• yazar kadrosuyla, içeriğiyle ve okuyucu kitlesiyle son zamanların nadir okunası dergilerinden. popülerleşmesini istemediklermizdendir.
  • william shakespeare kapak ve dosya konulu temmuz sayısı, bugün itibariyle tüm türkiye'de satışa sunulmuştur.

kapak:

https://twitter.com/…ergi/status/880153720377536513

kadrosunda yer alan isimler ise şöyle:

javier bardem-ara güler-ilber ortaylı-zülfü livaneli-özdemir erdoğan-selim ileri-mazhar alanson-etgar keret-hıfzı topuz-ülkü tamer-ahmet mümtaz taylan-tülay german-cevat çapan-hamdi koç-tarık tufan-ali nesin-levent kazak-yekta kopan-mehmet güreli-selahattin duman-tayfun pirselimoğlu-ebru ceylan-barış pirhasan-alberto manguel-mercan dede-mehmet yaşin-gündüz vassaf-nebil özgentürk-mehmet turgut-kalben-ahmet inam-ırmak zileli-ayça örer-selin tunç-ömür iklim demir-egemen alper-nando salva-armağan yılmaz-muhsin topyıldız-nurhak kaya
  • mottosu:"tuhaf. sana da öyle gelmiyor mu?"

kafa dergisi, ot gibi dergilerden içerik olarak çok daha zengin, 4. sayısı yeni çıkan çiçeği burnunda dergidir. derginin proje sorumlularından olan ahmet mümtaz taylan gibi değerli sanatçıları içinde barındıran, aynı zamanda herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği nadir dergilerdendir.
  • "serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin. şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz. bütün mesele hazır olmakta. madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun!" hamlet

burnumun direğini sızlatmıştır!

4. sayısı elimde olan ve ot dergi benzeri bir dergi..

shakespeare konulu bu sayı ile bu gecemi paylaşmıştır..
    edit: dahası da bana kalsın..
  • işlediği konularla edebiyat ve edebiyatın dışında diğer sanatlar ile ilgilenen sanatseverlere dopdolu bir serüven vaadeden aslında tuhaf olandan kaçmanın doğru olmadığını gösteren yeni sayılabilecek bir edebiyat ve kültür dergisi.
  • ot, kafa, bavul gibi bir dergi değil zannımca. en azından ilk 4 sayı için böyle. kafkaokur gibi sonradan bozma ihtimali var mı, var fakat bu kadar iyi yazarlarla pek öngörmüyorum bunu.
    abone olmayı düşünüyorum ama sitesini bulamadım. kitapçılardan bulmaya çalışacağız bakalım her ay.
  • edebiyat yazını olma şiarıyla yola çıkıp vasat birer popüler kültür nüshasına evrilen ot, bavul gibi dergilerin karşısında ilaç gibi gelen aylık dergi. cem erciyes'in dediği gibi "güncel yazı antolojisi dergiciliğinde bir zirve".
  • tam olarak bir edebiyat dergisi değil. edebiyat dergisi için: (bkz: varlık dergisi) bavul, kafkaokur, kafa, ot gibi artık kendini tekrarlayan dergilerden çok daha iyi ve dolu dolu bir dergi. mottosu çok güzel bir kere. (bkz: sana da tuhaf gelmiyor mu?) nurhak kaya'nın ot'tan ayrılması iyi olmuş, harika bir yazar kadrosu kurmuş. inşallah bozmazlar.
  • bi ara 2000'li yılların ortalarında ;(bkz: make turkish cinema great again)tarzı bi ayaklanma oldu ,hatırlarsınız.
    her hafta gösterime 3-5 film girmeye başladı;uluslararası ödüller falan da geldi ,sonra bastırıldı tabi bu gaz; fakat bir ara , filmler peşpeşe çıktı ve çok fazla ünlü oynatılma ihtiyacı hissediliyordu bu filmlerde;
    figuran rollerinde bile (bkz: fatih ürek)ler (bkz: ragga oktay)lar vardı,
    kısaca en düşük bütçeli bir film bile yıldızlar topluluğuydu.
    işte ;şimdi günümüz edebiyat dergiciliği de buna benziyor,
    güncel meşhurlar veya edebiyatçılar ;bu dergilerde sayfa kazanıyorlar hatta ,dergi dergi dolaşıyor gibiler;tuhaf dergisi de bu akımı devam ettiriyorr sanki, içinde meşhur birine yazdırmayınca ,dergi batacakmış havası hakim sanırsam dergide ,tıpkı bundan 10 yıl önce ki sinemacıların anlayışına benzetiyorum!
  • dün remzi kitabevinde rastladığım yeni nesil dergi. ahmet hamdi tanpınar'ı kapak yapmışlar. yetmemiş o kapağı poster yapmışlar. yetmemiş orhan pamuk'a selim ileri'ye yazı yazdırmışlar. murat belge'yle röportaj yapmışlar. daha bir sürü de yazı var tanpınar hakkında. aldım tabi ki. ve bugün beni yürüyüşümden etti bu dergi. eve kapanıp usul usul okudum. beğendim doğrusu. yalnız aytemiz reklamı olmasa iyiydi.
hesabın var mı? giriş yap