• yazar olma, her tür toplulukta var olan muazzam çeşitlilik, insan doğasının derinleri üzerine başarılı bir film. oyunculuklar iyi, kurgu çok iyi.
  • ımdb puanına bakıldığında underrated olduğunu gördüğüm güzel bir ispanyol filmi.. netflix’te güdü ismi ile yayınlanmakta. tavsiye edilir
  • değişik bir film ; yazar olmak isteyen bir adamın komşularının yaşamlarını manipüle ederek onlar hakkında roman yazma çabasını anlatıyor.
  • bence oldukça soft ve nevi şahsına münhasır bir film.
    özellikle yazmak konusunda travmalar yaşayan, yaratıcı bir konu bulamayan kişileri etkileyecek bir özellikte ilerliyor. ernest hemingway'e ithafen ilham gelmesi için yapılan harekette oldukça komik ve hoştu:) vizyon filmlerinden sıkılanlar için hayatın akışında ilgi çekici bir ispanyol filmi.
    ayrıca filmdeki birçok isim ispanya'nın en prestijli festival ödüllerinden olan goya ödülleri sahibi:
    javier gutiérrez'in 2,
    maría león'un 1,
    adelfa calvo'nun 1,
    antonio de la torre'nin de 2 goya ödülü var.
    yani oyuncu kadrosu sağlam.
  • ispanyolca adı el autor, ingilizce adı the motive, türkçe adı da güdü olan film.

oyunculukları beğendiğim film olmuştur. özellikle başroldeki abinin arabada güldüğü sahnede kendimi gülerken buldum. bana geçti yani oyunculuk.

ancak senaryoda bazı mantık hataları var. bunlar filmi izletmeyecek kadar saçma değil ancak biraz kafa yorularak üstesinden gelinebilirdi diye düşünüyorum.

filmin akıcılığı değişken bazı sahneler çok güzel akıp giderken bazı sahneler çok boğuyor. ben filmlerde 6-7 saniye birbirine bakan karakterler görünce boğuluyorum. bu filmde bakışmalar bana çok fazla geldi.

ancak sevilla sokaklarındaki sahneler çok hoşuma gitti. şehrin mimarisini içeren çekimler insanın içini açıyor resmen. biraz daha fazla sokak çekimi olmasını isterdim.

ne devrim niteliğinde bir film ne de çöpe atılacak nitelikte. kafa açıcı bir film de değil. güzel vakit geçirmelik bir film diyebilirim.
  • netflixte yayınlanan bir suç belgeseli.
    öldürme güdüsü olarak da türkçeleştirilmiş.

bugün izledim.
    ailesi ile hiç bir sorunu olmayan 14 yaşındaki bir çocuğun, bir gece annesini, babasını ve iki ablasını silahla vurarak öldürmesini ve sonra yaşananları anlatıyor. 4 bölüm.

https://youtu.be/yugucxxuw3e fragmanı

--- spoiler ---

savunma avukatının gevşek gevşek konuşmasına ve devamlı sanki konuyla ilgili gerçeği sadece kendisinin bildiğini ima eden laflarına uyuz oldum. bişey biliyorsan söyle, bilmiyorsan da anaokulu çocuğu gibi konuşma.

ablalardan birinin bir ara babadan şiddet görmesi, belki bizim elemanın babasını öldürmesinde etkili bir sebep olmuş olabilir ama o zaman ablaları neden öldürdü veya anneyi neden öldürdü diye düşünüyor insan. belki de herkesi babadan kurtarmak istedi ama sonrasında da ailenin üyelerinin sadece babayı öldürmesi sebebiyle kendisini suçlayacağını düşünüp herkesi öldürmeye karar verdi.

"onları ben öldürmedim, yeşil bir dev yaptırdı" falan gibi şeyler çocuk aklıyla muhtemelen az ceza almasının bir yoluydu kafasında.

beni en etkileyen ise, polislerin onu evdeki "tekrar canlandırma"dan sonra mezarlığa götürmesi ve öldürdüğü 4 aile üyesinin mezarlarıyla yüzleştirmesiydi. aha dedim burada kesin ağlayacak ve kopacak. tepki bile vermedi çocuk.

aradan çok az yıl geçtikten sonra hapisten çıkıp hayatına devam etmesi, aile kurması, çocuk yapması vs... ne garip hayat.

--- spoiler ---
  • netflix'te yayınlanan zaman zaman insanı rahatsız eden suç belgeseli.

--- spoiler ---

öncelikle herkesin inatla neden neden demesini anlamıyorum. neden çok açık değil mi? çocuk psikopat bir ruh haline sahip. hiçbir duygu emaresi göstermiyor. her söylediği her yaptığı planlı. hiç kimse geçtim aileni 4 tane düşmanını öldürsen mezarına götürseler bu kadar ruhsuz olamaz. bu bile tek başına çocuğun psikopat biri olduğunu ispat eder. hadi diyelim istismar vardı. istismarı hepsi mi yaptı biri için bile üzülmez mi insan?

diyelim avukatın ima ettiği gibi istismar olsun. bu çocuk babasını vuruyor beyni paramparça oluyor. düşünün işi bu olan polislerin bile midesi kaldırmıyor. çocuk ise bu noktada durmuyor devam ediyor aynı şeyi 3 defa daha yaşıyor. hala panik içinde değil elbiselerini çıkartıyor. evden bağırarak çıkıyor eve biri girdi diye. düşünün bu dediklerimi geçtim 14 yaşında bir çocuk 34 yaşında yetişkin bile kaldıramaz.

