kalpsiz mikrop

  • 1897
  • 22
  • 3
  • 0
  • 5 gün önce

sözlükçülerin başından geçen doğaüstü olaylar

erzurum şehir merkezine biraz uzak sayılan bir mevkiide bulunan abdurrahman gazi türbesi vardır. çok geniş yeşillik bir alana kurulmuştur fakat türbe tam manasıyla dağın başında bulunur. yazın insanlar piknik için giderler falan.

elbette böyle yerlerle ilgili efsaneler bitmez. bir gece yetişkin bi ergen kuzenler konseyi sırasında bu efsanelerden konu açıldı. böyle şeyler gece konuşuldukça bir başka hissettirir insanı. konu konuyu açtı sabah 3-4 oldu saat. fikir kimden çıktı hatırlamıyorum. biri hadi türbeye sabah namazına gidelim dedi. genciz ve tabi ki risk almadan eğlenemiyoruz. herkes tamam dedi, düştük yollara. bir allahın kulu bile yoktu türbede. arabayı parkedip hemen abdest almak için türbe girişinin hemen önünde abdest almaya koyulduk. iki kuzenim ise türbenin yan tarafında bulunan diğer mezarlar hakkında konuşuyordu.

biz iki kuzen abdestin kolları yıkama kısmına gelmiştikki -sanırım sadece bu şekilde tarif edebilirim sizlere- milyonlarca insanın fısıldayarak konuşması yoğunluğunda bir ses duymaya başladım kısıktan yavaş yavaş artan. nedir diye anlam veremedim sonra sesi duyduğuma emin olunca korku ve merakla hemen sağımdaki kuzenime döndüm. onunda aynı korkuyla bana baktığını görünce yaklaşık 10 adım arkamızda bulunan diğer 2 kuzenime döndüm onlar da bize bakıyorlardı. herkes o an acaba diğer ikili bize şaka mı yapıyor diye geçirmiş kafasından ilk başta. kimsenin şaka yapmadığından emin olunca korku daha da arttı. düşününki dağın başındasınız. bütün araziye bulunduğunuz noktadan hakimsiniz. etrafınızda hiçkimse yok ama gittikçe yoğunlaşan bir şekilde -binler bile değil- milyonlarca insanın fısıldaştığına şahitlik ediyorsunuz. ilk şoku atlatır atlatmaz mezarlığa bakan kuzenlerimden biri kendini kaybetip titremeye başladı olduğu yerde. abdesti falan bırakıp o kuzenimin koluna gidip arabaya taşıdık. o dağın başından aşağı doğru kaç km hızla gittiğimizi hatırlamıyorum bile. yaklaşık 3 gün kimse kimseden ayrılamadı. uyku uyuyamadık.

devamını okuyayım »