şükela:  tümü | bugün
 • gece gece aklıma takıldı ya.biz türk halkı olarak şaka kaldıramıyoruz hiçbir şekilde.ama izliyoruz yurt dışında yapılan şakarlarda insanlar gülüyor eğleniyor.aşırı tepki veren çok nadir çıkıyor.evet derdimi sikeyim ama takıldı kafama bir kere.sanırım sosyo-ekonomik yapımızdan kaynaklı diye düşünüyorum.şuraya da bir örnek bırakalım.
  şaka kaldıramayan insanlarımız
 • aslında bu biraz da yaralı bir millet olmamızdan kaynaklı. bugün pek önemi kalmamış şeyler için geçmişte can verenler oldu çünkü. bugün amerika'da bir afro-amerikana içinde 'nigga' geçen bir şaka yap, ağzını kırarlar. hristiyanlığın yoğun olduğu bir memlekette isa hakkında şaka yap, yine ağzını kırarlar. terör ile ilgili şaka yap, bir daha adam yerine koymazlar. çünkü yaraları var.

  türkiye'de ise durum biraz daha vahim. çünkü biz neredeyse her konuda yaralıyız. bugünümüzde ve geçmişimizde en küçük şeylerden bile bir hasar bulunuyor. ırk olarak duygusallığımızın önplanda olması sebebiyle de küçücük bir şey bile bizi hemen tetikliyor. sosyo-ekonomik yapımızın iyi olması da bir şeyi değiştirmez çünkü zaten kötü olmasının sebebi de bu anlattıklarım. bir afrika hiçbir zaman açlıktan-sefaletten kurtulamayacak çünkü fıtratî bir kaide var.
 • bununla ilgili bir fıkra anlatmak gerekirse;

  temel, bir gün kahvede çay içerken ensesine bir tokat yer ve sinirli bir şekilde arkasını döner. karşısında iri yarı bir adamı görünce:
  “ şaka mı vurdun, gerçek mi vurdun” diye sorar.

  adam: “gerçek vurdum nolucak” der.

  temel: “ he iyi o zaman, şakaya hiç tahammülüm yok” der.

  (bkz: kıssadan hisse)
 • türk insanı gariptir
  her lafı kaldırmaz
  ibnesin de
  kızar da
  sikersin
  aldırmaz.
 • türk insanının şakadan önce düşünmesi gereken bir sürü sorunu olduğu içindir. gün yüzü görmüyor ki insanlarımız. sinir küpü gibi dolanıyorlar etrafta. bu yüzden şakaya tepkileri de bu kadar oluyor. azıcık kafaları rahat olsaydı, geçim derdini unutup huzurlu olsalardı siz o gün bayrami kutlamayı görün.
 • şaka , grup içinde ilişikleri sıkılaştırıp grup üyelerini birbirine bağladığı kadar, şaka gibi görünse de aslında bir güç gösterisidir. güce tapan ve toplum içerisinde yeri gücü ile belirlenen türk insanının şakaya maruz kalmayı aslında bir gücün etkisine maruz kalması ve aşağılanma olarak algılaması normal bir durum gibi düşünülebilir.

  joking matters

  (bkz: https://books.google.com.tr/…%20of%20power&f=false)
 • şaka yapmayı bilmemesinden ötürü olabilir.
 • biz milletçe fakir olduğumuz için bizi herşey sinirkendirir.
 • oğlum bak git....