• yeni nesil dolandırıcı firmalar furyasının bir eseri. kendileri size başvuruda bulunduğunuz ve başvurunuzun kabul edildiğini bildirip para istiyorlar ve bu paranın karşılığında size kargo ile evrak göndereceğini, o evrakları doldurup geri göndermenizi istiyor. işin garip tarafı ortada herhangi bir başvuru yok. buna rağmen sizin telefon numaranızı, adresinizi ve tc kimlik numaranızı nereden buldukları muamma. sorduğunuzda başvuruda yazıldığı söyleniyor.

benim bildiğim amerika işin yeşil kart başvuruları ücretsiz. şimdi bu adamlar ne iş. baya baya yerleri yurtları var adamların. kuştepe mah. karkuyusu sokak no:39 mecidiyeköy şişli / istanbul. buyrun adresleri. aradıkları numara 0212 963 00 93.

benim kafama takılan en büyük soru, bu adamlar bu bilgileri nereden alıyor. benim kişisel bilgilerimi kim satıyor? şirketin ismini arattığınızda şikayetvar.com üzerinden aynı sorunun defalarca dile getirildiğini görüyorsunuz.

edit: bu arada green card kazandınız diye aradıkları babam da 60 yaşında, adamın telefonu internetin ne olduğunu bilmez ama gelin görün ki girmiş başvuru yapmış. bunu arayan arkadaş teyit etti yani, babam başvurmuş greencard için. konuya o kadar hakim ki, telefondan sonra yirmi dakika ne olduğunu anlattım adama.

edit 2: bu şirket hakkında sözlük yazarlarının yaşadıklarını da (bkz: green card) buradan okuyabilirsiniz. başlıkta ara kısmına trgreencard yazmanız yeterli.
  • dolandırıcı bir şirket, bir yerden buldukları e-mailinizi söyleyerek sizi green card aldığınız konusunda aldatmaya çalışıyorlar. e-maili bırak telefon numaranızı bile ele geçirmişler bir şekilde, biraz dehşetli bir durum. daha önce de sözlükçülerin başına gelmiş ama konu (herkesin farkına varması için) tekrar anılmaya değer.
  • yalan beyanda bulunarak sizleri ağına düşüren ve iletişim bilgileriniz ile sizi rahatsız etmekten çekinmeyen, dolandırıcı şirket.

sakın bu kişilerin size göndereceği başvuru evrağı adı altında tutulan formu doldurup geri göndermeyin. yaptıkları iş şu,

- size başvuru hakkı kazandınız yalanı paylaşıyorlar hiç başvurmadığınız bir şey için.
    - sadece formu doldurmanız yeterli diye adresinize formu gönderilmesini sağlıyorlar.
    - form için kapıda para talep ediyorlar, 50 tl olur, 20 tl olur, artık ne denk gelirse.
    - green card resmi başvuru sayfası'na sizin form ile gönderdiğiniz bilgilerle sizin adınıza başvuru yapıyorlar (tabi bunu gerçekten yaptıkları da muamma)

dolandırıcılıkla başlayan bir iş için tc kimlik numaranız da dahil tüm bilgilerini paylaşmak çok tehlikeli. maslak'ta bir ofis tutmuşlar ve ciddi şirket havası vermeye çalışıyorlar. ağına düşürdükleri arkadaşımın bahanesi de buydu. "ya kahveli, bakındım da cidden güzel yerde ofisleri var. ciddi şirket olmalı" dedi. belki de sanal ofis olan bir yer ile çok basit bir şekilde kandırılmış adam.

başvuru için bu sahtekarlara kişisel bilgilerini paylaşmasını engelledim. burayı okuyan kişiler, siz de sakın bu şirketin yalanlarına kanmayın. aman diyeyim!

başvuru sadece buradan ve ücretsiz yapılıyor. başka hiçbir resmi kurum yok!

