaryen hanedanlığının sonu görünmektedir. ayakta olan ve savaşın son halkasını oluşturan kings landing bu sıralarda kaynamaktadır. aerys targaryen tywin'in bıraktığı hand görevine pyromancer guild inin başını getirir ve ona büyük bir görev yükler. bu sırada tywin lannister savaşın kaybedildiğini görür ve robert baratheon ile anlaşmaya varır. anlaşmaya göre tywin alınması çok zor olan kings landing i alacak ve kızı ile robert evlenecek. bu sayede tywin'in büyük hayali olan royal blood a girme arzusu da sonuçlanacaktır.

tywin lannister batı ordusunu alıp kings landing e yürür ve içeri girmek ister. beyanatı istifasını sunduğu kralı aerys'i korumaktır ve geri döndüğünü belirtir. lord varys (master of whisperers) bunun intihar olduğunu ve kesinlikle tywin ve ordusunun içeri sokulmaması gerektiğini söyler. ancak aerys sürekli yanında tuttuğu jaime'yi kozu olarak (zaten tywin e karşı hep koz olarak tutuyordu) görür ve şans verir.
bu mevzular olurken kral aerys yeni hand of the king'i olan pyromancer ve guild ine verdiği büyük görev de yavaştan ortaya çıkar. tüm şehir wildfire ile donatılmıştır ve olur da şehir düşerse aerys tüm şehri wildfire a boğacaktır. buradaki ünlü sözü de "let him (robert'dan bahsediyor) be king of ashes and bones" dur. bunu duyan jaime babası şehre girdiğinde ve ortalığı kesmeye başladığında aerys'in wildfireları yakmasını istediği pyromancer'ı red keepte bulur ve öldürür, sonrasında da dönüp şehri yakmasın diye aerys'i öldürür ve ünlü sıfatı olan "kingslayer"ı alır. bu da bir nevi jaime lannister'ın içinde kopan fırtınaların da hikayesidir..

tywin lannister westeros'un gördüğü en büyük kumandanlardandır ve en güçlü lordlardandır. aslında tacı olmayan bir kral. zaten bir çok maester da kendisini kral olarak görmektedir. bir kralın sahip olması gereken tüm özelliklerle donatılmıştır.

çok önemli bir bilgi ve oğullarıyla ilişkisini de belirleyen bir çizgi, eşi joanna lannister. eşine çok büyük bir aşk besleyen tywin, king aerys'i yönetirken joanna tarafından yönetilmektedir. her şeyin aslında arkasındaki büyük imge bu kadındır. denilen odur ki joanna'nın ölümüyle (tyrion'un doğumu) tywin'in aydınlık yanı da ölmüştür. bu sebeptendir ki tywin bir yerde "my son" * dediğinde bahsettiği kişi her zaman ve kesin jaime'dir. tyrion için o da bir lannister der..

karşılaştığı en büyük düşman/güç olan ve hiç battle kaybetmemiş king of the north'a, robb stark'a karşı kuzgunlar kullanmıştır.

devamını okuyayım »