• abartmadan söylüyorum, her sahnesinde tepeden mikrofon gözüken vasat film. filmi bırakıp mikrofonları saymak daha eğlenceli bir aktiviteydi benim için
  • filmin ismi seyricileri kastediyor. kendi halinde birakilmasi faydali bir film.
  • --- spoiler ---

'she went into a pet store, bought a bell and tied it around mom's wrist... so that she could hear mom coming while she and daddy fucking'

--- spoiler ---

izledim. gerginim.
  • izlediğim en iyi korku-gerilim filmi.

--- spoiler ---

uzun zamandır, yanımda biri varken korku filmi izlememiştim. yalnızken izliyordum, aslında dinliyordum demem daha doğru olur. facebook ve msn açıkken ancak bir korku filmi izleyebiliyorum. bu akşam benim gibi korku-gerilim filmi meraklısı kuzenimle, önceden araştırdığım bu filmi izledik. filmlerden pek etkilenmeyen kuzenim bile, bazı sahnelerinde yerinden sıçradı. ben zaten, hem gözümü yumdum hem kulaklarımı tıkadım. korkutması bir yana, müthiş bir hikayeye sahip.

--- spoiler ---

izlenmesini kesinlikle tavsiye ederim.
  • izlerken "ya ben bu filmi bir filme benzeticem ama dur bakalım neye?" diyip durduğum, finaline doğru epey geç de olsa janghwa hongryeon'un remake'i olduğunu anlamamla hayatımdan çalınan bir buçuk saati düşünüp üzüldüğüm bir holywood filmi. 15 dakika bir takım sıradan sahneler + 3 dakika korku sahnesi + 15 dakika sıradan sahneler + 3 dakika korku sahnesi şeklinde uzayıp giden, dandik korku filmlerine has o lanet olası formül de olmasa sıkıntıdan patlayacaktım sanırım. neyse ki arada süre tuttum. iki korku sahnesi arasındaki süreyi tahmin etmeye falan çalıştım. gerisi başlı başlına mide zafiyeti, iç sıkıntısı.. yıldım, vallahi yıldım..

o değil de, alelade bir holywood remake’i olan bu vasat (imdb jargonuyla 6’lık) filmi hayatının korku filmi olarak gören insana da hayatında film izlememiş olmanın yarattığı o koca sinema boşluğu için üzülür, acırım. toplum olarak çok gerideyiz. hızlanmamız lazım.
  • orijinalini izleyenlere vasat veya sıkıcı gelmiş olabilir ama orijinalini izleyen birisi olarak filmi beğendim. elbette hayatımın en iyi korku-gerilim filmi değil ama kesinlikle buradaki gibi yerden yere vurulacak kadar kötü de değil. ayrıca film kesinlikle imdb notundan çok daha iyisini hak ediyor (bence 7.00 lik bir film.). filmin notunun kötü olması zannedersem oy verenlerin filmin orijinal versiyonunu izlemiş olmaları ve remake bir film olarak bunu eğreti bulmaları..

--- spoiler ---

şimdi bir de filmin sonunu tahmin ettim diyenlere bir şey söyleyeceğim. bu arkadaşlar kesinlikle uyduruyor. bir defa filmin sonunu tahmin etmeni sağlayacak bir argüman sunmuyor film. hadi len diyorsun. seni bir olay üzerinden götürüp sonra çok farklı bir kulvarda sona eriyor.

tahmin edilmesi imkansız olan şeyler:
    -alex'in zaten ölü olması(yani bunu bilmek kesinlikle vahiyle falan olur)
    -anna'nın katil olması
    -rachel'in sıradan bir insan olması vs..

kısaca filmdeki işlenen hiçbir şey öyle film içinde tahmin edilecek cinsten değil. ama benim ülkemin güzide insanları nedense illaki farklı olmak adına "-ben bildim olm, siz eziksiniz, geri zekalısınız, ben karmaya ulaştım" minvalinde takılmaya bayıldığı için şimdi buradan atıp tutması kolay geliyor.

mesela ben bir (bkz: the sixth sense) i ilk defa izlerken cole'un "ölü insanlar görüyorum" demesinden aslında dr. malcolm'un zaten ölü olduğunu anlamış ve filmin sonunu bu beklenti içinde bitirmiştim. şimdi bu filmi çözdüğünü söyleyen arkadaşlar bunu nasıl becerdiklerini bize de anlatırlarsa belki biz de aydınlanırız. filmin sonunu tahmin edebilmek için ya cidden atıp tutturma yeteneği olmalı ya da mesih olmalısınız.

--- spoiler ---

neyse özetle güzel ve izlenmesi gereken bir gerilim-korku filmi. ben orijinalini izlemedim. ancak bu haliyle de gayet güzel. oyunculuklar iyi. filmde mantık hatası bulmak çok kolay değil. benim filmde eleştirdiğim tek nokta filmin sonuna dair hiçbir şeyi filmde bulamamanız. bu da sanırım filmin tarzı deyip üzerinden durmuyorum. bu tarzı sevenlere tavsiye ederim..

edit: imla ve spoiler..
  • alter bridge'in fortress albümünden güzel bir şarkı...

what was sacred lost forevermore
    what your hatred washed up to the shore
    underneath i still can feel the pain
    what you took can never be replaced

stone faced liar
    your hate vile

for the blood you waste this will fall on you
    now your fate has been decided
    for the life you take this is overdue
    you are now the uninvited

sirens screaming blood against the wall
    no more saving innocence at all

no shame spineless
    cold rage of violence

soon you'll feel all my agony
    soon you’ll know it
    all you feel will come to life and it won’t be long
    for tonight you are gonna feel my pain

stone faced liar
    stone faced liar
  • yapacak daha iyi bir işimiz ve izleyecek başka filmimiz yoksa izleyebileceğimiz filmler kategorisindedir bu film. 30 tane filmin icinden, hard diskimde benim bu filmi secmem ayri bir baslik konusudur.
  • orjinali nasıldır bilmem ama bu film gayet akıcı sıkılmadan seyredebiliyosunuz.
    --- spoiler ---

sonunu tam anlamıyla tahmin etmek mümkün değil elbette ama bu kızda bi iş var diye aklınızdan geçmesi fazlasıyla mümkün.ne de olsa bu tarz sonlara çok rastlıyoruz.
    --- spoiler ---
    vakit geçirmek için ideal film yani.
  • basrolunde emily browning'in oynadigi gerilim filmi. film asla salt bir korku filmi degil , korkayim diye seyredecekseniz memnun kalmayabilirsiniz ama diger taraftan bakarsak hikaye ve kurgu güzel , film kendini sıkmadan seyrettiriyor.
hesabın var mı? giriş yap