• en iyi midir bilemem, ama en iyilerden biridir. diğer kişilerle karşılaştırma çok anlamlı değildir, çünkü hepsinin ayrı ayrı durduğu yerler var. tom hanks her rolün adamıdır, drama ver, oynar, komedi ver, oynar. hepsini de iyi oynar, oscarlık oynar. atıyorum anthony hopkins çok komedi oynamaz, rol yaparken de kendi fiziksel görünüşünün çok uzağına gitmez, yani belirli sınırlar içerisinde bir oyuncudur ve orada en iyidir, ona da laf yok.

daniel day lewis mesela bu anlamda daha da uç bir noktada, hangi role giriyorsa orada artık kendisinden hiç bir şey kalmıyor. ürkütücü ölçüde gerçekçi davranıyor. ama rolleri de böyle ve o anthony hopkins'ten de beter sınırlı ve ciddi bir alanda oynuyor. tom hanks kaptan philips'te de oynar, terminal'de de oynar, da vinci şifresinde ya da cast away'de ya da forrest gump'ta da oynar. bu filmlerin hiç birini de filanca daha iyi oynardı diye düşünemezsiniz. ama koy marlon brando'yu forrest gump'a, ama olabilemez, öyle bir filmi düşünemezsin bile. ama tom abinin gayet ciddi çektiği mafya filmi vardır mesela.

yani en iyi oyuncu diye bir şey yoktur özetle, her filmin kendine göre iyi oyuncuları vardır, o senaryoya o oyuncu gitmeyebilir. ve tom abiden daha iyi oyuncular bulunabilir filmine göre. ama tom hanks'in sevilme sebebi her tür filmde rol alıp on, bilemedin 9,5 numara oynayabilmesi, pek çok oyuncudan farklı olarak her kılığa girebilmesi. kafa adam olması.

böyle başka kim vardı dersen belki robin williams, belki dustin hoffman derim, robert de niro da olabilir mesela.
  • (bkz: jack nicholson)

tom hanks, karşısında saygı duruşuna geçer, ceket ilikler. fazla söze gerek yok.
  • en iyi aktör sıfatı, tom hanks için bile biraz iddialı kaçsa da, bir zamanlar bazılarımız için dünyanın en yakışıklı aktörü olduğu doğrudur.
  • (bkz: şener şen)
  • jack nicholson veya anthony hopkins yaşadığı sürece mümkün olmayacak önerme.

evet, hanks çok iyi aktördür ama hiçbir zaman en iyisi olamamıştır.
  • bana göre de en iyi aktördür. ama benim gibi bazı insanların da böyle düşünmesinin ana nedeni gerçekten oynanmak için çok iyi filmler seçmesi ve her filme para için atlamamasıdır. forrest gump ile başlayan bu seçimler er ryan'i kurtarmak, mesajınız var, yeşil yol, yeni hayat, sıkıysa yakala ve terminal ile davam etmiş ve pek çok otorite tarafından en iyi aktörlerden biri olarak gösterilmiştir.

demek ki en iyi olmak için sadece yetenekli olmak değil kariyerini de iyi yönetmek gerekiyormuş. her şey para değildir demiş ve bazı yetenekli ancak aptal aktörleri geride bırakmıştır.
  • film kalitesi olarak kesinikle değil, ancak oyunculuk olarak dustin hoffman. ekşi sözlükde ilk 27 entry arasında hoffman'ın ismini bir tek benim yazmam da üzdü açıkçası.
  • christoph waltz ve daniel day lewis var ken tom hanks in 40 firin ekmek yemesi gerekir

hanks abd ozelinde abd dogumlu devsirme olmayan abd li olup sadece kas basip gorsel aksiyon filmlerinde boy olcusen aktorlere nazaran cok ust level dadir ama avrupa kokenli yada avrupali oyunculara gore 1 yada 2 seviye alttadir.
  • peki bundan tom hanks'in haberi var mı?
hesabın var mı? giriş yap