şükela:  tümü | bugün
  • netflix'te yayınlanan bbc yapımı.. kanada'dan yunanistan'a, yeni zelanda'dan isviçre'ye kadar dünyanın en sıradışı ve güzel evlerinin tanıtıldığı belgesel iki sezon sürüyor.

favori evlerim yunanistan ve yeni zelanda'daki evler.

edit: fakat bu entrynin başlıktaki en az şukela olan entry olması?
  • yuvayı yapan kuş olmayı sevdiğimden olsa gerek, büyülenerek izlediğim yapım.

insan içi neyse evini de ona dönüştürmeye meyilli oluyor. bu yüzden girdiğim evleri ince ince gözlemlemeyi severim. bir de böyle sonsuz imkanlarının olması ve evinin her köşesini ruhuna hitap edecek şekilde dizayn edebilmek sihirli bir şey. bu yüzden programdaki ev sahipleri hakikaten oldukça şanslı insanlar.

favorim orman evlerini gezdikleri ikinci bölümdeki yeni zelanda'daki ev. bir de üçüncü bölümde nehrin kıyısındaki yeni zelanda'daki ev. genel olarak yeni zelanda'daki evler güzel demek ki*.

ayrıca sunuculardan kadın olan epey tatlı, yaşam enerjisine bayıldım.
  • bi iki haftadır pazar günleri kahvaltıdan sonra izlemeyi alışkanlık haline getirdik ve bitti malesef eldeki tüm bölümler.
    harika keyifli bi iş yapıyorlar, izlerken eriyorum resmen. evler i n a n ı l m a z. her tür içinde çoktan aza sevme sıralı listemi oluşturup gördüğüm ekstrem evlerin hangisinde yaşayabilirim’i sorguluyorum. bi nevi kendimi tanımanın sağlaması.ahaha. favorim kesinlikle görüntü yönetmeni bey’in ormanda ve kıyıdaki harika evi ve yeni zelanda’daki orman evi. yeraltı evlerini de seveceğimi düşünmeden izleyip hepsine ayrı ayrı bayıldim, amsterdam’daki evin delidoluluğu çok tatlıydı. tüm evler arasında en az sevdiklerim çok yoğun metal, deri, plaza tipi cam kullanımlı ve aşırı minimalist olanlar. yürürken iz bırakmaya korktuğun ev, ev değildir. normalde de rezidansta oturmaktansa geniş balkonlu üç katlı bi binada oturmayı yeğlerim.

normalde de canım sıkıldıkça özellikle central park çevresinde, daha düşük moddaysam da istanbuldaki güzel evlere bakıyorum kiralık/satılık ilanlarından. umarım yeni bölümler de olur.
  • ilk sezon daglik-ormanlik-sahil-yer alti evleri olarak izledik. ikinci sezonu beklemekteyiz. bu sefer sanirim ulke ulke ayiracaklarmis bolumleri.
  • netflix abonesi olmayanlar için parça parça veya bölüm halinde youtube'dan da izlenebilecek bbc yapımı belgesel. ilk sezonda bölümler tematik ilerliyor, özellikle sunuculardan birinin mimar olması ve inşaat tekniği, malzeme ve tasarımla ilgili ayaküstü çizerek yaptığı açıklamalarla daha ilginç hale geliyor.

ilk bölümde konu edilen evlerden biri olan, boeing 747 kanatları kullanılarak yapılmış bir ev için
  • bu programın coast bölümündeki üçüncü evin sahibi, sunucu kadın tarafından gravity ve prisoner of the azkaban filmlerinin görüntü yönetmeni olarak tanıtılıyor başta. şimdi bunu duyunca aklına emmanuel lubezki gelip vaaaavvv diye heyecan yapanları baştan uyarıyorum maalesef o değil, michael seresin diye bir abi çıkıyor evin sahibi. kendisi gravity'de additional photographer, azkaban'da cinematographer olarak çalışmış. gravity'nin görüntü yönetmeni ise lubezki, dolayısıyla sunucu hanım gravity'yi araya sıkıştırmakta sakınca görmemiş sanırım, azkabanı da alfonso cuaron yönetti diye lubezki'ye bağlamıştım ben çünkü genelde beraber çalışıyorlar ancak yanılmışım michael abimizmiş. neyse zevkli adammış sonuçta ev süper özellikle de konumu müthiş fakat insan her an kafasına napalm bombası yiyecekmiş hissine de kapılabilir orada zira ev ve çevresinde tam bir apocalypse now atmosferi var.

tanım: izlenesi bir program fakat erkek sunucu çok boş yapıyor, ablayla da uymamışlar.