bence sebebi belli öldürmek istedi. tüm seri katillerin anlattığı gibi öldürmek onlar için yemek gibi, seks gibi bir ihtiyaç ve bunlardan daha çok zevk veriyor. bence bu yüzden öldürmeyi planladı. peki neden başkası değil de ailesi? tamam psikopat olabilir de neden ailesi?

bence bu da avukatla ilk görüşmesinde söylediği ve polislere ilk dakikadan beri anlattığı yeşil canavar hikayesinden kaynaklı. eğer kasıtsız adam öldürmeden ceza alırsam ailemin mirasını ve babamın maaşını alabilir miyim?

bu temel sebep. hem 4 kişiyi öldürecek ve içindeki öldürme arzusunu tatmin edecekti hem de mirasçı olacak kardeşleri dahil herkes ortadan kalkmış olacaktı.

--- spoiler ---
  • netflix’in yine başarılı belgesellerinden birisi.

--- spoiler ---

14 yaşındaki çocuğun piyade tüfeği ile bir gece annesini, babasını ve iki ablasını kafalarına tek atış ile öldürmesi ve sonrasını anlatan belgeselde çok ciddi boşluklar var. anne ve babayı alt katta, ablaları ise üt katta öldürüyor; normalde kullandığı silah ile ilk atışta diğer kurbanların uyanması gerekirdi. hadi ilkinde uyanmadılar en azından ikinci atışta ablaların kesin uyanması gerekirdi ki ablalardan birisi zaten asker. uyumadan önce onlara uyanmalarını engelleyici bir şey içirmiş olsa otopside çıkması gerekirdi ancak buna ilişkin bir bilgi de yok.

işin tuhaf tarafı çocuğun ailesini katletmesi için hiçbir sebep görünmüyor, sadece babanın büyük ablaya şiddet uyguladığı söyleniyor ancak sistematik olup olmadığı hususunda bir tespit yok, sadece ablasına uygulanan şiddetin böyle bir eylemi tetiklemesi de pek olası görünmüyor.

çocuğun avukatı cinayetlerin sebebini biliyor görünse de bence o da sadece kendi teorisinden ibaret, açıklamaması da bunu güçlendiriyor.

netice olarak sebebini hiçbir zaman öğrenemeyeceğimiz, sadece kendi teorilerimizi oluşturabileceğimiz bir vak’a olarak kalıyor.
    --- spoiler ---
  • az önce bitirdiğim, 14 yaşındaki bir çocuğun nedensiz yere tüm ailesini uykularında öldürmesini konu alan netflix belgeseli.

--- spoiler ---

savunma avukatının “yaptı ama neden yaptı bir sorun? ……. ben biliyorum ama söylemem. (: …….. bir söylesem hepiniz şıp diye neden olduğunu anlarsınız ve çocuğa hak verirsiniz ama söylemem :)….. satranç oynarım ben bu arada…..” şeklinde ağzını yaya yaya konuşmasına aşırı sinir oldum. garibim muhabirler de her cümlenin sonuna “vaaov”, “öyle mi diyorsun?”, “bak sen şu işe” şeklinde cevap veriyorlar sırf adam gaza gelsin söylesin diye ama salak salak gülüp duruyor herif.

en son evlenip aile kurduğu ve çocukları olduğu söylendi. acaba kendi çocuklarının da uykusunda kendisini öldürebilme ihtimallerini falan düşünüyor mudur?
    --- spoiler ---
  • hiçbir cevap hatta ipucu vermeden biten merak duygusu zirvede netflix belgeseli.

--- spoiler ---

aklıma takılan dört soru var

1- böyle bir tüfeğin çıkardığı sese yaşanılan semt ayağa kalkacakken nasıl oluyor da aynı evdeki 3 insan uyanamıyor? komşular uyanamıyor?

2- mahkeme öncesi rapor için 3 hafta boyunca kaldığı kliniğin psikiyatristi neden hem kendisi hem dedektifler ve akrabalar “duygusuzdu, üzüntü duymuyordu” gibi şeyler söylemesine; çocuk “bana bunu bir şey yaptırdı yeşil madde falan” demesine rağmen şizofreni ya da psikopat raporu çıkarmadı?

3- olaydan yıllar sonra gazeteci kadına neden röportaj verme gereksinimi duydu? ki verdiği bilgiler (ablasının babasından şiddet görmesi ve bu durumu rehberlik öğretmenine anlatması gibi) yanlışken bu durum neden sorgulanmadı?

4- mahkeme kasıtlı olmadığına karar verdiği 4 cinayetin nedenini neden sorgulamadı? kasıtlı olmadığına karar vermek için bunun iyice sorgulanması, kayıtlara geçirilmesi gerekmez mi?
    --- spoiler ---

bir polis abi “elbette bir nedeni vardı ama satranç oynuyor bu pezevenk dikkatleri hep başka yere çekiyor inanmayın” minvalinde ifade etmişti durumu o doğru tespitler ondan geldi zaten.

avukat dayı söylemedin ayıp ettin hakketen.
hesabın var mı? giriş yap