şükela:  tümü | bugün
 • fenerbahçe atletizm şubesi sporcusu. süper lig 1.kademe yarışlarında dün çekiç atmada 74.17 metrelik derecesiyle hem türkiye rekoru kırmıştır hem de 2012 londra olimpiyatlarında ülkemizi temsil etmeye hak kazanmıştır.
 • 2012 avrupa atletizm şampiyonasında 70.21’lik derecesiyle bayanlar çekiç atma finalini 5. sırada tamamlamıştır. madalya kazanamadı ama canı sağolsun. o milli formayı orada temsil etmek de önemli. teşekkürlermizle
 • barajı geçemeyerek seçmelerde elenmiştir.
 • olimpiyatlarda 67.58, 64.11 ve 66.56 atarak 24.olarak elenmiş çekiç atmacı atletimiz.

  en iyi derecelerine yakın atabilse finale kalabilirdi.
 • ağustos 2013'te doping nedeniyle 2 yıl ceza alan 31 türk atletin arasında yer alan çekiç atmacı.
 • rio 2016'da "çekiç atma" branşında kota almayı başaran milli sporcumuzdur.
 • izmir'de düzenlenen olimpik deneme yarışmasında çekiç atmadaki 74,03 metrelik derecesiyle 2020 tokyo olimpiyat oyunları kotası alan, eski dopingci, fenerbahçe spor kulübü atletlerinden.

  2012 londra, 2016 rio olimpiyatlarında yer almış, ama elemelerdeki çok kötü atışları yüzünden, finallerde yarışamadan elenmişti.

  aslında siyasal islamcı iktidarın türkiye atletizm federasyonu başkanlığı yaptırdığı fatih çintimar, doping cezası alıp da ceza süresi dolduktan sonra yarışmalara dönen sporcuları olimpiyatlarda yarıştırmam, diyordu, ama en az 33 kişilik olimpiyat kotası hedefine yaklaşılamadığı için (kendi sözünü çiğnemek pahasına da olsa) eski dopingcileri olimpiyata göndermekte bir sakınca görmüyor şimdi.

  hatırlamakta fayda var:

  tuğçe şahutoğlu ile eşref apak, kıvılcım kaya, esen kızıldağ, emel güngör, dilek esmer, batuhan buğra eruygun, hasan birinci, fatih eryıldırım, yeliz kurt, narin sağlam, elif yıldırım, furkan şen, ebru yurttaş ve bekir samet erdem gibi atletler sadece şuradaki haberde bahsediken kontrollerde dopingli çıkmışlardı. ondan önce ve sonra da (aslı çakır alptekin, gamze bulut, nevin yanıt, süreyya ayhan kop, binnaz uslu, songül konak, elvan abeylegesse, karin melis mey, alemitu bekele degfa başta olmak üzere) dopingli çıkan birçok türk atleti olmuştu.
  doping yüzünden olimpiyatlarda altın madalyamız kalmadı!
 • japonya seyahati sırasında katıldığı 2020 tokyo olimpiyatları kadınlar çekiç atma elemelerinde 66,06 m atarak, 16 çekiççi arasında 13. olup elenerek, seyahatine kaldığı yerden devam etmeye başlayan, eski dopingci atletlerden.
  olimpiyat ruhuna vakıf olsa bu sezon attığı 74 m civarında atıp ilk üçe girebilirdi oysa.
  bu sezonki 74,03 m’lik derecesi, elemelere katılan tam 11 atletin bu sezonki derecesinden daha iyiydi aslında.
  eleme grubunda, favoriler polonyalı anita wlodarczyk 76,99 m ile birinci, birleşik amerikalı brooke andersen 74,00 m ile ikinci ve fransız alexandra tavernier de 73,51 m ile üçüncü olup rahat bir şekilde finale kaldılar.
  finale kalan son atlet olan 12. sıradaki macar reka gyuratz, 66,48 m atarak finale kaldı. yani bu sezon 74,03 m atan tuğçe şahutoğlu, lütfedip de 43 cm daha uzağa atsaydı çekiçi, şimdi finaldeydi. bu kadar kolay bir seçmeyi, dünyaya bir daha gelse bile bir daha bulamaz tuğçe şahutoğlu!
  artık 33 yaşına geldi. zaten gelecek olimpiyatlara zor katılır.
  birlikte 2012 londra olimpiyatları'nda yarıştığı, kendisinden 4 yaş küçük olan 2018 akdeniz oyunları ikincisi kıvılcım kaya salman’ın dereceleri de kötü sayılmaz aslında. belki o katılır 2024 paris olimpiyatları’na ve bu sefer finale kalır. ayrıca 23 yaşındaki deniz yaylacı ile 20 yaşındaki dünya ezgi sayan da gelecek yıllarda (72,55 m’si olan) kıvılcım kaya salman’ı bile geride bırakabilecek düzeye gelebilirler.

  yeri gelmişken, tuğçe şahutoğlu’nun 2012 londra olimpiyatları‘nda 67.58 m ile, 2016 rio olimpiyatları’nda ise 67.05 m ile eleme turlarını geçemediğini belirteyim. bu sefer ise hepten 66,06 m’de kaldı!