şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • netflix’in bugünümüze de şükrettiren filmi.izleyin,izlettirin.
  • katlardaki insanları görünce bir an ekşi sözlükteki ergenler aklıma geldi. kapitalizm iyidir. (antropolojiden yoksun) insan doğası bencildir. adapte olan ayakta kalır diyen sosyal darwinistler filmdeki gibi kendilerinin başına gelince empati yapacaklar mı acaba. paylaşmaktan bahsedene (komunist misin) diyecekler mi? yoksa yemeklerinizin üzerine sıçrarım denildiğinde mi (musibet) duracaklar. insan doğası böyledir deyip ideolojik savunuculuğunu yapanlar neden hukuka sığınıyorsunuz dediğimizde ise (sözde medeni oluyorlar.) kendilerine hukuk, altakine insan doğası. kapitalizm çok iyi gelsene.

“burjuva, hakimin gölgesi olmadan rahat uyuyamaz. “

“insanların aç karınlarını doyurduğumda bana kahraman diyorlar ama onların neden aç olduğunu sorduğumda ise bana komünist diyorlar”

che
  • bugün izlediğim netflix filmi. öncelikle , izlerken bir şey yememeniz tavsiye olunur. bundan sonrası spoiler içerir.

benim filmden çıkardığım fikir;

mesajın ‘çocuk’ olduğunun farkına varılıyor çünkü gelecek çocuklarımızın. o yüzden elimizdeki kaynakları, imkanları israf etmeyelim. çocuklarımızın geleceğini düşünelim.
  • sonu olmayan film. metafor, mesaj manyağı olduk ama sonunu sik gibi bitirdi.

ananın amı demek istiyorum.
  • 333 kat var ve her katta 2 kişi. peki platformdaki yiyecek bu kadar insanı aylarca beslemeye yetecek mi diye düşündüm film sonunda.

ne kadar çok metafor vs olsa da filmin sonunda örgütlü hareket edilse bile uzun zaman sonra insanlar yine aç kalacaktı. bu da aslında olayın sistem değil kaynağın azlığı olduğu fikrini verdi. sondaki mesajı peki yönetim nasıl yorumladı? gerçekten yönetim çocuktan habersiz miydi? yoksa çocuk kurban mıydı? çocuk orada mı doğdu? filmin sonunda keşke bunu da görebilseydik.

bu kadar cevapsız soru varken metaforlar biraz havada kalıyor bence.
  • 7/10

nereden başlasam bilemiyorum. film aslında bildiğimiz ve farkında olduğumuz sosyal sorunlara değinen mesajlarla dolu. senarist zaten çok güzel bir temel atmış hikayeye, hemen herkesi içine çekebilecek cinsten. öncelikle ben çekim tekniklerinden ve hikaye akışından pek anlamam o yüzden de buraya direkt filmin bana düşündürdüklerini yazacağım.

--- spoiler ---

filmde en sevdiğim yanlardan biri bizi tamamen ana karakterle bir tutması. o ne kadar şey biliyorsa biz de o kadar biliyoruz. bi arada bir kaç mutfak sahnesi gördük o kadar. onun dışında tamamen ana karakterin gözü bizim ekranımız, kulağı ise kulaklığımızdı. gazı alıp uyuduktan sonra uyanana kadar hücre arkadaşından bir haber olmuş oluyoruz izleyici olarak. bizim karakterde de ne uyku varmış arkadaş! belli zaten bu 10 saat uyuyan insanlardan. bu yüzden filmin sonunda belirsizlik olması beni şaşırtmadı ama bu kadarını ben de beklemiyordum. hazır sonundan bahsederken mesajdan da bahsetmek istiyorum. öncelikle kız asyalı delinin çocuğu değil. bunu da bizim hücre arkadaşımız, eski delik çalışanından biliyoruz. kadın kendinden emin bir şekilde o kadını hatırlıyor. her ne kadar delik hakkında bildiklerinin hepsi doğru olmasa da (200 kat olduğunu söylemişti falan) yine de bir yalancı olmadığı belli olan iyi niyetli bir eski çalışan ve bu kadını net hatırlıyor. yani çocuk bu kadının değil. büyük ihtimalle başka bir asyalı deliğe yanında getireceği eşyasını çocuğu olarak seçti vb. bizim deli asyalı da asyalı marliyn olmaya çalışırken açlıktan falan deliriyor ve delikte de bu çocukla karşılaşınca cidden kendisini onun annesi sanıyor olabilir. ha bir ton mantık sorusu yok mu sorulacak? tabi ki var ama bazı şeyleri kabul edip görmezden gelebiliriz herhalde. mesajlara zaten değinmiyorum, diğer yazar arkadaşlar güzel açıklamışlar. çekim tekniklerinden dediğim gibi pek anlamayan birisiyim ama sanırım filmin hissetmemi istediği duyguları o an hissettim.

--- spoiler ---
  • mesajı anlamak için midenizin kaldırmayacağı aşırı şiddet ve kan içeren sahneleri izlemek zorunda kalacağınız bir film.
  • ben uzun uzun cümleler yazamam bu yüzden filmi kısaca yorumlamak gerekirse, bazı havada kalan sorular bulunsa da genel anlamda beğendiğim bir film oldu. evde kaldığımız şu günlerde bence şans verilmeli.
  • filmin sonunu beğenmediği için filmi beğenmeyenlere. marvel filmlerini izlemelerini tavsiye ediyorum. hayal güçleri ve düşünme yetilerini biraz daha kabukla sarmalayacak filmler onlar için ideal.
  • guzel bir sistem elestirisi sunan film. dusunduren o kadar sey var ki...

filmin sonunu begenemedim. zaten bence hikayeniz ne kadar iyiyse ona layik bir son yazmak da bir o kadar zorlasiyor. baktigimiz zaman da iyi yapimlarin sonu acisindan yetersiz kaldigini gorebilirsiniz. mesela got, mesela harry potter serisi, mesela lost, mesela dexter... dolayisiyla buradaki sikintiyi anlyabiliyorum o yuzden sou haric filme yorum yapacak olursam filmi cok begendim. ozellikle yasli adam cok basariliydi. oradaki caresizligi ve hayata tutunma cabasi guzel islenmisti.

genel olarak vicdani sorgulatan ve icerisinde bulundugumuz sistemi zekice elestiren bir film oldugunu dusunuyorum. ustelik filmin temposu da hic dusmedi. genelde heyecanliydi. ilerleyisi de tahmin edilebilir degildi bence. o acidan da izlemesi keyifliydi. ispanyol yapimi olmasi filme bence ayri bir hava vermis. yani ingilizce olsaydi bu kadar etkilemezdi diye dusundum. izlenir diyorum.