• neden bu kadar boklandığını anlamadım. aşırı kaliteli bir yapım değil ama sıkmadan bütün sezonu izletti. konu olarak çok başarılı, mantık hataları var fakat can sıkmıyor. ikinci sezon onayını alması sevindirdi.
  • bi şekilde izlenen dizi. ama iki zaman makinası birbirini takip ederken "eyvah, birinci makina gideli 2 gün olmuş, iki günde naptılar orda kim bilir" gibi replikler o_o ifadesi yaratıyor insanda. altında zaman makinası var, sen 3 gün 5 gün öncesine git kardeşim tutan ne seni?
  • sözlükte kimsenin izlememesine şaşirdim.

zamanda yolculuk olunca izlemiyorsunuz tabi demi?

siksok olsa entrika olsa 100 lerce sayfa olurdu burda. bak sinirlendim .

bence şahane dizi. abraham lincoln falan var lan daha nolsun.
  • abdnin mihenk taşı olan tarihi olayları hakkında iyi kötü bilgi edinebilirsiniz.

abigail spencer adlı kadın oyuncuyu cansu dereye, matt lanter adlı erkek oyuncuyu tolga sayışmana ve malcolm barrett adlı erkek oyuncuyu ilkokul arkadaşım emrullaha benzettiğim dizi

--- spoiler ---

izlediğinizde keşke bu kadar yatırım ve para harcanan projenin oyunculukları daha güçlü ve senaryoda göze çarpan boşluklar olmasaydı diyebilirsiniz.

--- spoiler ---
  • 90 lar tadında bir dizi.

90 larda yapılması zor olacak sahneleri cgi ile başarılı sayılabilecek şekilde kotarmışlar.

--- spoilerimsi ---

baştan aşağı mantık hatalarıyla dolu ancak 2. sezonda bu hataları azaltma çabaları var. öte yandan 2.sezonda da "kıyafetleri artık çalarak temin ediyoz" zırvası çıktı.

pek mantık hatası olmasa da, "hadi be" dedirten sahneler var;
    al capone un karşısında bıdı bıdı yapmak nedir, alamo dan "oldu abi, biz kaçalım artık" şeklinde vınlamak nedir ?

diyalog aralarına serpiştirilmiş minik espriler, geleceğe dönüş filmine göndermeler, benim adım "denzel washington", "lando calrissian" gibi minik ama hoş espriler güzel.

arada denildiği gibi, şu dizideki en işe yarar, "omurgalı" karakter flynn. manyak olmayaydı iyiydi aslında.

"komple teorisi" ne gelirsek;

rittenhouse üyesi denilen ünlü kişiliklerle ilgili göndermeler, zaman makinesinin göz şeklinde olması, arada serpiştirilmiş siyasi mesajlar vs. ister istemez düşündürtüyor.

12 monkeys ve özellikle outlander in güzel bölümlerini düşünürsem çok zayıf kalıyor,
    öte yandan ormanda, kırda, binada geçen bazı 12 monkeys ve outlander bölümlerinin yanında, her bölümde farklı bir zamana gitmeleri güzel. ceymi nin ormanda odun kestiği sahnelerden sıkılanlar ve romantizmi ikinci plana atanlar için ilaç gibi gelebilir bu dizi.

dizinin sonunda connor mason ın geçmişte öldürülerek ya da mesleği değiştirilerek her şeyin "resetleneceğini" düşünüyorum.

--- spoilerimsi ---

stabil kalitesi yok dizinin. bazı bölümleri çok güzel, bazıları da vasat. ortalama düşünürsem;

7/10
  • diziyi bitirdim buraları okudum sizlere bazı sözlerim var.

--- spoiler ---

diziyi izlenebilir yapan tek şey ana karakterlerimizin gittiği dönemlerdeki tarihi karakterlere olan hayranlıklarını ağızlarının suyu aka aka anlatması. şahsen aşırı hoşuma gidiyor böyle muhabbetler.

tarikat muhabbeti o kadar sıkıcı gelmiş ki 2. sezonun yarısında tarikattan eser kalmıyor hakkaten dizi sonunda ne oluyor abi tarikata. anası nerde bu kızın 1800 lerden dönen siyahi abimiz hiç oraya gitmediyse lucy'nin annesi de gitmemiş olması gerekiyor yani teknik olarak ölmemiş olması gerekiyor falan diyecektim ki dizide zaman yolculuğunun mantığı aranmaması gerektiği 2. bölümde köşeye bırakmak gerektiği bunlar da böyle anlatmış herhalde deyip geçmemiz gerektiği aklıma geldi.

esas demek istediğim arkadaşlar bu dizi aşk dizisi hem de toksik aşk dizisi. hiç öyle entrikalı diziler izlersiniz ama zaman yolculuklu dizi izlemezsiniz denmesin. 2. sezonda ana karakterlerin birbirleriyle konuşmasına dayanamadım artık atlaya atlaya izlemek zorunda kaldım. dizi boyunca kadın haklarından tut ırkçılığa çağımızın kazanımlarına tarihteki insanların nasıl katlandığını görüp üzülen ana karakterlerimiz aşk muhabbetine gelince kezban oluyor birden. kimse çıkıp da bana erkek kıskanır deyip ana karakterin öküzlüğünü savunmasın. karısının ölmesi üzerinden seneler geçmiş lucy'e hisler beslemeye başlayan arkadaş karısının ölümüne neden olan toksik kıskançlığını flynn ile yakınlaşan lucy'e bile yapıyor zerre değişmemiş herif. geçiniz efenim.

--- spoiler ---
  • zamanda yolculuk (ve tarih) fantazileri konusuna ilgisi olanlar için fena olmayan bir prodüksiyon.
    dikkatimi çeken ise, geçmişte yaptıkları şeyler gelecekteki bazı şeyleri ufak tefek olsa da değiştiriyor. (s01e06'dayım henüz) bu aslında üzerinde oynanabilecek güzel bir nokta. umarım iyi kotarırlar.
    ve back to the future başta olmak üzere bir çok konuya göndermelerini çok sevdim.

--- spoiler ---
    - geleceğe mektup/telgraf göndermek
    - "ismin ne" diye sorana -zenci birinin- denzel washington demesi, ki clint eastwood idi o orijanalde :)
    - ian fleming'li ve bolca james bond göndermeli bölüm çok iyiydi
    --- spoiler ---

iki konu rahatsız edici
    - amerikan tarihi ile sınırlı şimdilik
    - başrolde songül öden var
  • ing. zamana bağlı olmayan, ölümsüz (bir eser için)
    jazz gitaristi abercrombie*'nin jan hammer ile oluşturduğu bir albümü
  • grey's anatomy 3x16'da duyabileceğiniz insanın tüylerini diken diken eden kate havnevik şarkısı. sözleri:

timeless...
    love is a cure
    a promise
    still so pure
    rise like the tide
    no need to hide
    fearless
    just like before...

oh, here we go
    they're all waiting for a cure

breathe in
    and let go
    i've seen
    how you crawl
    let go and hover
    still changing colors
    but nothing
    can break this calm...

oh, here we go
    they're all waiting for a cure
    oh, here we go
    they're all waiting for a cure...
  • gayet şukela ve güzel bir dizi olmuş.
    kesinlikle ilk bölümünü izleyip bir şans vermelisiniz.
    imdb notu 7.6
hesabın var mı? giriş yap