• xavier dolan' ın yönetmenliğini yaptığı ve senaristliğini michel marc bouchard ile paylaştığı 2013' de vizyona girmesi beklenen, çekimleri hala devam edern 4. filmi.

filmin oyuncu kadrosunda caleb landry jones ve xavier dolan da mevcut.
  • bir an önce izlemek istedigim film. meraktan catlayacagım, en son nymphomaniac icin böyle heyecanlanmıştım hayal kırıklıgına ugratmadı, umarım aynı hisleri bu film icin de yakalarım. seviyorum seni xavier!
  • xavier dolan'ın son filmi.

(bkz: tom çiftlikte)
  • festivalde izlemeyi en çok istediklerimden oldugu halde birtakım sebeplerle kaçıracağım film. 18 nisan 13.30 feriye sineması gösterimi için olan biletimi isteyen birine hibe edebilirim. ilgililer mesaj atabilir.
  • o francis'in tipi nasıl o kadar türk olabilir diye film boyunca sorguladım. ayrıca kadın erkek ayrımı yapmadan, herkese allah ne verdiyse deyip girişen adamın, annesine hürmette kusur etmemesi de onu daha bi türk kılmış.

güzel film.
  • festivalin beni en çok etkileyen filmlerinden biri oldu. açılış sahnesini aklımdan çıkaramıyorum. daha doğrusu boğazımı düğümlediği yerden koparıp atamıyorum.

--- spoiler ---

aslında tam spoiler sayılmaz, zaten konu belli. ama öyle bir açılışı var ki. bir sevgilinin ardından yazılabilecek en gerçek hisleri görüyoruz perdede. belki de sinema tarihinin en sahici ağıtlarından birini görüyoruz. tom'un o peçeteye yazdıklarının ardından akan mavi mürekkep gibi kalıveriyoruz, o peçeteden çıkan sesler gibi..tom'un içinin en derininden çıkanları peçeteye akıtırken mırıldanması. kameranın her bir harfin peşinden ayrılmaması. öylesine sarsıcı.

--- spoiler ---

filmdeki harikulade müziklerden birkaçı için:

(bkz: les moulins de mon coeur)
    (bkz: going to a town)
  • xavier dolan hayranı biri olarak, sabırsızlıkla beklediğim ve her gün torrent'te arattığım film. festivale gidemedim durumumuz yoktu.

edit:filmi bugün izleyebildim sonunda. çoğu kişinin dediği gibi xavier çok farklı bir teknikle yaklaşmış bu defa. yavan da durmamış hani, gerilimi iyi yakalamış.
    --- spoiler ---

abide gizli eşcinsellik olduğu ortada. ya da tom'a kur yaparak ona her istediğini yaptırıyor. lan bi de kadınlara sinsi derler.
    --- spoiler ---
  • şahane görüntüleri, müzikleri, enteresan hikaye anlatım tarzı ve harika oyunculuklarıyla tipik bir xavier dolan filmi. hem de bu kez hitchcock kokuyor.
  • xavier dolandan bir nevi gerilim filmi denemesi. tabi dolan tarzı ile. bu çocuğu seviyorum yeni şeyler denemekten, hata da yapmaktan hiç korkmuyor.

dördüncü filminde dolan, ölen partnerinin cenazesi için partnerinin kırsaldaki ailesini ziyaret etmesini konu alıyor. yalan üzerine yalan, gerilim üzerine gerilim. nasıl mı olmuş vallahi dolan tarzı gerilim hiç fena olmamış. özellikle bir sonraki filmi mommynin de gerilim tadında olacağı düşünülünce.
  • filmde neredeyse hic siddet sahnesi yok ama film siddet dolu, xavier izleyiciyi rahatsiz etmeyi oyle biliyor ki sanki her an birsey olmasa da, olmus olacagini hissettiriyor izleyicisine. ilk sahnesinin vuruculugundan son dakikasina kadar cidden koltuga kilitlendim, karakterlerin bu rahatsiz ortami vermek icin ekstra oyunculuklar sergiledigini soylemek gerek. muzikleri de ayri bir sahaneydi. filmdeki altmetinler, ozellikle psikopat karakterin amerika'yi sembolize ettigini gosteren ceketi cok saglam gonderme olmus. kisaca 10 numara film yapmis xavier dolan.
hesabın var mı? giriş yap