• son bir kaç yıldır sayısı bir hayli artmış olduğunu gözlemlediğim kanunların ve kuralların işlemediği özel arabalar.

son 10 yılda her geçen gün sayıları dahada arttı sanırım. öyle ki istanbul'da günün herhangi bir saatinde köprü yoluna girip bunlardan birini görmeden yolu bitirmek imkansız. hele trafik yogunsa garanti bir kaç tanesine denk geliyorsunuz. içinde kim vardır nedir necidir bilinmez. çevirmeye girmez, emniyet şeridinden seyreder. o önde ki ışıklar yanıyorsa bil ki kanundan üstündür o araba.

heralde trafik şubeninde sonunda dikkatini çekmiş olacak haberler vasıtasıyla bu araçlara karşı savaş açtıklarını göstermişler. bana kalırsa uzun sürmez bu savaş yakında ya başları sıkıntıya girer veya vazgeçerler.

bunu anlamak için şu videoyu izlemek yeterli: http://www.youtube.com/watch?v=fbkpkbzbbom

uygulamaya takılanlar ve gösterdikleri tepkilere bakılınca kanundan üstün olduklarından benim bile şüphem kalmadı.
  • aynadan emniyet şeridinden geldiğini gördüğüm vakit sağ taraftaki lastiklerimi emniyet şeridi çizgisi üzerine getirerek selamladığım araçlardır. yardır yardır gellirken aniden refleksle yavaşlıyor i..torlar
  • bu kadar çok olmaları şüphe uyandırıyor bu bir. ayrıca onların işlerinin benden daha önemli olduğunu nereden çıkarıyoruz.
  • yol verilmemesi gereken araçlardır.

ancak ben bunları arıza şeridinde görünce de uyuz oluyorum. ne yapsam acaba? trafik polisine plaka ihbar etsem bir şey olur mu? ceza alır mı?
  • nasıl dandik bir ülkede yaşadığımızın sayısız örneklerindendir.
    o salak ışıkların senin arabanda ne işi var, o plaka ne sikime derman olacak, bu nasıl bir götü kalkıklık, nasılbbir kibir?
    sorular bitmiyor...
  • yol vermesek şansımıza mit müsteşarı çıkar ondan sonra başımız bitten götümüz sikten kurtulmaz diye düşündüğüm araçlardır.
  • gözlemlerime göre istanbul'da her 10 araçtan biri olan araçtır.
    ne iş yaparlar ne işe yararlar henüz anlayabilmiş değilim.
  • emniyet şeridi ihlali yapmıyorlarsa, istanbul trafiğinde bu ş...leri engellemenin en kolay yolu, en sol şeritte arkasına yapıştıkları otomobilin tam sağına girip o aracın yol vermesine imkan vermemektir. tamamen boş bir trafik olmadığı için önlerindeki araç da sonsuza kadar hızlanamıyor tabii. aklınızda olsun
  • yakında kendi içlerinde hangisi hangisine yol vereceğine dair kavgalar yaşamaya başlarlar.siz mi siz çekilin kenara.
  • süper araçlar.

siren, çakar kullananlara kızmıyorum. gerçekten kızmıyorum. asıl kızdığım şey yıllardır hala buna uygun cezalar gelmemesi. adam trafik çevirmesinde yakalandığı zaman aldığı ceza sadece 72 tl mi 96 tl mi ne. 100 tl'yi bulmuyor yani. adam belki aylarca evine trafik derdi olmadan basıp gidecek 72 tl verir kullanır yani. sen doğru düzgün ceza vereceksin ki kullanamayacaklar.

zaten çoğunlukla polisler bu araçları çevirmiyor sivil polistir vs'dir diye. hergünüm trafikte geçiyor bakıyorum resmi ekiplerin önünden basıp geçiyorlar. hele böyle ak-akp plakaysa, mercedes, audi, bmw gibi lüks bi marka siyah araçsa o aracı çevirmek çok zor. haritadan yer beğendirme riski var. polislere de kızamıyor insan neden çevirmiyor diye. ülkede azıcık bi yerde tanıdığı olan sıradan memuru işini düzgün yaptığı için ülkenin diğer köşesine sürdürebiliyor rahatça. herkesin de ailesi, düzeni var kendine göre.

abd'de dmv'den izinsiz olarak aracınızda siren ve ışık kullanırsanız direkt "kendini polis olarak tanıtmak" vs ilgili maddelerden dava açılıyor hakkınızda.
    polislerin bile kendi otomobillerine takması yasak bunları.

abd'de trafikte böyle sivil bir araç görürsen biliyorsun ki %99.9 gerçek polis.
    türkiye'de trafikte böyle sivil bir araç görürsen biliyorsun ki abartısız söylüyorum %80-85'i polis değildir.
hesabın var mı? giriş yap