• retro futbol üzerine türkiye'de bulunan çok az sayfadan biri. 20 ocak 2014 günü bence gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olan (bkz: garrincha) ile ilgili verdikleri video beni çok eskilere götürdü. köydeki ahmet abinin köyün toprak sahasında yapmaya çalıştığı (bkz: garrincha dönüşü) hareketine. üstelik ahmet abinin peleden başka brezilyalı tanıdığını sanmıyorum. üstelik o hareketi de garrinchadan başka yapanı görmedim. ama ahmet abi o hareketi her denediğinde ben garrinchayı görmüşçesine mutlu olurdum. hatta gözlerimden bi yaş süzülürdü ve çenemden düşerdi.(bu kısmı yalan)

video için : god of the dribble

bu sayfanın sahibi cengaverler arasında bulunan lisede sıra arkadaşım sonrasında da can arkadaşım prof. dr. batu anadolu kardeşimin yazılarını da okumaktan ayrıca keyif aldığımı ve sevgili sözlük ailesine de tavsiye ettiğimi belirtmeden geçemiyiciğim.(reklamlar)

kendilerinin bi i-pad dergi hazırlığında olduğunu duydum ve bu beni ve spora ilgi duyan biçok arkadaşımı mutlu etti. umarız gazete bayilerinde de dergilerini alacağımız günleri görürüz.

görmediysem salaklığıma versinler ama bence bi (bkz: hakkı yeten) yazısı eksik gibi. zira retro futbol demek baba hakkı demek değilse ne demektir ki?
  • mükemmel bir site. şimdiye kadar retro futbol hakkında yazan başka bir türkçe siteye rastlamamıştım. yazarları kimdir ne yapar hiçbir fikrim yok ancak harika bir iş yaptıklarını söyleyebilirim. futbolu sadece messi'den ronaldo'dan ibaret zannedenler için de çok faydalı. ilber hocanın da dediği gibi çok cahilsiniz lan böyle sitelere girin kültürlenin biraz.
  • sokaklarda top oynayan çocukların kalmadığı günümüzde sokakta top oynamış adamları tekrar sokağa çıkaran blog.

son zamanlarda bu -romantik futbol-, -retro fıtbol- vs. mevhumları baya bi moda oldu. açıkçası samimi bulmuyor bilakis gıcık oluyorum. artık herkes o kadar marjinal ki marjinal olmayanlar marjinal oldu amk yerinde.. neyse. bu sitedeki yazılar başka ama. bi kere samimiyet var. ciddi bi araştırma var. çok ciddi bi birikim söz konusu. ve en önemlisi kullanılan dil gülerek bi şeyler anlatan arkadaş dili. antin kuntin futbol bloglarının gugıldan iki söz ezberleyip bikaç corç best aforizması devşirmesinden farklı durumlar var.
    tanıl bora tedrisatından geçmiş, islam çupi görmüş geçirmiş gibiler. hasılı iyiler. yolları açık olsun

instagram hesapları da takip edilesi. az bulunur görsellerden oluşur: https://twitter.com/topraksaha_net
  • dünya kupası sırasında yaptıkları işlerle dikkatimi çeken ve o günden bu yana düzenli olarak büyük bir keyifle takip ettiğim şukela oluşum.
  • "10 numaralar" temalı yeni sayısı çıkan, doyurucu yazılarıyla futbol tutkunlarının vazgeçilmezi, online retro futbol dergisi.

topraksaha.net
  • yeni sayısında birbirinden güzel yazılarla "penaltılar" konusunun ele alındığı internet sitesi.
  • johan cruyff adına bir özel sayı hazırlamışlar.
  • verdikleri 4 aylık aranın ardından, trabzonspor özel sayısıyla tekrar retro futbol severlerin huzuruna çıkmış, keyifle okunası blog.
  • "kupa galipleri kupası" temalı yeni sayısı bugün itibariyle okurlarıyla buluşan dergi.
hesabın var mı? giriş yap