• işte bu benim.

zaten yiyecektik arkadaşlarla toplanıp, mangalı iftara doğru yaktım, yedik yarım düzine az pişmiş t-bone'u. çok da güzel oldu, afiyet oldu.

yokluğun ne olduğunu bilirim, açın halinden anlarım ama neden yemek istediğim şeyden birileri yiyemiyor diye vazgeçmek zorundayım? ben de pek çok şey istiyorum, istediklerimin çok azını elde edebildim ama bu benim istediğim şeylere sahip insanların durumunu değiştirmedi. ben mangalı yakmasaydım açlık mı bitecekti dünyada, sorunun çözümü benim yediğim ete mi kaldı.

ne kadar duyarlı ve yardımsever olduğumu filan da anlatmak zorunda da değilim. çalmadım, çırpmadım, kazandım yedim.

bu da bir çeşit iki yüzlülük olsa gerek, ben yemiyorum, sen de yeme. ben oruç tutarken çevremde yiyip içenlere ne çemkirdim ne de kınadım, kötü bir şey düşündüm. birileri benim yediğim kebaba takıyor. bu akşam da bulgur pilavı ve taze bezelye yedim, ne olacak şimdi.
  • (bkz: benim ben)
  • kolestrol, trigliserit, v.s. ne ararsan vardır bunda.
  • oruç tutmayı tüm ay aç kalmak olarak algılayanların kurbanı olmayan insandır. bu savı ortaya atanlar, oruç tutmanın yalnızca aç kalmaktan ibaret olduğunu düşünmektedirler. ne acı !
  • oruç tutma olayını tam olarak kavramamış olan insandır. gece oldu mu ziyafet çekerler gündüz ise kendilerine hakim olmayı öğrenirler var mı lan böyle bir şey.
  • gayet normal bir insandır. şimdi bir de bu çıktı; arkadaşım, iskender yemeyi de günah yaptınız ya, gerçekten "helal" olsun size. 5 sene sonra "iftarda kebap yiyorsan müslüman değilsindir" diye adam dövmeye de başlarız.

çok merak ediyorum, bilgisayar programı gibi düşünmeyi bırakıp "1 ay boyunca hiç bir şey yemesek daha hayırlı olur" sonucuna ne zaman varacaksınız acaba?

ayrıca nefsine hakim olmak için sana bunun emredilmesi gerekiyorsa, asıl senin için ne acı!
  • yüksek ihtimalle oruç tutuyordur.
    aksi halde normal olmayan ve metabolizmanın içinden geçecek bir eylemdir.
hesabın var mı? giriş yap