• kaynağı belirsiz falan değil gayet de bellidir. doğumundan ölümüne kadar toplumun el birliği ile kadına öğrettiği kaybetme korkusudur erkekteki bu özgüvenin kaynağı, kadına dayatılan sen daha iyilerine layık değilsin hissidir, kadınları birbirine rakip olarak sunan düzenin ta kendisidir. bu yüzden kadınlar farklı yakışıklı iddialı erkeklerden uzak dururlar ve çıtayı mümkün olduğunca aşağıda tutarak ortalamanın altında seçimler yaparlar çünkü kendilerini güvende hissedebilmelerinin, "rakip" sayısını minimumda tutabilmelerinin başka yolu olmadığını düşünürler. haliyle ortalama özelliklere sahip sıradan erkekler de kadınların bu özgüvensizlikten kaynaklanan seçimleri yüzünden kendilerini müthiş canlılar olarak konumlandırırlar. sorun sizde değil bizde yani "özgüvenli" erkekler.
  • kaynağı belirsiz değildir.
    kaynak (bkz: türk toplumu)dur.
    (bkz: türk aile yapısı)dır.
    (bkz: aslan oğlum), (bkz: erkek adam) gibi deyimlerle ifade edilen gelenek ve göreneklerin tecelli etmesinden ibarettir.
    (bkz: erkek adamın erkek oğlu olur) gibi bir deyimin olduğu toplumda başka dayanağa, gerekçeye gerek var mı?
  • ironik olarak içlerindeki aşırı özgüvensizlikten kaynaklanmaktadır.
  • her toplumdaki sosyal statü kendi kendini oluşturur. sebebi kadınlardır, erkeklerin kendisi değildir. gerçi ben öyle bir öz güven de görmüyorum orası ayrı konu, demek ki bunu düşünen kişilerin bulunduğu karşı cins toplumu çok kibirliymiş ki erkekleri de öz güven duyuyormuş.
  • beni kapsamayan özgüven silsilesidir.
  • özgüven kaynağı "damarlarımızdaki asil kan"dır. damarı nerede aradığın senin problemin o ayrı.
  • evet böyle bir durum vardır.
    ben değil tabii annem ve ablam benim mükemmel olduğumu söylediler. annem de hep aslan oğlum derdi.
    sonra sevgililerim de sen başkasın diğer erkekler gibi değilsin dedi. fakat türk erkeklerinde kaynağı belirsiz bir özgüven var. benim gibi değil benim özgüven haklı sebepli.
  • aslında olmayan özgüven.

gerçekte olan ise ataerkil toplumun dayattığı güçlü görünme gerekliliği nedeniyle olduğundan daha özgüvenli görünme çabasıdır, kronik masküler kasılmalardır. bu kasılma kimi yurdum erkeğinde bir birimken , kimi yurdum erkeğinde on birimdir, ama asla sıfır değildir.

ayrıca yurdum erkeği birinci çoğul şahısla cümle kurmaya başlıyorsa, bilin ki kendini övecektir. bizzzz diyorsa kaçın.

ben kendimden biliyorum...
  • yanlış olan önerme. sırf ekşi sözlük kızlarından bile mesaj alabilmek için kırk takla atan, dertleşecek insan adı altında olta sallayan adamlara bakarak bile bu özgüvenin olmadığı apaçık ispatlababilir. dışarıda gördüğü bir kadına selam dahi veremeyen adamlar klavye başında küçük bir cep herkülüne dönüşüyor. instagramdaki mutlu fotoğraflar ne kadar da inandırıcı değil mi?
    edit: imla
hesabın var mı? giriş yap