dikkatinize!
  • sabahın köründe telefon çaldı.
    bunların numarası, ama tabii o an bilmiyorum.
    "merhaba" ile başlayıp, ne ismimi ne soyadımı doğru düzgün telaffuz etmeden hemen "green carda başvurmuşsunuz bunun için aradık" diye devam etti.
    "başvurmadım" dedim
    "başvurmuşsunuz" diyor.
    "başvurmadım hanımefendi iyi günler" deyip çıt diye kapattım.

telefona baktım, alet artık bizden zeki, "bu numara spam olarak işaretlenmiş, sizce de öyle mi" he babam vallahi öyle.

tenezzül bile etmeyin bu adamlara.
  • admı soyadımı, mail adresimi ve telefon numaramı bilen dolandırıcı firma..

ev adresimi, tc kimlik numaramı, iş yerimi falan da bildiklerine adım gibi eminim ama lafı uzatmasına fırsat vermediğim için o kadarına geçemediler..

özel bilgi diye bir şey yok, herkes herkesle ilgili her şeyi biliyor artık.. bi de ikk konusunda güya fikir sahibiyim, aklımca kontra tedbirler falan alıyorum, akıllı telefon/sosyal medya kullanmıyorum falan fıstık.. palavra.. kendimi kandırıyorum..

büyük birader diye de bir şey yok.. parası/gücü yeten herkes diğerleri için "büyük birader" bu devirde.. distopyanın bile kaotiğini yaşıyoruz ve düşmanı doğru düzgün tanımlamayamadığımız için aldığımız tüm karşı tedbirler de bir bir elimizde patlıyor..

hastaneler, devlet daireleri, online cv yüklediğin iş bulma kurumları, sosyal medya hatta kargo/posta gönderi kayıtların..... hepsini birden kandıramazsın ki.. birinden birinde açık veriyor ve kucağa oturuyorsun..
  • az önce babam aradı ve bir yere vize başvurusu yapmışsın şu (0212 963 00 93) numarayı ara da öğren dedi. tabi başvuru falan yapmadığım için numarayı google'da arattım ve şüpheli olduğunu öğrendim.

bu dolandırıcılık konusunda sabah akşam kamu spotu yayınlanıyor ama adamlar her seferinde farklı bir numara çektikleri için özellikle orta yaş üstü insanları kandırabiliyorlar.
  • daha dün gece amerika konsolosluğunun vize başvuru sitesinden ds-160 formunu doldurarak başvurdum ve üzerinden 24 saat geçmeden arayıp greencard başvurunuz onaylandı evrakları doldurmanız gerekiyor diye aradılar. biraz sorgulayınca telefonu yüzüme kapattı uyuz karı. bu arada greencard’a hiç başvurmadığım halde datayı kim paylaştı dersiniz?
  • 212 963 9939 telefon numarası ile zatımı arayan, dolandırıcı olma ihtimalleri yüksek olan firma.
  • arkadaşım greencard'a başvurmaya karar verdi. normalde aracı firma kullanmamasını ve direkt siteden başvurmasını tavsiye ettim fakat işi garantiye almak için malûm siteyi kullandı. bugün arayıp ekstra bir kontenjyan var sizin gibi nitelikli adaylar için 250$ karşılığı kalan son kontenjyana yerleştirelim sizi demişler. türkiye'den siktir olup gidemediğim halde bir nev'i türkiye'den siktir olup gitmek konusunda uzman izlenimi verdiğimden(kendime yaramayan uzmalığı...) bana sordu. daha önce amerika "nitelikli başvuru için eb-2 ve eb-3 gibi vizeler olduğunu biliyordum fakat böyle bir şey hiç duymamıştım bu türlü şeylerde oradan iş teklifi alman lazım diye biliyorum" dedim. daha sonra küçük bir araştırma yaptım firma kesin dolandırmaya çalışıyor izlenimi edindim. her başvuru dönemi böyle bir şey çıkmasa şaşarım zaten. bir de süre vermişler 15 dakika içinde ödemeyi yapmanız lazım diye; yuh.
    farklı bilgisi olan varsa yeşillerdirirse sevinirim.

düzeltme: gelen mesajlar hiç şaşırtmadı.
hesabın var mı? giriş yap