• turizm sektöründeyim. temmuz ayıydı sanırım. resepsiyonda bir hareketlilik var. öğleden sonra olduğu için enteresan geldi. şöyle bir yanaştım. resepsiyoncular yarı ingilizce yarı türkçe konuşan bir kadınla konuşuyorlar. 1 gece otelde kalmak istiyor. kadının elinde tek banknot euro var. tam 500 euro. baktım iş karışık müdahale ediyim dedim. kadın türkçe konuşamıyor ama bir garip sanki türkçe biliyor da konuşamıyor gibi neyse. en sonunda 500 euro'yu bozdurup , türk lirası üzerinde anlaşmaya karar verdik. dedim bekle kasadan alayım. kasa resepsiyonda değil, kadına bekle dedim yürüyorum kasanın bulunduğu odaya doğru. bi döndüm bu arkamda. gerildim biraz. "please wait in the lobby" falan dedim. 500 euroyu kasaya koydum. 500 euroya karşılık gelen o zamanki kur neyse çıkardım hadi 1100 tl olsun. bir döndüm kadın gene arkamda. parayı verdim kadına. bu parayı aldı ve bana döndü dediki "no no sen anlamıyor. ben euro istiyor. bozuk euro istiyor" o anda durumu biraz çaktım. ver parayı dedim euro'nun getiriyim. bu durumda burada kalamazsın. parayı aldım kasaya yürürken bir baktım 600 lirası yok. hemen döndüm kadına ver 500ü dedim aldım. sonra gittim bunun 500 eurosunu verdim. kadına hadi naş dedik. bu olaydan yarım saat sonra ilerideki marketin sahibinin oğlu otele geldi. "dolandırıldık" diye. kadın benzer numarayı markette de denemiş ama oradan 500 lirayı tırnaklamayı başarmış bir şekilde. kadının rezervasyon yaparken verdiği numarayı aradık fake çıktı.

işte size bir tırnakçı örneği.
  • hirsiz kasiyer. bunlar paranizin ustunu size sayarak verir.. siz eksiksiz aldiniz diye cebinize koyarsiniz ama o mandrake edasiyla 1-2 banknot araklamistir coktan..
  • şu şekilde icra edebilir kalpazanlığını;

"v" şeklinde banknotları sayarken v nin tek bir tarafı sayılır malum. bu sırada araya katlanmış banknot koyulur ve bu banknotu 2 kez saymanıza sebebiyet (v'nin dibinden sıkıca tutmak için yüzük parmağıyla orta parmağa deste sıkıştırılır) verir bu katlanmış olan banknot kendi değeri kadar desteyi hile ile çoğaltır ve aslında ise kendi değeri kadar azaltır.
  • torbacı-müptezel alışverişinden ekmeğini çıkaran aracı kişi.
  • sağlam parayı, sahte parayla değiştirme sahtekarlığıdır. taksim meydanındaki marmara otel tarafında kalan taksi durağının anıldığı kelimedir. buranın taksicileri için en çok öne sürülen zandır. dikkatli olunması ve mümkünse oradan taksiye binilmemesi söylenir. .
  • az önce, 200 lira veren roman vatandaşımızın -taş gibi kız- yaptığı meslek.

böyleleri hemen çabuk yapacak tipler oluyor. hemen bağırmalar, inkar etmeler, kendi savunmalar giriyor işin içine.

para verirken dikkat edin, verdiğiniz parayı adet şeklinde geri alın.
  • tirnakcinin yaptigi ise tirnak atmak denir. bir keresinde paranin ustunu 4 kere eksik verdi 4 defa saydigim oldu utanmaz adamlar... bir de yalnizsaniz bunlar teskilat yapmistir toplanip sizi dovmekle tehdit edebilir.
  • büyük vitrinleriyle ve iddialı dekorasyonuyla dikkat çeken manikür-pedikür salonları. içeride kadına da erkeğe de hizmet veriyorlar. şu ana kadar bir bağdat caddesi'nde bir de beylikdüzü'nde bir avm'de gördüm, ki dikkatimi asıl çeken burasıdır.

şimdi bildiğim ve gözlemlediğim kadarıyla kadınlar güzelleşme süreçleri konusunda hassaslar. hem istiyorlar ki erkekler bilsin manikür nedir pedikür nedir, saç, gölge, röfle nedir falan, ağda nedir ne değildir bilsinler istiyorlar ama bunlar yapılırken de haklı olarak teşhir olmak istemiyorlar. erkeklerin girmesinin kesinlikle yasak olduğu kuaförler de biliyorum, kocaman tabelasına rağmen minicik vitrini olan ya da buzlu camla falan içeriyi kapatan güzellik/ağda salonları da. ama maşşallah tırnakçı bunların tam tersi. tamam, burada yapılan işlem için kadınların soyunması, kıyafet sıyırması falan gerekmiyor, ya da saç yapılırken olduğu gibi tuhaf görünümlere girmiyorlar ama bana, daha doğrusu benim algıma göre kadınlara yine de ters bir durum olsa gerek.

ya da benim algılarım bozuk, bilmiyorum, henüz buraya giden bir kadınla konuşmak/sormak nasip olmadı, bundan sonra olursa kesin sorucam.

ha son olarak, tırnakçı formatlı bir yerin, bir avm'nin yemek katında olması da hiç hoş değil bence.
  • bunların taksici olanları da varmış. ne günlere kaldık. entrymizi iğrenç bi espri ile noktalayalım:
    bunlara para uzatırken dikkatli olun e mi?
    e.
  • el çabukluğuyla para çarpmaya çalışan hırsız çeşidi. iş yerimi açtığımdan beri 3 kere karşılaştım bunlarla. sanırım iki kadın çalışıyoruz diye rahat rahat çarpabileceklerini sanıyorlar.

olayın gelişimi de şöyle; iki kişi müşteri gibi giriyorlar 5-10tlyi geçmeyecek aksesurar alıyorlar, biri ödeme yaparmış gibi parayı ve ürünü çalmaya çalışırken diğeri de beni oyalıyor. oyaladığını sanıyor gerizekalı! sonra ben biraz üzerine yürüyünce diğeri de annemden parayı almayınca bir taraflarına baka baka çıkıyorlar dışarı. fındık kadar beyniyle hareketlere bak onun bunun çocuğunun!

bir de öyle gıcık bir durum ki şikayet etsen ispatlayamazsın. bugün gelenler reşit bile değildi muhtelemen, ne kadar ceza verilir belli değil. kendi kendimize hallediyoruz mecburen. elektroşok cihazı ve biber gazı bulundurmayı düşünüyorum tedbir amaçlı. bunlardan ne çıkacağı belli olmaz çünkü.
hesabın var mı? giriş yap