• dişilerine çiftleşme dansı yapmak
  • ne şehir içinde, ne şehirler arasından adam gibi işleyen bir ulaşım ağı olmaması.

kapiş?
  • çocuk. varsa evde çocuk, imkan dahilinde bir araç şart.

hastalık var sağlık var düğün var dernek var gezme var tozma var. araba olmadan özellikle çocuk arabası ile toplu taşıma felaket.

çocuk varsa araba olmalı olmadı mı gecenin bir yarısı allah muhafaza havale geçirse göt gibi kalırsın. taksi bul bulabilirsen, komşu kapıları aşındır açtırabilirsen. hayattan soğur kendinden nefret edersin.

baba olmak diyelim özetle.
  • evli çocuklu biri için arabasız dışarı çıkmak çok zor. araba şart iyi yada kötü
  • şahsım adına konuşacak olursam, türk kızı falan değildir. otomobil bir tutkudur, heyecandır ve ayrıca kişinin duruma göre günde en az 1-2 saatini geçirdiği bir ortamdır.

5 yaşındayken sürekli oyuncak arabalarım oldu
    12-17 yaş arasını neredeyse sürekli need for speed serileriyle geçirdim.

öss’de sırf otomobil merakı yüzünden makina mühendisliğini tercih ettim. mezun olduktan sonra otomotivde çalıştım. 23 yaşında ilk arabamı aldığımda her bir alt sisteminin çalışma prensibini biliyordum.

debriyaja, frene veya gaza basarken gelişen olaylar
    direksiyon çevrilince ackermann fonksiyonu
    süspansiyon sistemi
    oversteer/understeer farkı virajlara girişte olacaklar
    turbocharger sistemi, soğutma sistemi
    içten yanmalı motor çevrimleri
    araç aerodinamiği
    hızlanma tepkileri

daha uzar bu devam etmeyeceğim ama kendimi en mutlu hissettiğim yer sürücü koltuğundan başka bir şey değil ve arabayı kullanırken verilen her komutta arka planda nelerin yaşandığını biliyor olmanın verdiği huzurdan ibarettir.

türkiye’de eksik olan şey bazen bu ilgi ve tutku oluyor ve genelde vergi oranlarının da çanak tutması sonucunda otomobil bir statü göstergesi haline geldi. bu yönüyle maliyeti hayli yüksek bir tutku oldu ama hayatta sevilen işi tutkuyla yapmak ve bunu hobi haline getirmek büyük bir şanstır ve herkese nasip olmaz kıymetini bilmek lazım.

imza: instagramda lüks otomobil değil turbocharger hikayeleri paylaşan makina yüksek mühendisi*
  • (bkz: ihtiyaç)

mal mısınız olm niye illa bir kılıf uydurmaya çalışıyorsunuz yav.
  • (bkz: at avrat silah)

atla başlıyo dikkat edersen, avrat ya da silahla değil. at!
  • genelleme için bir şey diyemem ama benim için toplu taşıma fiyatlarıdır. izmir'de 2 kişi arabayla 10 liranın altında yakıt harcayarak gidip geleceğim yere toplu taşımayla 14 lira harcıyorum.
hesabın var mı? giriş yap