• (bkz: suat kılıç)
  • trt spikerlerinin "geleceğim", "gidiyorlardı" gibi kelimeleri tam olarak yazıldığı gibi vurgulayarak söylediğini zannedenleri görmemize vesile olmuş insandır. hiçbir trt spikeri yoktur ki -yazıldığı gibi- "geleceğim" desin, "gidiyorlardı" desin. türkçe yaygın ve hatalı bilinenin aksine yazıldığı gibi okunmaz. hiçbir trt spikeri de "geleceğim", "gideceğim" şeklinde yazıldığı gibi telaffuzda bulunmaz. okuma dilinde bu kelimelerin doğru diksiyonda söylenişi "gelicem", "gidiyolardı" şeklinde olmalıdır. herhangi bir haber bülteni doğru dürüst dinlenirse ne dediğim daha iyi anlaşılır. bu kelimeleri böyle telaffuz eden biri de çekici değil, düpedüz iticidir, hatalı diksiyonu vardır. komiktir.
  • aklınca antitez olarak ortaya sürdüğü örnek videoyu daha dikkatli dinlese kendini savunmaya çalışırken komik duruma düşenleri de ortaya koymuş insandır. tekrar ediyorum, bir trt spikeri "geleceğini" demez, "geliceğini" der; "yapacağını" demez, "yapıcağını" şeklinde telaffuz eder. tuhaf falan değildir. zaten doğrusu budur. diksiyonu, telaffuzu düzgün olan biri zaten böyle konuşur, okur. adamı sinirlendirmeyin...
  • trt spikerlerinin "gelicem" dediğini iddia edenleri görmemize vesile olmuş insandır.
    türkçede "ğ" sesi okunmaz. bu harfin işlevi kendinden önce gelen sesli harfi bir değer uzatarak okutmaktır. bunun yanında -ecek, -acak eklerini alan kelimelerdeki ünlüler okunurken daralır. işte bu sebeplerdendir ki geleceğim yazılır, geliceem okunur.
    ayrıca trt spikeri gibi konuşmak ne zamandan beri dalga geçilen bir durum oldu ben anladım ya neyse.
  • içimizdeki yeni yetme trt spikerlerini ortaya çıkaran insandır.

http://www.youtube.com/watch?v=d4vqa4m_2gw

bahsettiğim üslubu yaşı tutmayanlar şuradan incelesin lütfen.

not: düpedüz ilgi çekicidir. tuhaftır ama ilgi çekicidir.
  • kullandığı kelimeleri özenle seçen, tek tek ve tane tane, ağır çekimde konuşan, "geleceğim, gidiyorlardı" şeklinde tam olarak yazıldığı gibi vurgulayarak konuşan insan. var böyleleri. bir tanesi ile bugün tanışmış bulundum. ilk izlenim olarak eğer samimiyse bu tavrında, kendini kasmıyor ve gerçekten böyle bir üsluba sahip ise ilgi çekici olduğu kadar çözülemez bir tuhaflığı da olan insandır.
  • finali "esen kalın efendim" ile yapar.
hesabın var mı? giriş yap