• amerikada üzerine bastırılarak öldürülen ve dalga geçilen bir genç. zenci olmadığı için kimsenin umrunda olmamıştır.
    rahatsız etme potansiyelli polis işkencesi videosu
    edit: aşırı alakasız bir linki koymuşum. özür dilerim. düzelltim.
  • sozluk gundeminde tutulmasi gereken baslik. herkes icin adalet.
  • sözlük gündeminde tutunamayacak olan başlık.
    ekşi lan burası. hümanistlik sadece zenciler ve teröristler için geçerli.
  • hakkında gerizekalı gibi yanlış link koyduğum katledilmiş genç. kendisinden de özür diliyorum. linki düzelttim.
  • ambulansta paramedik "he's dead" derken polise nasil bakiyor gordunuz mu?

turkcesi olsa 'tony olmus, oldurmussunuz amina kodumun cocuklari sizi' derdi muhtemelen.
  • siyah ya da beyaz insanlara herhangi bir şekilde yapılacak şiddeti savunacak halim yok, fakat bazen olaylara at gözlüğü ile baktığınızı düşünüyorum.

polis abd’de ve dünyanın her yerinde orantısız şiddet uygulamakta, insanlar ölmekte, ya da haksızlıklara uğramaktadır.

ülkemizden bir örnek verelim, hepimizin malumu gezi parkı olayları. bu olaylardan önce ağaçlar kesilmiyor muydu? şu an kesilmiyor mu? ama olayı ateşleyen bir park oldu, sonrası malum.

bazı olaylar birbirlerinin aynısı olmasına rağmen daha fazla dikkat çeker, daha fazla toplumsal tepkiye yol açar, altında da farklı birikmişlikler vardır.

olay siyahi ya da beyaz olayı değildir ki, burda neredeyse siyahi insan sayısı kadar beyaz tenli protestocu görebilirsiniz. arka planında altında yatan birikmişlik ve bu olay için düşünüldüğünde kaç asırlık yaşananlar vardır.

sonuç olarak tepki göstermeniz gereken durum ten rengi değil, polis dediğimiz iç güvenlikten sorumlu kişilerin güçlerini ne kadar kötü kullandıklarıdır.

elbette istisnaları vardır fakat, (bkz: acab)
  • beyaz oldugu icin mi gündemde kalmadı? belki de
    police brutalitynin neden kaynaklandığı ile ilgili bir belgeselde söyle birşer ortaya çıkıyor; eğitimleri esnasında karsı taraf seni öldürebilir her zaman hazırlıklı ol ve o seni öldürmeden sen onu öldür ki hayatta kal, önceliğin survive etmek olsun şeklinde eğitim veriliyor. polisler sürekli tetikte. abd sokakları çok güvenli değil, tamam ama adamlar da bu şekilde eğitim alınca ekstra gergin oluyolar. yüzlerce polisi eğiten bir memurla yapılan röportajda (öğrencilerinden biri şüpheli birini öldürmekten hapiste) verdikleri eğitimi savunuyor ve hatta daha agresif olmaları gerektiğini söylüyor.

eğitimde polisin nasıl yumruk atması gerektiği gösteriliyor? yani bu adam yumruk attıgında egitimde gördüğünü yaptığı icin ceza almıyor. başka hangi ülkede böyle birsey var?
hesabın var mı? giriş yap