• çok iyi hazırlanmış bir belgesel. özellikle eugene cernan*'ın ay'ın yüzeyinde iken ve geri dönüş aşamasında hissettiklerini anlattığı kısımlarda tüylerim diken diken olmadı değil.

düşünsenize ay'dasınız ve dünya’ya bakıp "işte evim orada" diyorsunuz. geri geldiğinizde de ömrünüzün geri kalanında kafanızı kaldırıp ne zaman ay'a baksanız "oradaydım" diyebiliyorsunuz.

sanırım bir insana bundan daha çok gurur ve haz verecek başka bir his yoktur.
  • çok beğendiğim belgesel. astronot eugene cernan, nasa'nın ay yolculuklarının heyecan dolu geçmişini ve aya ayak basan son insan olmanın hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor.
  • eugene cernan , yani ayda yuruyen son insan, henuz hayattayken cekilen, kendisinin aya gitme macerasinin oncesini ve sonrasini anlatan deli bir belgesel.

apollo 10 ve apollo 17 ucuslari sirasinda kumanda merkezindekileri de ekrana tasimislar. adamlarin genc halini izlerken huzun basti.

hepsi artik birer emekli astronot olmus, o emeklilige has agirlik cokmus, napiyoruz biz simdi burada der gibi halleri var.

icinde yolculuk ettigi kapsulu ziyarete gidiyor, launch alanini geziyor. ben bile aglayacaktim neredeyse.

emekli astronot arkadasiyla at biniyorlar hobi olarak. attan inerken bacaklarinin agridigini soyluyor, birbirlerine yardim ediyor inerlerken.

ay' a gitmis adama bunlar cok agir gelmez mi?

iki yil once de aramizdan ayriliyor.

eugene' in cocuklara soyledigi, ayni zamanda belgeselin kapanisi olan kisim icime isledi;

--- spoiler ---

i walked on the moon. what can't you do?

--- spoiler ---

ek olarak;

bununla birlikte mission control the unsung heroes of apollo da izlenince pek sukela oluyor.

(bkz: #85077708)
  • apollo 11'in başarısının borçlu olduğu program. bu belgeselden sonra 2019 yapımı apollo 11'i de devamına izlerseniz çok iyi olur.
  • belgeseli çok beğendim..
    anlatımın görsellerle destelenmesi ..kullanılan görseler beklediğimden detaylıydı diyebilirim..
    işin psikoloji kısımını da anlatımda iyi kotarmışlar..

astronotsun diye mutlu sanıyorlar..
  • biraz once netflix’de rast geldigim ve buyuk bir hayranlikla izledigim sahane belgesel, herkese tavsiye ederim.

yonetmenligini mark craig’in yaptigi 2014 yapimi belgesel,biografinin konusu apollo projesinde yer almanin astranot eugene 'gene' cernan’in hayatina kattiklari ve goturduklari. belirtmekte fayda var eugene cernan 2 kere aya gitmis olup, ayda bulunan son insan. aya gitmeden once de gemini 9 ile de zorlu bir uzay yuruyusu gerceklestirmis bir astronottur. bu yilin baslarinda da aramizdan ayrilmistir.

boylesine essiz seyleri deneyimlemis bir insanin hayatini kendi agazindan dinlerken adeta tarihe taniklik etmis gibi hissediyorsunuz. belgeselde gosterilen eski kayitlari izlerken tuylerim diken diken oldu cidden.

--- spoiler ---
    eski esinin ve kizinin bas harflerini ayin yuzeyine yazmasi kadar da romantic ve dusunceli bir davranis yok cidden!
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap