• 1. dünya savaşı ne kadar veliahtlar öldürüldü diye çıktı ise truva savaşı da o kadar helen için çıkmıştır.

10 yıl sürecek bir savaşa hiçbir ordu "haydi kralın karısını ninonaylar savaşa" diye girmez. hele ki akalar gibi güçlü bir rakibe karşı. uzun hazırlıklar gerektiren bir durumdur bu. bir anda olmaz

truva o kadar zengin bir kenttir ki ordaki hazineyi çalan alman arkeolog heinrich schleimann bir rivayete göre geceleri eşine hazinedeki mücevherleri takıp sonra karşısına geçer seyredermiş.

kim kimin karısı için ordu kaldırır lan manyak mısınız? hele ki helen dediğiniz mal paris'e aşık olacak kadar sığ bir kadın. afrodit'in ve hector'un arkasına sığınan ezik paris yani koskoca destandaki en vasifsız adam.* .
  • paris'e hak verdiğim olay. o kalçalara ben de savaş çıkarırdım.

http://www.celebritymoviearchive.com/…vie.php/11520
  • güzelliğin gücüne bir örnektir. gerçekten de savaşın nedeni helene'nin "the face that launched a thousand ships" diye tanımlanan güzellikteki yüzüdür.

bu arada olan da paris'in mert ve yiğit abisi hector'a olmuş, karısı dul, oğlu yetim kalmıştır. bıraksaydı da sorumsuz yuva yıkan kardeşini tepeleseydi akhilles/achilleus.

edit: başlığı ciddiye alıp tarih dersi vermeyen kalkanlar için belirteyim: truva savaşı çanakkale boğazı gibi işlek bir ticaret yolundaki geçiş vergileri ile truva'nın bakır ticaretini tekeline alması nedeniyle çıkmış.
  • olayların böyle olduğunu doğru kabul etsek dahi sebeb bu değildir. agamennon elbet bir bahane bulacaktı zaten . kendi iç birliklerini sağlayan devletler genişleme eğilimindedirler.
  • ayrıca bu gerginlik süreci boyunca sarıların sülo oldukça fevri çıkışlar yapmıştır.
  • hektorun, paris pici yüzünden ölmesi, hektor gibi akıllı ve aile babasi bir adamın asil denilen sarı pezevengin eliyle ölmesi yıkmıştı beni. paris hiç mi kız yoktu oralarda amk senin ya. piç paris, adı köpek. çok sinirlendim, damarıma bastınız lan
  • ya homeros'un paris'e kesin bi gıcığı var, o kadar vasıfsız olamaz bu adam.
  • olacak iş mi lan, baban seni git komşu kralın kızını al bağlantılarımız güçlensin diye göndersin; sen git adamın karısını düdükle, yetmezmiş gibi kendi memleketine kaçır evlen, sırf bu yüzden koskoca ülke yerle bir olsun...
    işte bunlar hep: (bkz: hatunların efendi adam yerine piç tercihi)
  • ha köy ağası, kan davalı şehmus ağa ha paris ikiside aynı bokun lacivertli.
hesabın var mı? giriş yap